Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa stabilizata reglabila 72v


Postări Recomandate

Am testat-o si merge bine, foarte stabila dar desi zice ca scoate 71,5v cu 2,1A , la mine mai mult de 69v cu 2,09A nu merge. Am pus un semireglabil de 10k la vaux dar nu prea am ce regla.

Oricum una peste altul merge bine. Am sa incerc si sursa de 500w cu 7A deși era buna una de 8-9A ca sa mearga la 4 fire.

Va mulțumesc pentru ajutor.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 132
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 1 oră, ionapostol a spus:

Am testat-o si merge bine, foarte stabila dar desi zice ca scoate 71,5v cu 2,1A , la mine mai mult de 69v cu 2,09A nu merge. Am pus un semireglabil de 10k la vaux dar nu prea am ce regla.

Oricum una peste altul merge bine. Am sa incerc si sursa de 500w cu 7A deși era buna una de 8-9A ca sa mearga la 4 fire.

Va mulțumesc pentru ajutor.

 

Dece nu ai ce regla? Nu-i nevoie de reglaj sau nu functioneaza?

Din punctul meu de vedere atunci cind vrei sa folosesti mai multe fire folosesti mai multe surse. In felul acesta ai si un feedback rapid in caz ca un fir se intrerupe.

Din pacate nu exista scurtaturi si chestii ieftine cind vrei ceva de calitate.

Partea nasoala este ca vad ca nu vor mai sint disponibile sursele astea.

 

Sursa nu scoate 71,5V cu 2.1A ci maxim 2.1A iar tensiunea va fi determinata de valoarea sarcinii. Este o sursa de curent nu de tensiune, iar 2.09A este foarte aproape de 2.1A cit este ea conceputa sa scoata si din punctul meu de vedere diferenta intre 2.09A si 2.10A este data de tolerantele de realizare si masurare.

Daca este la limita curentul atunci nu ai ce face decit fie schimbi firul si folosesti unul cu rezistivitate un pic mai mare (dar s-ar putea sa ajungi la limitarea de tensiune) fie cauti o alta sursa mai puternica. Eu personal as incerca sa o modific putin ca sa mut putin limitele dar asta este alta discutie si pierzi garantia plus ca eu as face singur modificarile si oricum nu poti stoarce in plus decit maxim 5-10%, poate un maxim de 20% daca imbunatatesti si solutia de racire.

 

 

edit:

 

Poti intra direct pe site la Invectronics: 

https://www.inventronics-co.com/product-category/led-drivers/?ocmin=2454&ocmax=13267&oup[]=177&oup[]=178&niv[]=182#accordion-niv

de unde sa alegi ce sursa vrei tu, avind in vedere ca TME-ul nu mai aduce modelele recomandate de mine poate asta este singura solutie pe termen lung.

Pt mai multe fire exista si cu mai multe iesiri, pina la 6 iesiri independente dar nu se incadreaza la domeniul de tensiune si curent necesar.

 

Ca modele care se incadreaza la nevoile tale ar fi:

  • EUC-320S280DT,              curent reglabil de max 2.8A /57-114V si alimentare universala (90Vac~305Vac).
  • EUD-480S560DT,              curent reglabil de max 5.6A /43-110V si alimentare universala (90Vac~305Vac).
  • EUD-600S560BT,              curent reglabil de max 5.6A /54-134V si alimentare universala (90Vac~305Vac).
  • EUD-600S740BT,              curent reglabil de max 7.4A /41-101V si alimentare universala (90Vac~305Vac).

 

 

 

 

 

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Pai de fapt reglează, m-am exprimat gresit, dar ea este oricum la limita curentului de care am nevoie si anume 2A pt un fir. Nu am de ce sa-l fac mai mic. Mi-a recomandat dl. Branca o sursa dar este sub cei 8A min de care teoretic am nevoie pt 4 fire.

Am sa mai caut desi nu stiu daca exista surse mai mari.

Sunt mulțumit de sursa si într-adevăr dai un ban dar...

...

Exista vreo varianta sa modific rezistivitatea firului, sa-l mai lungesc sau sa-i adaug o rezistenta de putere..?

Am masurat firul de 0.3mm si are 34ohm/2m, am avut o bucata de 0,2mm cu 88ohm/2m. Teoretic e mai bun cel subțire, m-ar ajuta mai mult.

Editat de ionapostol
Link spre comentariu
Acum 57 minute, ionapostol a spus:

...

Exista vreo varianta sa modific rezistivitatea firului, sa-l mai lungesc sau sa-i adaug o rezistenta de putere..?

 

Singura chestie pe care o poti face este sa pui un fir ceva mai subtire sau din alt material cu rezistivitate putin mai mare.

Pe tine in final te intereseaza temperatura firului iar ca sa obtii aceeasi temperatura la un curent mai mic iti trebuie un fir cu rezistivitate mai mare pe unitatea de lungime. Adaugind o rezistenta nu rezolvi nimic ci numai disipi in plus pe rezistenta respectiva fara nici un folos.

 

In paginile anterioare te-am intrebat de mai multe ori de parametrii de alimentare ai firului si nu prea ai dat informatii complete atunci cind trebuia.

In fine, sa inteleg ca sursa merge bine pina la urma dar esti la limita cu curentul. Singura solutie daca vrei sa pastrezi sursa asta, si nu vrei sa schimbi firele, este sa o modifici intern dar pierzi garantia si eu nu recomand asta.

Link spre comentariu

Daca L=2m si U=70V/2,1A sunt batute in cuie, poti varia rezistenta si diametrul schimband materialul rezistiv.

La ac. diametru, diverse materiale rezistive au diverse rezistente.

Problema este daca le gasesti in comert si pretul (amanunt care conteaza la cantitati mari).

Daca micsorezi diametrul sarmei, se dilata mai mult (probleme la intinzator) si rupe mai repede (mai putine taieri cu un fir).

Eu as alege urmatoarea schema (am utilizat-o)-stabilizator AC, variac si traf separator (il ai). Este cam scump, dar este fiabil si poti taia cu mai multe fire (nr. depinde de puterea celor 3, de mai sus).

Referitor la ruperea firelor, se rezolva simplu cu un microintrerupator care sa semnalizeze/intrerupa banda respectiva de taiere.

Spor

 

Link spre comentariu

D-le Branca, am scris stabilitzator AC + variac + trafo separator.

Am utilizat ac. schema la taiat polistiren expandat cu grosimea de 10cm la 5cm si a functionat OK. Am utilizat un stabilizator de 300VA, care la o variatie de 20-30V a retelei (am tensiune de 190V seara cand e consum mare, 260V noaptea cand consumul este mic si 210-235 in restul zilei), dadea la iesire o variatie de 2-3V, care prin variac si trafo separator scadea sub 1V.

 

Editat de vera
Link spre comentariu

Stabilizatoarele direct pe ac au un timp de răspuns mare, reacționează destul de lent. 

In unele cazuri, unde variatia de tensiune este lentă, cum e cazul @vera sint ok dar dacă ai variații rapide, vecinul sudează de exemplu, nu au timp sa compenseze. Bine, oricum ai o oarecare inerție termica la fir dar nu cred că-i suficienta și vei avea aceeași problema cu firul care ba-i prea fierbinte ba-i prea rece. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Sesebe.Exact de variatii rapide se plange dl ionapostol.

 Asa cum are dl Vera situatia este "clasica",adica variatii lente in timpul zilei.Pe timpuri,la tara,aveam un autotrafo rusesc,cu voltmetru,cu care reglam seara perfect tensiunea,manual,pt televizor.Da nu suda nimeni...

 Eu recomandasem o sursa in comutatie.Are plaja foarte mare tensiuni intrare si asigura stabilizare la iesire.E mai rapida ca un stabilizator AC.

Link spre comentariu

Știu. De asta am și scris postul de mai sus. 

Dar chiar dacă ar funcționa corect prețul final cam tot pe-acolo va fi și deci nu cistiga nimic. Sursa SMPS pe care ai recomandat-o tu probabil ca va merge dar are citeva ptobleme: 

1. Tensiunea de ieșire este reglabila doar într-o plaja redusa și nu se poate adapta pt alte tipuri de fire ci permite doar reglaje fine. 

2. Carcasa este deschisa și trebuie protejata sa nu între prea multa mizerie în ea (polistirenul poate genera foarte multa mizerie) dar în același timp trebuie sa aibă o buna ventilație pt a nu se supraincalzi - cerințe destul de contradictorii. 

3. Avind în vedere ca am reparat citeva surse de genul, pot afirma ca schema este destul de simplista și poate asigura performante bune doar într-o plaja rezonabila a rețelei și consumului. 

Binenteles, sint multe modele care arata similar, unele mai performante și unele mai simple, DAR una buna va costa oricum mult. 

 

@ionapostol ți-am pus mai sus link de unde ai putea comanda și citeva modele care sigur vor funcționa corect. Ți-am spus și care este soluția corecta pt mai multe fire. Forță bruta pe care vrei sa o plici tu nu reprezinta o soluție bună pe termen lung.

In fine, e strict treaba ta și numai tu poți decide ce și cum dar un sistem bine făcut pt productie are cit mai multe protectii și automatizări pt a exclude pe cit posibil orice eroare umana. Inclusiv detectia unui fir rupt trebuie făcută cit mai fiabil și corect. Măsurarea tensiunii este mult mai simplu de implementat și urmărit decit monitorizarea curentului (care necesita shunturi individuale pt fiecare fir).

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Pt mai multe fire (4 parca) ii trebuie o putere de minim 600-800W.

Pe urma, din cite știu eu, stabilizatoarele ferorezonante, deși funcționează foarte bine, au un randament destul de slab dar cel mai important nu cred ca suporta o plaja foarte larga la intrare. 

S-ar putea sa meargă dar trebuie de putere mai mare sau mai multe. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări