Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa stabilizata reglabila 72v


Postări Recomandate

Voltmetru de panou pe care il folosesc merge până la 120v. In cazul in care voi folosi sursa pt leduri și care la ruperea firului tensiunea se duce la maxim ce pot face sa nu stric voltmetrul ?

In alta ordine idei ,de ce nu pot pune doi IRFP22N50A in paralel la acest montaj? Ambii funcționează perfect singuri.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 132
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Poți să-l lași și poți să mai pui unul în paralel cu seria diodelor zener. Rezistorul de 50k, dinspre minus,  înseriat cu pot. de 50k, l-aș schmba cu unul de 100k si pe cel de 10k tot cu 100k. Acum, după ce ai scos spire de pe traf, puterea disipată de tranzistor este mai mică.

Editat de spirica
Link spre comentariu

Nu se leaga musai asa unu la unu fiindca nu au aceeasi caracteristica Vgs daca nu sunt imperecheate. In fine in aceasta aplicatie daca nu exista pretentii si stau pe acelasi radiator cumva se vor situa la aceeasi temperatura (echilibru termic).

Eu as adauga de la G la S cate un zenner de 12-15v de protectie, la un scurt pe iesire poate zbura acel mosfet.

Iar la final un condensator din cursorul semireglabilului si cei 10k s-ar putea realiza si un soft-start fiindca la rece nichelina aia papa mult curent, teoretic ai o protectie la supracurent cu acel bipolar si shuntul de 0,33R.

Link spre comentariu

10-20V în plus peste maximul voltmetrului nu îl va defecta și în plus nu ramine în aceasta situație timp îndelungat. Pt protecție se mai poate inseria pe firul ce duce la voltmetru un rezistor mine de citeva zeci-sute de ohm (va introduce o oarecare eroare la citirea tensiunii) și în paralel cu voltmetru citeva zener cu tensiunea totala puțin peste 120V și astfel va limita tensiunea maxima la întrarea voltmetrului DAR, cum am spus, o mica supratensiune pe intrare timp de citeva minute nu prea îl afecteaza. 

 

Ca să modifici sursa actuala cu mai mulți tranzistori, pune zener de 15-18V G-S la fiecare tranzistor iar în sursa la fiecare inseriata cite o rezistenta de 0.5-3.3ohm. Asta va ajuta la balansarea puterii disipatie de fiecare tranzistor în parte dar va reduce și mai mult factorul de stabilizare cu sarcina, factor care oricum nu-i strălucit.

La schema postata nu vad nici un motiv sa nu funcționeze cu tranzistori în paralel, chiar și fără rezistentele specificate de mine. Verifica atent sa nu fi făcut vreo greșeală de conectare. 

Link spre comentariu

Va mulțumesc. Am ajuns la concluzia ca va irosesc timpul cu aceasta ... pocnitoare si nu se merită. Am sa o folosesc așa cum este deoarece funcționează acceptabil si va fi de rezerva in caz de urgență. Daca sufli peste piese...:d stabilizarea se duce in bălării.

Am sa incerc sursa pt leduri sa vad ce si cum.

In viitor vroiam să folosesc  4 fire de nichelină pt a taia mai repede dar nu știu ce sursa sa folosesc. Daca acum un fir consuma 2A la 68v, cu 4 mi-ar trebui ceva pe la 8A. Sursele DC-DC sunt ok ? 

Nu am incercat sa alimentez la tensiune mai mica si curent mai mare, asa cum zicea cineva mai devreme...

Editat de ionapostol
Link spre comentariu

La sarcina aia merge si un variator PWM cu 555 ( cu alimentare separata pentru 555 ).

E al naibii de simplu si ieftin, si poate fi usor folosit pentru o gama larga de tensiuni, iar randamentul este excelent ( radiatorul necesar este foarte mic sau daca mosfetul e bine ales, ar putea sa nici nu aiba nevoie de radiator ). 

Variezi cu un potentiometru umplerea unui semnal pwm cu care este comandata rezistenta aia ( sarma ) si astfel variezi curentul mediu prin ea.

Pe acelasi principiu se bazeaza dimming-ul la leduri ( sau oricum in unele versiuni ).
Dat fiind natura sarcinii, zgomotul de comutatie evident, este si irelevant.

Singura problema ar fi lipsa protectiei la scurt, dar fiind vorba despre o sarcina pur rezistiva si un montaj care in totalitate ar costa probabil sub 10 lei...

Link spre comentariu
Acum 32 minute, Marian a spus:

La sarcina aia merge si un variator PWM cu 555 ( cu alimentare separata pentru 555 ).

E al naibii de simplu si ieftin, si poate fi usor folosit pentru o gama larga de tensiuni, iar randamentul este excelent ( radiatorul necesar este foarte mic sau daca mosfetul e bine ales, ar putea sa nici nu aiba nevoie de radiator ). 

Variezi cu un potentiometru umplerea unui semnal pwm cu care este comandata rezistenta aia ( sarma ) si astfel variezi curentul mediu prin ea.

Pe acelasi principiu se bazeaza dimming-ul la leduri ( sau oricum in unele versiuni ).
Dat fiind natura sarcinii, zgomotul de comutatie evident, este si irelevant.

Singura problema ar fi lipsa protectiei la scurt, dar fiind vorba despre o sarcina pur rezistiva si un montaj care in totalitate ar costa probabil sub 10 lei...

 

Ar prinde bine ceva stabilizare cu feedback dar si asa ceva este usor de facut.

Link spre comentariu

DLe ionapostol.Observatiile anterioare ale colegilor sunt pertinente.Fac observatia ca nu ati precizat tipul firului si diametrul acestuia.La ce aveti dvs acum nu puteti lucra la o tensiune mai mica de 68V.Si orice sursa utilizati trebuie sa fie in jur de 200w.La 4 fire va duceti la 800w.Banui ca aveti un fir mai subtire de 0,3mm,de nichelina.Sugestia mea,pentru o alimentare la un curent mai mare si tensiune mai mica,ar fi sa cresteti diametrul la fir.Chiar sunt curios cum rezista,mecanic,un fir asa de subtire,la o lungime de 2 m...

 

 

 

Link spre comentariu
32 minutes ago, sesebe said:

Ar prinde bine ceva stabilizare cu feedback dar si asa ceva este usor de facut.

Cred ca s-ar putea improviza un soi de feedforward, o ajustare activa a umplerii semnalului PWM functie de tensiunea de alimentare.

Nu stiu in ce masura ar merge asta cu 555 dar cu UC384x ar trebui sa se poata rezolva.

Editat de Marian
Link spre comentariu

E clara situatia daca aveti fir de 0,3 mm si nu puteti sa-l schimbati.Aveti cateva optiuni.Prima este regulatorul pe care il aveti.A doua un stabilizator de retea si utilizarea unui variac la trafo.A treia o sursa in comutatie la cca 70v si 2-3a.Pentru ultima varianta colegii,ma refer la sesebe sau Marian,va pot configura o schema.

Link spre comentariu

Am gasit sursa asta dar se pare ca tensiunea se regleaza fara sarcina. 

Aveti idee unde mai găsesc asa ceva. La tme am cautat dar nu am gasit cu asa mare curent.

 

Domnule Branca am incercat un stabilizator de tensiune dar fara rezultate notabile. Este posibil sa fi fost un stabilizator de  calitate "superioara". Aveti cunoștința de un stabilizator bun si cat mai precis ?

Editat de ionapostol
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări