Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Centrala Ariston debit f mic apa calda


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Am un coleg din Craiova, care are un Saunier Duval de douăzeci de ani şi se jură că nu i-a făcut nicio reparaţie şi nici măcar vreo curăţire chimică de atunci.Ştiu că de atunci o are, fiindcă m-a chemat pe mine să-i fac o împământare pentru priza centralei, iar tehnicianul care i-a făcut PIF-ul a specificat dinainte că va verifica priza şi nu-i dă OK dacă nu are împământare bună.

Acuma, nu ştiu cât de des foloseşte apa caldă zilnic, dar e o performanţă totuşi....la cât de dură e apa pe aici.

Link spre comentariu

Nu este exclusă posibilitatea. După cum am spus, în cazul meu, după 3 ani, deși nu era nevoie, cei care au venit sa-i faca verificarea tehnică au făcut tratament cu soluție, după un timp (câteva zila) s-a blocat cu piatră , i-am chemat, au tratat din nou si au spus ca e vina mea pt ca nu aveam filtru. Le-am spus că pâna a interveni ei totul era OK și că ei sunt si cei care au proiectat și facut instalatia, au pus tot ce au crezut de cuviință deși am avut unele obiecțiuni dar susțineau ca daca nu accept ce pun ei, pierd garanția. Bineinteles ca nu le-am platit a doua intervenție însă am montat filtru cu TPP. Mi-am dat seama că suprafața internă a schimbătorului a avut de suferit in urma tratamentului chimic. Unele schimbătoare, nu toate, au pe suprafața internă depus un strat care împiedică depunerea de piatră. Fie ca este zinc depus electrolitic, cupru, cadmiu sau este tabla lustruita la oglida ori tratata electrochimic la luciu de oglinda ca să nu aibă pori și astfel colmatarea cu piatra nu se mai produce in schimb vom gasi in sitele de la pipa bateriei depuneri de piatra sub forma de solzi sau patrațele. Acum nu cred ca se mai practică pt ca este „calitate controlată” adică trebuie sa se strice intr-un interval de 5-10 ani ca sa nu dea faliment fabrica, piesele de schimb fiind foarte scumpe. Daca schimbi un schimbator de caldura, o vana cu 3 căi, un senzor sau vas de expansiune, ai facut de o centrală nouă.... Stiu ca in București este un meșter care recondiționeaza vanele cu 3 cai, ii trimiti vana defecta si-ti trimite una recondiționata. Cred ca e aceeași metoda ca la turbosuflantele diesel, ramane doar carcasa și inauntru sunt repere noi.

Link spre comentariu

Cei de la Saunier Duval mi-au recomandat să nu fac curăţare chimică ,,preventivă,, ci numai dacă debitul apei calde sau temperatura ei scad vizibil, tocmai din cauza agresivităţii agentului detartrant.Cred că în cazul tău exact asta s-a întâmplat, au grăbit degradarea făcând un tratament inutil în acel moment....

Link spre comentariu
La 24.01.2020 la 11:04, validae a spus:

Cei de la Saunier Duval mi-au recomandat să nu fac curăţare chimică ,,preventivă,, ci numai dacă debitul apei calde sau temperatura ei scad vizibil, tocmai din cauza agresivităţii agentului detartrant.Cred că în cazul tău exact asta s-a întâmplat, au grăbit degradarea făcând un tratament inutil în acel moment....

A propos ! Astăzi am spălat niște vase la bucătărie. Am chiuvetă de inox și când am cumpărat-o am întrebat o fată care păzea pe acolo, la Dedeman, unde sunt chiuvetele de bucatarie , mi-a artata, m-a intrebat de care vreau, păi să fie cu o cuvă, pe dreapta ... Ea mi-a spus atunci, sunt de 2 feluri, unele obisnuite și altele pe care nu se depune piatra si nici nu rămân pătate de la apă. Cum să se păteze de la apă ? păi da, când se usucă apa rămân semne albe de la picături (tot depuneri de piatră). Trebuie să aveți grijă să nu o spălați niciodată cu detratrant ...
Am chiuveta de peste 10 ani și nu este nici pătată și nici nu are piatră depusă.... așa cred că sunt tratate si unele schimbătoare de căldură, sau erau pe vremea când se foloseau piese de calitate până au invadat piata turcismele și chinezismele, mai ieftine și mai proaste....

 

Link spre comentariu

Nici un obiect casnic nu se spala cu detartrant....fie el din inox sau emailat......detartrantul contine foarte multa soda, soda care ataca suprafata materialului si il distruge in timp. Suprafata devine poroasa...foarte buna de agatat mizeria si piatra, iar produsul respectiv devine bun de aruncat la gunoi. Mai stiu eu o persoana care a spalat cada de baie cu detartrant de s-a ales praful de cada.....

 

Editat de mac01
Link spre comentariu

Sunt două produse principale pt spălare - igienizare - detartrantul pe baza de acid  - clorhidric, clorhidric + sulfuric, citric ( Nufărul, Cilit Bang, Cilit etc) și detratrantul bazic pe bază de hipoclorit de sodiu, hidroxid de sodiu sau de potasiu ( Domestos, Triumf etc). La vasele emailate și cele de metal nu se recomanda detratrantul pe baza de acizi, indiferent că este acid organic sau mineral - acest tip de detartrant este bun pentru vase de porțelan sau sticlă (WC, chiuvetă baie ) .

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...

După fiecare an schmb granulele de TPP. Înainte de a le schimba se adună pe sitele de la chiuvetă și în filtru se formează o aglomerare de cristale aciculare, probabil fosfat de calciu, atunci îmi dau seama ca trebuie schimbate granulele. Atașez 2 poze pt edificare. După schimbarea granulelor, 1 an de zile nu mai am treabă cu piatra.

foto_1.jpeg

foto_2.jpeg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări