Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sa va relatez...


Vizitator

Postări Recomandate

Salut, 

Azi s-a intamplat o chestie care m-a facut sa ma simt mandru. Politia Romana, da, aia cu imagine proasta, Rutiera, l-a umflat pe ghertoi in trafic.

Banda 1 face dreapta, banda 2 si 3 merg in fata, banda 4 face stanga, in stanga ei linie de tramvai si axul drumului.

Prostii care merg inainte au rosu la semafor si stau ca boii la coada de 2 ori, uneori si de 3 ori cand e trafic.

Ghertoiul vine pe banda 3 din spatele cozii, trece peste banda 4 oprita si ea la rosu si pe linia de tramvai se duce paralel cu primele masini sa o tuleasca in fata la verde. Verdele pentru cei care merg inainte a venit mai repede decat pentru cei care fac stanga, noroc pentru ca putea sa produca si accident daca erau simultan. Totul s-a intamplat fara ca ghertoiul sa opreasca paralel cu primii. In timp ce isi alegea locul pe linia de tramvai, a venit si verdele si a tirat-o ca sa intre in fata in continuarea benzii 3 care urca pe un pasaj (zona Universitatii din Craiova).

Fratilor, nu stiu de unde a aparut o masina de politie, posibil au intors de pe sensul celalalt, claxon, girofar. Fix langa el. Nu avea unde sa opreasca, urma un pasaj cu o banda si o linie de tramvai. I-au zis ceva la megafon, au mers in spatele lui si la primul loc bun de oprit erau cu el in strada.

 

Am trecut, i-am sunat, le-am zambit si le-am facut cu mana un semn de like. M-au facut sa ma simt mandru ca vad asta.

 

Tin sa ii felicit si sa ii incurajez sa faca asta in trafic mereu. Poate data viitoare luam si un bizon.

 

:aplauze

 

 

 

 

Link spre comentariu

L-a durut in pix pe ghertoi....a dat 200 de lei si a plecat mai departe.

In spirit civic trebuia sa tragi pe dreapta ca martor, nu sa ii claxonezi sa sa le faci cu mana. Daca te dadeai jos si le relatai ce ai vazut era OK. Aveau o declaratie si nu puteau sa il lase nepedepsit. Individul ramanea fara permis.

Link spre comentariu

Uite aici cu politia rutiera . Nu s - au  obosit sa duca copilul la spital , la 300 metri departare . Sau sa cheme un cadru medical de - acolo etc . A agonizat 40 de minute pe carosabil . Ce inima ( si suflet ) sa ai ? Era greu sa invarta cheia in contact , la Dacia statului , pe care o platim toti  ...

 

http://www.vremeanoua.ro/copilul-de-la-murgeni-mort-ca-un-caine-politia-locala-fara-reactie-foto-video

 

video_murgeni_copil.mp4_snapshot_2.jpg

Editat de gauss
Link spre comentariu

De multe ori nu au voie sa il atinga ei. Mai ales cand sunt suspecte leziuni la coloana. O miscare gresita si il nenorocesti pe viata sau mai rau, il omori!

Evident ca daca langa e o masina in flacari iti poti asuma riscul. Inveti asta cand iti dai carnetul. Se recomanda sa il impingi, nu sa tragi de el.

Link spre comentariu

Da ! Corect ! ... Cuvinte cheie , din propria ( mea ) postare :

 

 la spital , la 300 metri departare . Sau sa cheme un cadru medical de - acolo "

 

Nu mai scriu altceva , e inutil . Vede fiecare situatia dupa propriile percepte . Ma intreb , oare cum ar fi reactionat politistii , daca era copilul unuia din ei ? Il priveau ( si pazeau ) 40 si ... minute ? Dar sincer ...

Asa , a murit ( copilul ) perfect legal , dupa proceduri , pe carosabil , suspect de leziuni la coloana , si cu explicatiile noastre on - line in ajutor ( lamuritoare ) . Suna cunoscut ? 

 

 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Dintre cei care comentati negativ la adresa politiei sinteti vreo-unul care sa stie legislatia si, mai mult, sa stie cum sa procedeze CORECT (medical) in astfel de cazuri?

Cel mai probabil chiar daca il lovea o ambulanta de tip B sau chiar C , cele dotate pt interventii de urgenta si cu personal special pregatit, deci personalul prezent exact din momentul accidentului, daca a fost lovit puternic cu capul de asfalt nu mai aveau ce sa-i faca, decit poate sa-i aprinda o lumanare.....

 

Asa va mai place sa comentati pe domenii unde nu aveti deloc pregatire si va luati dupa toate stirile cu comentarii specifice ziarelor de scandal.

Da, se poate comenta, foarte corect de altfel, ca a ajuns prea tirziu ambulanta dar probabil erau toate plecate sa le desfunde nasul la mucosii care "mor" din cauza ca nu pot respira avind nasul infundat sau acorda primul ajutor la senatorii cu diarie.

Dar chiar si asa ma indoiesc ca acel copil mai avea vreo sansa chiar cu tot ajutorul din lume.

Politistii au procedar corect si din punct de vedere legislativ dar si medical, si probabil asa au si fost instruiti de operatorul 112 sa procedeze (sa asigure zona si sa faca loc pt ambulanta). Se va vedea prin masurile care se vor lua impotriva lor (nesemnificative cel mai probabil).

 

 

Link spre comentariu

Eu stiu legislatia , sesebe . De 50 de ori cat tine . Sau de 50 de ori mai putin . Dam extemporal ? ... 100 intrebari ( din tot ce inseamna legislatie - penal , civil , economic , administrativ  ) , 100 minute de raspuns . 100 euro intrebarea ( raspuns corect ) . 100 intrebari pui tu , 100 eu ( raspunsul pe verso ) . Sau tip grila , cum doresti . Schimbam foile , si trecem la treaba . Nu e nevoie de arbitru ( se presupune ca avem cunostiintele necesare , altfel nu vad rostul postarii tale )  , corectam fiecare foaia celuilalt . La urma facem diferenta , si vedem cine baga mana la portofel . Sau la card . Dai un bonus pentru diploma la drept ( in caz ca as castiga ) ? D 'aia de la stat , nu la privati gen Spiru . Idem si la capitolul medical , am cursuri avansate de prim ajutor facute regulat vreo 30 de ani . Asa cerea meseria , si chiar am fost interesat , in caz de ... D'alea pe bune , nu tabel semnat . 

Ca idee , cu ziare de scandal sau fara , s - a declansat o ancheta penala . Daca stii ce inseamna aia . Inseamna ca sunt elemente care duc la concluzia ca ar fi putut fi comise fapte penale . Gresesc cumva ? ... Asta in afara de cercetarea interna disciplinara si administrativa . Ai rabdare sa se pronunte , si daca nu uiti topicul poti sa revii cu concluzii . 

 

P.S. - incearca sa fii mai explicit in postari , reiese ca copilul ar fi putut fi lovit de o ambulanta . Care era deja acolo . Sau macar personalul ?  Trei ipoteze de analiza a posibilelor urmari ? ... Sau asa inteleg eu , probabil gresit :

 

Cel mai probabil chiar daca il lovea o ambulanta de tip B sau chiar C , cele dotate pt interventii de urgenta si cu personal special pregatit, deci personalul prezent exact din momentul accidentului, daca a fost lovit puternic cu capul de asfalt nu mai aveau ce sa-i faca, decit poate sa-i aprinda o lumanare..... " .

 

Editat de gauss
Link spre comentariu
Acum 6 ore, gauss a spus:

Asa , a murit ( copilul ) perfect legal , dupa proceduri , pe carosabil , suspect de leziuni la coloana , si cu explicatiile noastre on - line in ajutor ( lamuritoare ) . Suna cunoscut ? 

Vezi daca nu era nepotu lui Arafat? Pentru un senator cu diaree vine elicopterul smurd, pentru un biet copil .... se aplica procedurile! ( gatu' mamii lor de proceduri)

 

Citat

Nici mãcar politistii locali ajunsi la fata locului nu s-au deranjat sã meargã la 300 de m de locul accidentului, la spitalul orãsenesc, pentru a cere ajutor. 

 

Editat de adrian_pic
Link spre comentariu
Acum 50 minute, gauss a spus:

.....................

P.S. - incearca sa fii mai explicit in postari , reiese ca copilul a fost lovit de o ambulanta . Sau asa inteleg eu , probabil gresit :

 

Cel mai probabil chiar daca il lovea o ambulanta de tip B sau chiar C , cele dotate pt interventii de urgenta si cu personal special pregatit, deci personalul prezent exact din momentul accidentului, daca a fost lovit puternic cu capul de asfalt nu mai aveau ce sa-i faca, decit poate sa-i aprinda o lumanare..... " .

 

De unde reiese ca a fost lovit de o ambulanta dom'le care le stii pe toate?

Citeste mai atent daca asta intelegi tu pt ca nu-i asa.

Link spre comentariu

Ce as putea sa raspund ? La modul serios , nu asa sa umplem cu postari ... , tara asta nu se mai vindeca . Fereasca sa ai vreo problema , daca esti din pulime , mori cu procedura - n mana , si iesi si vinovat de asta !

 

P.S. - pentru dl . Adrian _Pic ( ce este mai sus ) .

 

P.P.S. - sesebe  , te bagi ? Ca am nevoie de bani negri , sa fac un cadou unei nepoate talentate ... , am cam ramas pe urma !

Editat de gauss
Link spre comentariu

Cine spune ? ... Corect de unde ? Tot mor oameni cu zile de - atata corectitudine , parca nu asta ar fi scopul  . Sau da ? ... Eu astept rezultatele anchetei , nu mai intru in controverse p - aici . Am spus ce am avut de spus , nu vorbesc din viziuni . Avem fiecare pareri . Si le formeaza fiecare pe fundamentul sau , eu raman cu ale mele  . Nu tin sa am dreptate pe forumuri , e irelevanta . Viata si verdictele  sunt in alta parte  , aia conteaza . Cam atat , urmatoarea postare din partea mea ( daca va mai fi ) , cand avem  date noi .

Editat de gauss
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări