Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Reparare ax stergator luneta


Postări Recomandate

Axul cu d=10 mm este cromat si prin el trece o teava de alama de 3mm pentru lichidul de parbriz .

In conectorul de plastic la care se racordeaza furtunul cu lichidul de parbriz , axul se reduce la d=6mm si etanseaza cu un semering pe o lungime de 5mm.

Zona redusa de cca 10mm lungime a axului s-a corodat si nu mai etanseaza semeringul iar lichidul patrunde la mecanismul de antrenare .

Cum acest capat are numai rol de etansare si transfer lichid , poate fi inlocuit/reparat ? Rog colegii de forum avizati sa  propuna solutii . Multumesc tuturor.

 

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acel vehicul are o denumire? Este tanc , autobuz, autotren, autoturism? Si daca se incadreaza in aceste categorii, spune-ne si ce este. Cu marca..... model.....poze....

Nu de alta.. dar cand ai spus stergator luneta, primul gand al meu a fost la o luneta de la pusca.  Ma gandeam " Uite Dom"ne...sa inventat si stergatorul de luneta de la carabina"!

 Mergi undeva la dezmembrari si vei gasi. Nu o sa vanda nimeni numai acel mic reper.  Gasesti sigur tot ansamblul.

Trebuia sa postezi la  "Mecanica si tablarie auto"

 

Succes.

 

 

 

Editat de PINTI
Link spre comentariu

Si cei care propun solutii, sa arate si patalamaua ca sunt avizati. 

 

 

Cel mai probabil, cu tot cu motor vei lua ce te intereseaza. Va trebui sa cauti pe o masina identica.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Ansamblul l-am inlocuit  cu totul din dezmembrari ( de doua ori chiar) , dar ma intereseaza repararea axului .

Axul este cromat pentru duritatea suprafetei astfel tratate si ghidat de doua bucsi iar etansarea se face cu semering in capatul redus ca diametru .

Capatul redus se poate inlocui cu un stut din bronz, rezistent la agresiune lichid , dar este potrivit bronzul pentru etansare cu semering,  duritatile fiind diferite  ?

Atasez si o poza a unui astfel de ansamblu . 

inside.jpg

Link spre comentariu

Eu sa incerca sa inlocuiesc simeringul. As curata bine axul, chiar si cu un smirghel foarte fin, l-as gresa cu o vaselina mai groasa si l-as mai proba odata.

 

Varianta 2, un furtunel, prins bine, trecut prin orificiul simeringului, lasata o oarecare rezerva sa ii permita miscarea si continuat cu restul instalatiei de stropire, daca permite.

Adica sa renunti la simering si sa te mufezi direct pe stut.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Capatul axului este compromis ( la ambele ansambluri pe care le detin - nu sunt cele din poza) , dar avand o grosime de cca  3.5 mm la un diametru de 6 mm ma gandeam sa il "curat" cca  1 mm si sa le imbrac cu o teava/bucse de 6mm exterior . Problema ar fi materialul necesar pentru bucse rezistent la mediu agresiv si sa nu il "taie" simeringul . La conectare directa nu stiu cat/daca rezista furtunul la rotatiile de 180 grd ale axului ...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări