Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

sursa reglabila 0-4kV


Postări Recomandate

Depinzând de durata de utilizare, mărimea şi preţul unui traf de înaltă pot diferi foarte mult.Pentru generatoare de impulsuri de scânteie, trafurile sunt mici fiindcă timpul de lucru e infim.Dar un traf ce poate să susţină 25mA la 9kV în mod continuu, nu cred că va fi ceva mic sau ieftin....chiar roland78 spunea că cele de iluminat cu Neon sunt scumpe.Iar acelea sunt trafuri care chiar sunt făcute să funcţioneze continuu....

Editat de validae
Link spre comentariu

Nici cele pentru arzatoare ( aprindere )  nu sunt ieftine  . Mai ales cele pentru utilizare continua . Nici macar second - urile , din recuperari . Cine e in domeniu ( service ) le cauta si le pastreaza ca piese de schimb , sunt bani siguri ( ca la banca ) . Eu am avut cateva Brahma , le - am valorificat dupa ce am abandonat domeniul . Nu aceasta e important , ci cat doreste userul sa experimenteze sau sa faca un prototip , produs finit etc . Unele chestii chiar nu se pot face cu 2-3 componente ramase de la alte montaje . Nu e treaba mea , dar as atrage atentia asupra potentialului periculos , tensiunea va trebui redresata , iar sursa rezultata ( ipotetica ) e destul de capabila in curent . 

 

link dezactivat la cerere.ro/produse/Piese-de-schimb-Centrale-Termice/Transformatoare

Editat de gauss
Link spre comentariu
La 09.06.2019 la 19:00, gsabac a spus:

Cel mai simplu mod pentru realizarea unui alimentator reglabil de inalta tensiune 0V la 10KV consta in utilizarea unui variac de citeva sute de wati

 alimentat din reteaua de curent alternativ, cuplat cu un transformator de cuptor de microunde, in secundarul caruia se afla o multiplicare de tensiune

 cu 4. Tensiunea din secundarul transformatorului din cuptor este de circa 2200V-2500V alternativ, iar condensatorul intern are cam 1uF la 3000V.

    image.thumb.png.b81751d26a898743b51fec67786707c8.png

 

Cu schema din poza, multiplicarea este de obtinuta cu trei celule dubloare de tensiune si se poate obtine peste 12KV, cu avantajul tensiunii reglabile

 si puterii mari la iesire. Transformatorul, diodele si condensatorii sunt cele din cuptoarele cu microunde.

Aceasta schema am transformat-o pentru circa 9kV.

  

1612840627_alimentator9kV.thumb.png.cd6d6997149d6f80253de6867553300f.png

 

PS. Condensatorii originali au tensiunea maxima de 3kV-DC, adica ar trebui o baterie de 4 condensatori in serie-paralel pentru fiecare

        condensator, care poate costa chiar 15 lei bucata, echilibrati cu rezistente corespunzatoare.

        

 

Tensiunea nu este stabilizata, dar se poate regla la nevoie cu un autotransformator si performantele sunt in poza.

   242699941_sursa9kVperformante.thumb.png.d7ec96f0f8e5a25f99c2c3f2ff5df36a.png

Ondulatii de +/-700V , curent mai mare de 25mA, poate chiar 50mA, schema pe care o poate realiza chiar un electrician calificat

 la inalta tensiune, care are protectia muncii in "sange".

Pentru ondulatii mai mici nu am gasit o solutie viabila pentru aceasta schema, dar se poate utiliza schema cu convertor expusa inainte.

 

@vivio, pana acum ati realizat vreo experimentare, sau puneti in continuare variante?

 

@gsabac

 

Editat de gsabac
Link spre comentariu
Citat

 

@celtik, multumesc, dar mai mai e destul de lucru pana la ceva de publicat ok :)

 

@gsabac, frumoase scheme. La acea schema daca raman in zona de 4kV, 1mA, se poate reduce acel riplu de 1,4kV vv?

 

Sunt curios si ce riplu are cutia mea chinezeasca. Pentru a testa exact tensiunea aveti ceva recomandari referitor la divizorul de tensiune necesar? Ce am prin preajma lucreaza la maxim 600V.

 

Recunosc ca sunt foarte reticent la tensiuni inalte de cand acum ceva zeci de ani m-am curentat la ciuperca de inalta a unui TV 251 Sport. Adorabil dispozitiv :)

 

Cele bune!

 

Link spre comentariu

@Vivio, va astept cu o masuratoare a riplului si cu privire la 4kV si 1mA, cu o noua schema special adaptata rezulta un zgomot de 42Vvv.

Pentru masuratoare aproximativa, faceti un divizor din 10 rezistente de 10Mohm la 1W si una de 1,1Mohm la masa. Tensiunea de 4 kV se imparte cam la 100,

 daca instrumentul de masura sau osciloscopul are 10 Mohmi si devine 40V, deci accesibila si se poate masura atat pe CC cit si pe CA.

 

@gsabac

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

doresc sa folosesc acest transformator la tesla, dar aceste marimi pentru o replicare a unui aparat facut de lakowski in 1924 si cativa baieti din iatalia au gasit 3 bucati originale pe care le-au studiat ,un grup din diferite domenii. am lucrat in publicitate multi ani cu aceste transformatoare chiar am primit soc de la unul de 18000v 50ma sau 18ma, dar l-am simtit calumea. de la acestea mai mici au fost socuri . cum a precizat si moderatorul trebuie sa functioneze continu x ore daca asa doresc. gsabac poate as putea incerca acea schema daca are toate detaliile pe ea,daca ai chef si timp si doresti sa o ma-i revizuesti pot astepta. am gasit aici https://www.homeconstructor.net/en/self-made-high-voltage-generator , poate este ceva de folos de aici sa ma ajute. 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări