Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Constructie Amplificator ''Zener,,


Postări Recomandate

3 hours ago, sesebe said:

Citeste domnule si APROFUNDEAZA topicul lui Marian (sau o alta sursa bine documentata) despre cum functioneaza un amplificator.

Nu ne mai face sa pierdem timpul explicind dece acul este ascutit. 

Nu ai sa inveti electronica sarind etape.

Da.

 

3 hours ago, vijelie02 said:

I-am spus si eu de mai multe ori sa citeasca acel topic, dar se pare ca nu doreste.

Nu e vb ca nu am dorit, nu am avut cum zilelele astea, asa cum am spus, vreau sa il citesc cu foaie,creion in fata si sa trec prin tot.

Intradevar, uneori am intrebat lucruri aiurea vrand sa stiu, inainte sa citesc.

 

Link spre comentariu

Buna seara,

Am realizat un montaj superdioda, 2.7k sus, jos potentiometru 1 k, reusesc sa reglez la 25 mv din potentiometru, sesizez ca tranzistorii se incalzesc, daca ii ating, foarte putin, nu si radiatorul, nu am asteptat pentru ca usor acea cadere de tensiune pe rezistenta de putere de 0,33 omi creste si la 28 am intrerupt si m-am gandit sa va intreb cum se regleaza corect.

Link spre comentariu
5 minutes ago, vijelie02 said:

Pui intrarea amplificatorului la masa, fara sarcina. O reglezi dupa minim 30 min de mers in gol. Totusi cam mult 25mV. 

S-a stabilizat dupa ce s-a incalzit radiatorul pe la 27 mv, probabil tranz pe care l-am pus nu a avut timp sa se incalzeasca si el.

Ce nu inteleg e de ce pe latura cu pnp am 27 mv iar pe latura cu  npn am 23.

Nu am pus condensator de 1 micro in paralel deocamdata, la cum e structurata schema mea am nevoie de el?

Modificarile aduse schemei precedente, sunt prefinalii care au aceleasi caracteristici, frecventa mai mare si tensiunea emitor colector mai mare.

0,33 ohmi pe partea de putere, rezistenta de pe reactie la 33k , rezistenta de pe intrare la 33k, condensatorul de pe reactie de 67 uf.

in rest am pus o superdioda intre bazele prefinalilor.

Link spre comentariu

Am ajuns cred ca la 45 de grade pe radiator in 10 minute, doar un canal , fara racire, pe pnp s-a dus la 29.5 mv pe latura cealalta la 25.5, diferenta de sunet e imensa.

e altceva dar deocamdata l-am lasat pentru ca nu stiu ce sa ii fac si nu vreau sa fac vre-o prostie.

am ascultat ceva cateva secunde incet apoi am pus intrarea la masa din nou.

Editat de MRB
Link spre comentariu
12 minutes ago, vijelie02 said:

Sper ca tranzistorul din superdioda e montat pe radiatorul cu tranzistorii finali cat mai central.
 

Probabil ai vrut sa zici fara ventilare.

Da, nu am montat coolerul acela deocamdata, fara ventilatie.

Am asezat superdioda cat mai central raportat la tranzistori , am pus si pentru celalalt canal, inca nu e operational, fiecare superdioda e pusa central in raport cu canalul respectiv iar canalele sunt simetric dispuse.Ventilatia fortata inca nu am pus-o.

Cand am testat betta la prefinali (pe aparat, l-am pus la amandoi foarte apropiat, 93-96, la pnp era mai mare.

Cand am pus finaliii am avut grija sa fie valori apropiate ale tuturor  npn -urilor si ale tuturor pnp-urilor, problema e ca la npn beta e  cam 100, la pnp e in jur de 130.

De aici am aceasta diferenta?

Cum se regleaza corect?Cum procedez?

 

Editat de MRB
Link spre comentariu

Am atasat o fotografie cu dispunerea superdiodei.

Cabluri am cumparat de 1.5 multifilar dar o sa le montez la sfarsit.

https://ibb.co/12nG2zh

19 minutes ago, vijelie02 said:

 

 

Diferenta de sunet fata de.... ?

Fata de atunci cand nu aveam o polarizare suficienta, e sunetul altfel.Pot face un video dupa ce reusesc sa reglez si o sa vad unde il incarc.

Editat de MRB
Link spre comentariu

Intre timp le-am masurat pe toate, pe npn sunt valori mai mici dar am diferente intre ele. cea pe care am masurat am noroc ca are valoarea cea mai mare, dar sunt unele rezistente de putere unde am valori mai mici de exemplu cand am 25 pe rezistenta de la un pnp(cea pe care am reglat initial) pe anumite rezistente de npn am 18 mv.

Link spre comentariu

Care e motivul pentru care pe unele rezistente, caderea de tensiune e stabila dupa ce se incalzeste radiatorul ,la  23 mv, iar pe  altele 16 mv, restul avand valori  in acest interval?

Am crezut ce e vre-o rezistenta decalibrata, am inlocuit-o si e la fel.

Editat de MRB
Link spre comentariu

Buna seara,

Referitor la bias, am incercat ca in descrierea teoretica a domnului Marian si probabil ar fi foarte bine daca as avea o pereche de finali, dar am 5 , si din cate mi-am dat seama problema e caracteristica constructiva diferita, unde betta e mai mare probabil caderea de tensiune pe rezistenta din emitor e mai mare.

Pot calcula curentul de mers in gol masurand caderile de tensiune pe fiecare rezistenta, si apoi il pot insuma, dar care trebuie sa fie valoarea acestui curent pe ramura?

Nu stiu daca e corect modul in care pun problema dar as vrea sa am un bias optim.

De asemenea condensatorul paralel cu superdioda nu l-am montat si as vrea niste sfaturi referitoare la acest condensator.

Am pus 2.7 k si potentiometru de un k reglajul este in partea de sus a potentiometrului, ma gandeam sa folosesc 1.7 k in partea de sus.

Editat de MRB
Link spre comentariu

Mai e un lucru de care nu imi dau seama, al doilea pdb pentru celalalt canal e identic, l-am testat doar cu o pereche de finali, si in momentul cand intrerup alimentarea trafo uneori face un plici pe frecvente medii-inalte, celalalt nu face, nu imi dau seama care ar fi motivul.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări