Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

antena verticala


Vizitator

Postări Recomandate

Apropos de antena magnetica. Iata un exemplu din gradina unui bun prieten, dar care se afla in afara tarii, intr-un loc in care vecinii sunt si mai putin incantati sa vada antene cocotate pe piloni sau pe case. O sa-i cer 2 video demonstrative ca sa vedeti diferenta la receptie intre o antena verticala Hustler 6BTV (zgomotoasa) si antena magnetica din pozele de mai jos. 

Amplificatorul este proiectul lui LZ1AQ :

kit-index.png

 

Restul, adica buclele in sine plus restul, sunt realizate de amicul meu (din teava de pexal).

In speranta ca poate pe unii dintre colegi i-ar putea inspira, iata pozele mai jos :

 

IMG-20190114-WA0000.jpg


IMG-20190114-WA0001.jpg


IMG-20190114-WA0002.jpg


IMG-20190115-WA0000.jpg


IMG-20190115-WA0001.jpg


IMG-20190115-WA0002.jpg


IMG-20190115-WA0004.jpg

 

Editat de yo3fhm
Link spre comentariu

antena magnetica nici nu intra in hanbook- ul arrl , astfel ca intra in concurs alaturi de batul de pescar si antena militara codan mai ales in mobil  (si 14avq del a Bacau, dar asta e cu radiale...)

Materialul  bulgarului e interesant,  partea de antena reproductibila, iar fizica undelor electromagnetice ( macar in HF) perena;  ramin modalitatile de exploatare ...

Link spre comentariu

Materialul bulgaresc este NUMAI pentru receptie . Sau gresesc ? ... La emisie , se schimba ( dramatic ) situatia . Ma rog , parere personala . Trebuie un condensator pentru acordul buclei manevrat frecvent ( antena e foarte " ingusta " ) , si din pacate de inalta tensiune . Fiind si outdoor , cum inteleg ca e tema topicului , si manevrat dela distanta , cerintele ingusteaza mult optiunile . Antena e strict directiva ( dezavantaj daca e fixa  ) , si ansamblul beneficiaza de tensiuni mari . In plus , pentru alte benzi ... , devine dificil . Daca nu imposibil ... , acoperirea e restransa . 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Pai cam asta am inteles si eu. Intr-o gradina da bine si putina arhitectura cu pexal. Dar nu poti trimite 2 kw in ea si sa o mai gasesti a doua zi.  Antena magnetica probabil daca ai 

taxi [(mobil){ nu incape chenvud-ul ts 450s in masina }]. Ideea ramine   : verticala, degajata,  chiar numai QRP, cit mai multiband, de fabrica cred , si ssb (la fel de bine si numai cw) .

Nu mai stiu daca ordinea parantezelor e corecta, probabil ca nu.

Link spre comentariu

E destul de greu cu antenele,eu m-am axat pe dipoli(coborare coaxiala si/sau cu scarita)si totusi sunt perioade cand nu poti lucra nimic,parca nici zgomot nu mai este si alte perioade cand banda de 80metrii merge in mijlocul zilei de ramai prost...cand de fapt ar trebui sa mearga banda de 20metrii si cea de 80metrii sa fie moarta!Inclin sa cred ca manifestarile astea ciudate ale propagarii nu sunt  tocmai din cauze naturale...

Link spre comentariu
4 hours ago, gauss said:

Materialul bulgaresc este NUMAI pentru receptie . Sau gresesc ?

 

Seara buna , Gauss!

Nu gresesti deloc :)

Sistemul respectiv de antene e folosit de amicul meu doar la receptie, datorita imbunatatirii vizibile a raportului S/Z fata de verticala Hustler. 

Cu un sistem de comutare, foloseste ambele antene - magneticele la receptie si Hustlerul la emisie, pentru ca "merge" bine. 

Nu e singurul care procedeaza astfel !

 

O seara faina,

Cezar

Link spre comentariu

La fel urarile , si va salut cu respect . Am inteles ca sistemul bulgaresc merge foarte bine , radioamatorul respectiv comercializeaza si kituri . E binecunoscut in comunitate , are destule contributii , si teoretice si practice . Apropo de antene diferite ... si in 160 metri se folosesc de unii performeri sisteme diferite la emisie - receptie , Beverage si activa . Pentru performante optimizate . O schema de antena activa , cu rezultate ... , este :

 

http://www.arrl.org/files/file/Technology/tis/info/pdf/0109031.pdf

 

Eu am replicat - o , cu alt fet . In fine ...

 

Link spre comentariu
On 2/15/2019 at 8:35 PM, franzm said:

...dar am niste vecini de ma rog zilnic la mama natura sa nu ma lase sa fac vreo prostie.

Sunt taranoi din Germania. Leaga domnule o sarma de cativa metri atarnata de clanta usii, ca merge. Asa a facut un radioamator celebru in anii '70, YO7NA. O furtuna i-a dat jos antena de pe bloc in timpul unui concurs si a improvizat ce v-am spus. Dar avea putere la statie, cand vorbea in microfon palpaiau becurile din lustra.

Link spre comentariu
On 2/15/2019 at 12:14 PM, gauss said:

Daca nu emiteti , ar fi buna o " activa " . Numai la receptie ... Daca credeti ca e solutia corecta , va pot ajuta cu ceva materiale ( documentatie ) .

Pentru conditiile enuntate la inceput:

o antena verticala care sa indeplineasca  2 conditii :

1. sa nu aiba elemente radiante

2. sa includa daca se poate si receptia benzii de 80m  sau macar (plus/minus 80 m)

 

sunt interesat de orice documentatie m-ar ajuta sa ies pe bloc (etaj4/4) pentru un Kenwood R-600.

Multumesc anticipat

Link spre comentariu

Inteleg ca v -ar satisface scheme de antena activa ? .... Ma rog , testate personal ...

 

P.S. - daca aveti acces la terasa , puteti " intinde " o filara . Pentru inceput , un longwire . Adica o sarma " chioara " , intre 2 suporti , cu izolatoare la capete . Eventual si o activa , in balcon ( se poate amplasa in multe feluri ) , si facute ceva comparatii ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Pentru inceput , puteti sa testati Miniwhip ... merge si " din casa " , de pe masa de lucru . Scoasa afara , si ridicata pe un pilon izolat  ( 2-3 metri , daca se poate ... ) performantele cresc cu un ordin de marime . 

Un link ( de pe alt forum ) , sper sa nu se supere nimeni ... topic deschis de un coleg de - al nostru , cu experienta consistenta :

 

https://www.radioamator.ro/forum/viewtopic.php?t=2416

 

Documentatia si variantele de miniwhip acopera sute de pagini de internet :

 

https://www.google.ro/search?client=opera&q=miniwhip&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

 

P.S. - voi reveni si cu alte scheme .

Editat de gauss
Link spre comentariu

N - aveti pentru ce . Ma bucur sa aflu ca cineva mai asculta cu un receptor ... , si daca pot , ajut . Eventual daca va puteti exprima cam la ce nivel doriti schemele ( unele sant mai complexe ) , sau as putea sa postez " la gramada " , poate inspira si pe alti colegi de forum .

 

P.S . - am (si) un Kenwood R - 2000 ... , s - a " inteles " bine cu miniwhip - ul . Cred ca ar fi bun un topic cu antene active , cred ca am sa deschid asa ceva .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări