Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SE cu 300B


xdanx

Postări Recomandate

Buna seara....D-le daca esti dispus sa mai faci o pirueta si sa renunti la stabilizatorul TL783  care nu are nici un rost , si daca pe MP i-mi trimiti adresa postala i-ti fac donatie  o lampa redresoare Svetlana 5T3 , 2 lampi 6N8 ruseasca echivalenta cu 6SN7 cu socluri aferente,  rezistente de 24KOhm  condensatoare  PIO din grila 300B si poate mai gasim ceva.. toate noi cere si ti se va da...dar stai asta nu e tot ....  era sa uit mai primesti de la mine toate combinatiile unei serii de rezistente ...6n8 buna la teste pina mai aduni niste tutun sa-ti cumperi 6sn7 una adevarata... 300B e bine sa fie stabilizata . filamentele 6sn7 iar nu trebuie stabilizat. Cu stima..

Link spre comentariu
1 hour ago, tm07uxo said:

Buna seara....D-le daca esti dispus sa mai faci o pirueta si sa renunti la stabilizatorul TL783  care nu are nici un rost , si daca pe MP i-mi trimiti adresa postala i-ti fac donatie  o lampa redresoare Svetlana 5T3 , 2 lampi 6N8 ruseasca echivalenta cu 6SN7 cu socluri aferente,  rezistente de 24KOhm  condensatoare  PIO din grila 300B si poate mai gasim ceva.. toate noi cere si ti se va da...dar stai asta nu e tot ....  era sa uit mai primesti de la mine toate combinatiile unei serii de rezistente ...6n8 buna la teste pina mai aduni niste tutun sa-ti cumperi 6sn7 una adevarata... 300B e bine sa fie stabilizata . filamentele 6sn7 iar nu trebuie stabilizat. Cu stima..

Sunt magulit, m-ati luat repede. Adresa v-o dau oricum.

Multumesc pentru itentie.

Link spre comentariu

Am refacut schema pentru lampa redresoare. Am observat ca dupa lampa redresoare se pun condensatori de capacitate mica. Primul l-am pus de 47uF. 

Al doilea condensator dupa inductanta se poate pune mai mare ?   (470uF/500v eu il am deja)

 

300B  6SN7  redresor schema.png

Editat de xdanx
greseala schema
Link spre comentariu

Eu cred ca este OK primul cond de 47 si urmatorul de 220 dar le-as decupla si cu un nepolarizat si in plus se mai pune o rezistenta inainte de primul condensator (vezi schema de la Audio Note). In general atit aceasta rezistenta serie cat si primul condensator sunt date din foaia de catalog a tubului. Ceea ce nu inteleg este utilitatea lui L2, de obicei pentru un consum mic asa cum este etajul de intrare, e suficient un rezistor calculat exact la valoarea care trebuie...."parerea mea"

 

Editat de Kosmin
Din regulament: 3.13 - Nu citati(quote) inutil mesajul la care tocmai raspundeti daca nu sunt alte mesaje scrise intre timp.
Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 19 minute, victordascalescu54 a spus:

Eu cred ca este OK primul cond de 47 si urmatorul de 220 dar le-as decupla si cu un nepolarizat si in plus se mai pune o rezistenta inainte de primul condensator (vezi schema de la Audio Note). In general atit aceasta rezistenta serie cat si primul condensator sunt date din foaia de catalog a tubului. Ceea ce nu inteleg este utilitatea lui L2, de obicei pentru un consum mic asa cum este etajul de intrare, e suficient un rezistor calculat exact la valoarea care trebuie...."parerea mea"

 

Un șoc atenuează mult mai bine riplul vs rezistență .

Link spre comentariu
4 hours ago, Faust2018 said:

Un șoc atenuează mult mai bine riplul vs rezistență .

 

In topicul din link valderama a demonstrat practic folosind un osciloscop dublu spot, ca un filtru CLC atenueaza (mult) mai bine riplul decat unul CRC.

Foarte util de studiat acel topic. https://www.elforum.info/topic/81841-determinare-riplu-cu-ajutorul-osciloscopului-dublu-spot/

 

Editat de George
Link spre comentariu

Cel mai eficient filtru este cel de tipul CLMLC,sau filtru in PP, adica doua bobine pe acelasui miez cuplate magnetic in care curentii egali dar se sens contrar se anuleaza.Avantaje?

- spire putine,inductanta mica

- rezistenta in DC mica,deci sarma groasa

- sectiune mica pentru miezul magnetic

si...cel mai important avantaj,este lipsa intrefierului,intrefier care genereaza camp magnetic radiant de cea mai mare intensitate,mai mare chiar si fata de transformatorul de alimentare !!!

Dezavantaje!

 - prezenta unui condensator nepolarizat cu valoarea de  3.25uF...3.5uF/230Vca  

-  redimensionarea corecta a inductantelor si condensatorului C3 daca vom discuta despre curenti mai mari de 150mA,asta nu-i greu,se calculeaza foarte simplu,se gaseste pe net un mic calculator pentru aceaasta "manevra".

   Parerea mea este ca un filtru CLC,sau electronic sau CRC nu se justifica sub nicio forma pentru un etaj final in PP,sau in cel mai pretentios  caz,un filtru CRC sau CLC pentru etajele de semnal mic.Daca nu etaj final in PP are un zgomot in difuzoare sau pe osciloscop din cauza riplului inseamna ca acel etaj trebuie refacut,sau schimbat meseriasul (!!!!!!!),exclus ca un final PP cu un defazor corect ,un echilibru de bias corect si un OT de calitate sa-i trebuiasca un filtru CLC.Etajul final PP ANULEAZA prezenta/efectul  riplului indiferent de valoarea efectiva a lui,bineinteles daca acest etaj este bine conceput si realizat mai ales.

 Pentru C3 personal am folosit condensatoare de la tuburile de neon,iar ca miezuri,cele de la transformatoarele de cadre bineinteles cu tolele montate intretesut.

Acest tip de filtru l-am aplicat numai pentru etajele finale in SE.

 

schema filtrului:

FILTRU-CLMLC.png

riplu filtru:

Riplu-la-300-V-si-150m-A.png

 

P.S sa nu-mi aud vorbe,schema nu este conceputa de mine,este doar simulata si realizata in cateva exemplare....

 

Link spre comentariu
2 hours ago, LMOlimpiu said:

... iar ca miezuri,cele de la transformatoarele de cadre bineinteles cu tolele montate intretesut

Eu folosesc transformatoarele de TV Sport, cu doua bobine si un singur miez C, tot pentru SE.

Se preteaza foarte bine pentru acest tip de socuri.

De fapt, daca va mai amintiti, am mai discutat despre acest aspect in urma cu cativa ani, iar eu am ramas fidel conceptiei, mai ales ca va contribui la o rezistenta interna mai scazuta a sursei, cu rezultate benefice in sunet.

Amplificatorul meu cu 2A3 a beneficiat din plin de acest tip de alimentare si nu vad de ce nu ar merge si la 300B, mai ales ca sunt din aceeasi familie...

Editat de fcon
Link spre comentariu
Vizitator viobio
1 oră în urmă, xdanx a spus:

A VENIT prima lampa

 

 

WhatsApp Image 2019-03-18 at 10.55.18.jpeg

Lampă care este cel mai cinstit 6H8C fabricat în săptămâna 17 , anul 2011. Bine ..... prețul este altul că nu mai scrie 6H8C pe ea .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări