Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Defect la sasiu 11AK30S-2


Postări Recomandate

- da am scos din montaj MCR si am masurat tensiunele mai ales   la care am zis ca lipsesc sau ca sunt mai mici decat cele normale 

- fara  MCR in montaj la IC 804 pe C840 sunt 5V si la IC803 pe C 855 sunt 8V 

 - tensiunea pe bara B1 este de 115V, dar filamentul nu se aprinde

 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, gigi56 a spus:

- da am scos din montaj MCR si am masurat tensiunele mai ales   la care am zis ca lipsesc sau ca sunt mai mici decat cele normale 

- fara  MCR in montaj la IC 804 pe C840 sunt 5V si la IC803 pe C 855 sunt 8V 

 - tensiunea pe bara B1 este de 115V, dar filamentul nu se aprinde

 

Orice "depanator" trebuie sa aiba o surubelnita din aia cu bec cu neon (cind verifici faza retelei ), tine cu mina de partea cu care insurubezi si apropie de traful de linii partea minerului unde se afla neonul. Dai start tv-ului, daca neonul se aprinde si sta asa (liniile functioneaza), daca se aprinde si se stinge imediat , trebuie cautata cauza(e vorba de niste protectii).Faci asta si ne tii la curent (deja a fost intrerupt 2 ore).

Editat de Nostalgic
Link spre comentariu

Offtopic

E mai simplu sa ignori, decat sa faci "gargara".

 

3 hours ago, Nostalgic said:

Orice "depanator" trebuie sa aiba o surubelnita din aia cu bec cu neon (cind verifici faza retelei ), tine cu mina de partea cu care insurubezi si apropie de traful de linii partea minerului unde se afla neonul. Dai start tv-ului, daca neonul se aprinde si sta asa (liniile functioneaza), daca se aprinde si se stinge imediat , trebuie cautata cauza(e vorba de niste protectii).Faci asta si ne tii la curent (deja a fost intrerupt 2 ore).

Ce scuturaturi iti poti lua la testul asta !!!!

O fi bun pentru cei cu experienta ce stiu cu  precizie distanta,

dar ia  imagineaza-ti ca-si apropie toti reparaciosi creioanele de control de trafo linii.

Sper sa intervina un moderator sa stearga aberatia asta.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 10 minute, Koko a spus:

Ce scuturaturi iti poti lua la testul asta !!!!

O fi bun pentru cei cu experienta ce stiu cu  precizie distanta,

dar ia  imagineaza-ti ca-si apropie toti reparaciosi creioanele de control de trafo linii.

Mai învățați ! și să înțelegeți electronica și efectele ei.

mai citiți....

Editat de Nostalgic
Link spre comentariu
44 minutes ago, Nostalgic said:

Mai învățați ! și să înțelegeți electronica și efectele ei.

Ai dreptate, invat si iar invat de-o viata si tot neinvatat si prost  ma simt, la cate lucruri noi apar,

dar nu as  recomanda nimanui sa-si apropie lampa de control de trafo linii.

Ce ar fi de invatat aici???  Cam cat de mare ar fi intensitatea scuturari, sau  cat de interesant este sa vezi cum 

se descarca FIT-ul  la pamant sau masa de lucru  prin zona genunchilor, talpilor etc.

Cum se ridica parul pe maini, sau cum iti iese  limba involuntar din gura . 

Astea sant lucruri doar pentru cititii si invatatii  ce inteleg electronica si efectele ei . Pentru un forum public sigur NU!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Din ce tin eu minte a inlocuit 100nF.

CITAT:    

 - tensiunea pe bara B1 este de 115v

 - am schimbat si verificat C 619; Q 601;IC 600

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 26 minute, miticamy a spus:

Din ce tin eu minte a inlocuit 100nF.

CITAT:    

 - tensiunea pe bara B1 este de 115v

 - am schimbat si verificat C 619; Q 601;IC 600

Posibil ,nu am citit cu atentie tot topicul , ar mai fi BU intrerupt  , driver defect  ,c636 defect

 

 

Editat de dan-a2
Link spre comentariu

Am facut captura si din filmul cu tensiunea in catod D407. Jos avem tot 1V/div si se vede tens de trecere cand se blocheaza HOUT. Cu BU scos se masoara cele 2 tensiuni si vezi daca nu vine pe vreo cale blocajul. Dar eu nu cred ca exista un domn Gigi adevarat, daca ar fi cineva ce are un venit din depanare urma cateva sfaturi chiar daca intelegea mai greu.

stv-fly1-2.jpg

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări