Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator audio cu ua 741


Vizitator alexavram

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator alexavram
La 09.07.2018 la 0:43, Thunderer a spus:

Acel clip YT e o tampenie.

 

opamp48.gif

Uite aici 2 configuratii de opamp amplificator. Pui Rin de 1k in ambele cazuri. 

Rf il alegi cat vrei amplificarea. Sa zicem ca vrei sa fie de 2 ori amplificarea.

In schema inversoare Rf trebuie sa fie de 2k2 (valoare simplu de gasit), in cea neinversoare (dreapta) il pui tot de 1k ca Rin.

 

Spune cum il alimentezi. Daca este diferential (se pare ca ai +/-9V, dar cred ca nu e de ajuns pentru 741, cauta sa alimentezi la +/-12 sau +/-15V) atunci nu-ti mai trebuie nimic decat condensatoare de decuplare de 100n de la pinii 7 si 4 la masa. 

 

La ce-ti foloseste acest "amplificator"? Sper ca nu i-ai pus direct un difuzor la iesire.

multumesc mult .Am facut amplificatorul pt amplificat semnalul de la un microfon si nu l-am pus direct la difuzor.L-am cuplat printr-un traf

Link spre comentariu
La 06.07.2018 la 6:57, Thunderer a spus:

 

LM741 nu functioneaza la 5V alimentare.

 Cel putin in simulare functioneaza si la 5V (2 simulari cu simulatoare diferite). Nu am prin "cutia cu maimute" unul sa-l testez si "pe viu", dar nu am nicio indoiala ca, cel putin ca repetor, functioneaza si la 5V. Cu limitari la nivelul semnalului de intrare. Schema folosita este doar pentru exemplificare si nu este completa.

Un exemplu foarte bun pentru ceea ce doreste initiatorul topicului este aici: http://www.ti.com/lit/ug/tidu765/tidu765.pdf

 

741.png

741_5V.png

Editat de nico_2010
Link spre comentariu

A741 este un AO bun, dar nu este amplificator audio de meserie. Nu are zgomot mic, pentru microfon. Nu are putere de iesire suficienta pentru difuzor. Excursia de tensiune la iesire este mica fata de tensiunea de alimentare. Are compensare interna de frecventa care introduce defazaje si reduce drastic amplificarea (in bucla deschisa) la frecvente audio mari.

Poate fi folosit in in AF in scop didactic. Este greu de ucis.

Link spre comentariu

In scop educational este bun. Modificarea lui R2 in simularea LTSpice (si in Proteus) coboara componenta DC la aprox.1.66V.

Pentru amplificarea semnalului de intrare este totusi necesara alimentarea cu tensiune diferentiala la valori dictate de nivelul de amplificare.

Editat de nico_2010
Link spre comentariu

OK, insa uite ce zice ST:

Ceea ce ma face sa cred ca alimentarea diferentiala ar pleca de la +/-2.5V (TI zice altceva, respectiv +5V/-5V).

In orice caz, potrivit TI, la 5V alimentare simpla, valoarea maxima a tensiunii de iesire ar fi undeva la min.2V max. 3V, ceea ce ar putea face ca, umbland la rezistenta R2, componenta DC sa coboare la 1.6V, iar excursia de tensiune sa fie intre 1.96 V si 1.3 V.

st_ua741.png

Link spre comentariu

@thunderer: Si pentru ca nu vreau sa ramai cu impresia ca te-as contrazice fara sa am argumente, am cautat si gasit un uA741 cu ajutorul caruia am testat cele mai sus postate.

Acesta este setup-ul, montajul fiind alimentat simplu, la +5V:

https://imgur.com/ycy76Dd

Sursa de semnal cu valorile folosite:

https://imgur.com/uzLUx2L

Si rezultatul, care nu contrazice simularile(desi in acest caz am folosit un semnal cu valoarea de ~ 1Vpp la intrare):

https://imgur.com/ooAmRQU

Am incredere in simulatoare (in special LTSpice) atata timp cat rezultatele sunt confirmate de experimente.

 

Si rezultatul simularii cu acelasi nivel de tensiune aplicat la intrare.

Sim_real.png

Editat de nico_2010
Link spre comentariu

@nico_2010 ar fi foarte utila si curba de frecvente (cu AC=1V), diagrama bode, dar si diagrama FFT, deoarece pina

 acum cred ca nimeni nu a vazut asa ceva la 5V si frecventa de 1, 3, 5 sau 7KHz cu 10 armonice.

Ar fi bine ca graficele sa contina si gridul de referinta, click cu dreapta pe grafic si alegeti din meniul derulant View -> Grid

 

@gsabac

Link spre comentariu

Experimentul (simulare sau functionare reala) a avut ca scop numai verificarea afirmatiei potrivit careia uA741 nu functioneaza la 5V alimentare simpla.

Nu prea inteleg afirmatia asta: " nimeni nu a vazut asa ceva la 5V si frecventa de 1, 3, 5 sau 7KHz cu 10 armonice ". O explicatie suplimentara se poate?

Link spre comentariu

Multumesc, avem ceva de invatat.

Eu (cred ca si alti useri interesati) nu am vazut niciodata ca cineva sa exemplifice aceste diagrame,

 chiar a rezultat ceva spectaculos.

La 1KHz si 1Vv, armonicele nu apar pe diagrama Bode decit la peste 50KHz, la 3KHz apar de la armonica 3 (9KHz)

 la -60 dB, deasemenea pentru 5KHz si 7KHz de la -45 dB tot de la armonica 3.

Si banda de frecvente rezultata se intinde linear pina pe la 1,3MHz, iar jos ca 80Hz datorita condensatorului de intrare cu valoare mica.

Vreau sa spun ca este un preamplificator foarte bun pentru audio si nu numai, daca semnalul de intrare este suficient de mare

 ca sa nu mai conteze eventualul zgomot (valabil doar pentru audiofili).

 

@gsabac

 

Link spre comentariu

Si pentru initiatorul topicului:

Mai jos ai schema completa a unui amplificator, alimentat simplu, la +5V, care realizeaza o amplificare de 3.2 (in c.c.), acompinata de diagrama semnalulului de iesire la 1kHz, diagrama FFT si diagrama Bode.

Pentru amplificare mai mare si/sau nivel mai mare al semnalului de intrare iti recomand sa alimentezi diferential amplificatorul operational.

Solutia data este departe de a fi "audiofila", insa pentru exercitiu in scop didactic este OK.

741_amp3.2x.png

 

741_bode_diag.png

Editat de nico_2010
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări