Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator audio cu ua 741


Vizitator alexavram

Postări Recomandate

Vizitator alexavram

am incercat sa fac un amplificator cu circuitul integrat ua 741 varianta cu 8 pini dar nu functioneaza. se aude un barait si atat. cum as putea sa procedez?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

alexavram,in primul tau post pe acest forum ai facut un enunt de genul  " Luna e pe cer...ce cauta acolo !? "

-schema dupa care ai lucrat

-daca componentele folosite sunt bune-au fost cumparate de noi,recuperate,etc...

-experienta in electronica-daca ai mai lucrat,etc..

-sursa de alimentare a montajului-baterii,alimentator,etc...

...si alte informatii pe care le crezi necesare,ca sa ne ajute pe noi-cei carora le-ai cerut ajutorul!-sa-ti oferim idei si sfaturi la obiect functie de experienta ta in constructii electronice...

Altfel,ajungi la concluzia ca cei care activeaza pe forumul asta sunt snobi,increzuti,etc,etc si nu vor ,frate,sa ajute un incepator!...lucru total neadevarat!...nu putem noi sa visam ce ai tu acolo fara informatii la obiect...deci ???

Link spre comentariu

Trebuie sa recunosti ca asemenea reprezentare a unui 741 n-ai mai vazut (lasand la o parte semnificatia pinilor).

Alex, niste colegi si-au aratat disponibilitatea pt a te ajuta si tu nici macar o simpla cautare n-ai dat cu indicativul integratului, ca sa gasesti informatii elementare cum ar fi semnificatia pinilor si modul de reprezentare intr-o schema.

https://www.google.ro/search?q=ua741&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwiBiura6ojcAhWSalAKHdwWDvcQsAR6BAgBEEM&biw=1680&bih=944

Ba mai si pretinzi ca ai citit datasheet-ul...

Link spre comentariu

Cred că ai început într-o direcție greșită, dacă ai început experimentele direct cu amplificatoare operaționale. Poți învăța multe lucruri utile de pe YouTube, dar poți să dai și foc la casă.....

Te sfătuiesc să începi mai întâi cu tranzistorul, studiezi despre clasele de amplificare și apoi faci amplificatoare simple în clasa A, AB, etc, ca să poți să și înțelegi ceva.Simpla imitare a unor experimente de pe net te poate zăpăci complet dacă nu pui mâna să citești și teoria....electronica este mult mai complicată decât pare.Caută programe de simulare, e un mare avantaj că nu trebuie să arzi multe piese ca să vezi dacă un anumit montaj funcționează sau nu.

Citește despre componentele electronice, unde și cum se utilizează ele, ce înseamnă anumiți parametri, învață să măsori cu un multimetru.....

 

Editat de validae
Link spre comentariu

Acel clip YT e o tampenie.

 

opamp48.gif

Uite aici 2 configuratii de opamp amplificator. Pui Rin de 1k in ambele cazuri. 

Rf il alegi cat vrei amplificarea. Sa zicem ca vrei sa fie de 2 ori amplificarea.

In schema inversoare Rf trebuie sa fie de 2k2 (valoare simplu de gasit), in cea neinversoare (dreapta) il pui tot de 1k ca Rin.

 

Spune cum il alimentezi. Daca este diferential (se pare ca ai +/-9V, dar cred ca nu e de ajuns pentru 741, cauta sa alimentezi la +/-12 sau +/-15V) atunci nu-ti mai trebuie nimic decat condensatoare de decuplare de 100n de la pinii 7 si 4 la masa. 

 

La ce-ti foloseste acest "amplificator"? Sper ca nu i-ai pus direct un difuzor la iesire.

Editat de Thunderer
Link spre comentariu
Vizitator alexavram

Multumesc pt întelegere ambilor colegi si cred ca mi-ati fost de mare ajutor. Voi încerca la simulatoarele de pe calculator si voi vedea ce pot face. Puteti sa îmi trimiteti un link pt un anume simulator?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări