Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aparate radio tranzistorizate dinainte de anii 90


Postări Recomandate

Mai jos sunt imagini cu amplitunerul Delia .... sau mai bine zis Unitra Tosca AWS 303

Dupa etichetele dinauntrul lui a fost realizat undeva in noiembrie 1988.

Achizitionat din targul de vechituri pe un pret modic... nu i se misca scala. Bagat in priza a functionat din prima :). Aparatul - "virgin" nici un destept nu umblase prin el, cu sigiliile pe finali si transformator. Deasemeni si clasicii gandaci morti, cateva bucati prezente.

Carcasa zgariata, am revopsit-o.

Problema cu scala a fost din cauza unui disc ce tinea butonul de acord, dezlitip, intepenind astfel si butonul. Potentiometrii toti ok.

 

Partea de radio - perfect functionala. L-am "tras in banda" FM foarte usor dupa instructiunile de aici de pe site: mai intai scosi din tuner C1, C9, C13. Apoi "mutata'' toata banda FM din L5, incat sa se alinieze pe scala capetele. In Constanta 88.5 e Virgin si 107.5 e Zu, ambele se receptioneaza. Apoi sensibilitatea ajustata pentru partea de sus din C2 si C 10 iar pentru partea de jos din L2 si L4. Si atat... procesul in sine a durat cateva minute, joaca de copil, mai mult mi-a luat sa scot tunerul FM cu totul de pe placa (pentru dezlipit condensatoarele, nu stiu cu ce anume instrument chirurgical au declarat unii ca le-au taiat piciorusele). Sensibilitatea dupa operatie este foarte buna, fara probleme intra usor posturile in stereo. Toata gama e impartita cum trebuie si acoperita cu sensibilitate egala. Nu ii inteleg pe unii de se vaitau in alte postari ca nu le iese procedeul... probabil au invartit la bobinele alea de le-a luat naiba, si alte L-uri in plus fata de cele necesare... mai erau alte posturi cu un nene de taiase din bobine, altcineva ca se aseamana cu trasul in banda al Gloriei :rade: si altul si mai si... pusese diode varicap in paralel cu cele existente ca nu ii intra toata banda... unde nu-i cap, vai de... aparatura (nu ca nu as fi patit-o si eu, din greseli se invata), la al meu nici nu a trebuit sa umblu la voltajele varicap.

Partea de audio - functiona bine dar erau diferte voltajele la mers in gol si cand am vrut sa invart din potentiometrul pe canalul respectiv a bubuit unul din tranzistori.... apoi inca unul pus in locul lui, explozie la propriu... in final, dupa ceva examinat - un terminal din placa audio era prea lung si atingea sasiul metalic la cea mai mica presiune pe placa... cum ar fi o apasare pe un potentiometru, scurt la masa... controlul calitatii nu s-a uitat si pe acolo. Interesant ca a rezistat amplitunerul atatia ani de zile... In fine, am inlocuit 2N6488-ul ars (doar acel tranzistor era mort) cu BD 911, totul ok acum, a ramas cu 3 originali si unul nou, nu se simt diferente intre canale, insesizabile  zgomotul de fond, distorsiunile la volum normal.

Cei 2x20 W pe 8 ohmi se vad si nici la 4 nu cred ca soate prea mult, la volum maxim in nici un caz nu poate fi folosita, nu are putere, transformatorul e si el mic, doar 100 W... dar pentru auditie normala e destul, umple camera cu volum ok.

Becurile originale functionau dar iluminarea era slaba la cei 4 si ceva Watti cat consumau... le-am inlocuit cu o banda de LED-uri alb cald, acum e iluminata scala uniform si consumul e mai mic... in realitate arata mai bine ca in poze.

Electroliticii - toti schimbati, pe alimentarea audio are acum 10 000 uF in loc de 4700.  

I-am mai curatat si oxidul de pe butoane cu spray contact cleaner... la fel si potentiometrii pentru memoriile FM.

Ansamblata cu carcasa revopsita si cam atat, un amplituner ce functioneaza foarte bine :)

 

P_20180624_112755.jpg

P_20180628_212238.jpg

P_20180628_211655.jpg

P_20180628_211753.jpg

si inauntru:

P_20180624_194600.jpg

P_20180624_182056.jpg

P_20180624_113734.jpg

P_20180624_113721.jpg

P_20180624_200331.jpg

Link spre comentariu
1 hour ago, Real Minitehnicus said:

Cum i-ai curățat? Nu sunt din cei românești mutitură capsulați?

 

IMG_20180629_012902.jpg

Nu, nu seamana deloc cu asa ceva... Sunt la fel ca cei din aparatele vest germane, cu surub spiralat pe care culiseaza potentiometrul... Au cam 5-6cm lungime si surubul, in cazul asta este din ceva inox si expus.... E de ajuns sa se umple cu lichid contact cleaner si invartit pana se face toata cursa de cateva ori.

Mai toate piesele din Delia (cel putin al meu) sunt poloneze (minus cativa electrolitici de un micro chinezesti). Pana si cablurile din el nu erau de la noi ( multe sunt cupru invelit in textil). 

Electromures doar a pus vopseaua pe fata de aluminiu... Asta daca nu veneau cumva deja vopsite din Polonia.

Editat de Sorin - Viorel Mares
Link spre comentariu

DSC01259.JPG

 

Singurul neajuns este cand se blocheaza cursorul (inclusiv la capat de cursa daca se insista mult) si se foarfeca filetul in piesa din plastic.Se invarte axul in gol si nu mai antreneaza cursorul.Asta a avut cel din poza de a trebuit sa-l dau jos sa remediez.

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Aia sunt :)) am cautat si eu o poza pe internet pentru exemplificare mult si bine, nu am reusit...

Stau ascunsi... La alte aparate piesa aceea de plastic e un cursor pentru a indica frecventa...nu au avut loc sa ii monteze la vedere... 

La al meu se invartea in gol unul, plasticul acela mic alb, tubul ce intra pe axul metalic era crapat, lipit cu super glue si se roteste perfect acum.

 

 

Link spre comentariu
36 minutes ago, RealAlex said:

Felicitari pentru aparat!

Pacat ca ai folosit leduri in el ... strica tot farmecul :(

 

Acum fiecare cu preferintele proprii, se pot face multe variatii, asa mi se pare mie mai ok...

In realitate arata mult mai bine, camerele nu au adaptabilitatea ochiului... sunt LED-uri calde si iluminarea e uniforma cand vad ceva cu LED-uri albastre orbitoare altceva e... Becurile dinainte luminau slab, se vedeau clar 2 spoturi, nu era repartizata egal iluminarea si in plus consumau si o groaza. Puteam sa le mut si mai in spate, ar fi fost fara sursa de lumina vizibila dar era slab iluminata scala, sunt si asa LED-uri de 12V alimentate la 6, iar sa fac un montaj ridicator de tensiune special pentru LED-uri...efort si consum si mai mare.

 

Link spre comentariu
La 27.06.2018 la 2:05, Sorin - Viorel Mares a spus:

Merge foarte bine si la oras antena satelor.... Doar pune Gloria musai pe baterii... Scapi de paraziti... Prezenti ca la orice radio portabil pe AM in oras dealtfel... 

Daca il mai pui si la geam, poate prinzi antena satelor si pe lungi nu doar medii... Daca stai la un etaj ceva mai sus, cu vedere panoramica, deschisa nu vei avea probleme.

La tara, mai putin bruiaj, sunt sanse mari sa fie receptia buna si la priza.

La oras din pacate sunt inconjurat de blocuri si magazine din pacate. Stau la etajul 1 . Culmea este ca receptioneaza noaptea posturi straine ( la geam). Tot noaptea am receptionat 6 posturi romanesti.

Voi vedea la tara ce posturi prinde cand il voi duce.

 

Ma bate gandul ca in viitor sa  mai cumpar un Solo 500 si un Albatros. Solo 500 am avut si e foarte bun. Dar de radioul Albatros ce parere aveti ?

Link spre comentariu
2 hours ago, om_bland said:

La oras din pacate sunt inconjurat de blocuri si magazine din pacate. Stau la etajul 1 . Culmea este ca receptioneaza noaptea posturi straine ( la geam). Tot noaptea am receptionat 6 posturi romanesti.

Voi vedea la tara ce posturi prinde cand il voi duce.

 

Ma bate gandul ca in viitor sa  mai cumpar un Solo 500 si un Albatros. Solo 500 am avut si e foarte bun. Dar de radioul Albatros ce parere aveti ?

Albatros era un aparat destul de bun(la timpul lui),mai pacatoasa era claviatura,se uzau destul de repede piesele de plastic si nu mai ramaneau anclansate butoanele...! 

Link spre comentariu
3 hours ago, om_bland said:

 

Ma bate gandul ca in viitor sa  mai cumpar un Solo 500 si un Albatros. Solo 500 am avut si e foarte bun. Dar de radioul Albatros ce parere aveti ?

Cauta mai bine un NEPTUN . Se aude incredibil fata de ALBATROS .AAF-ul la NEPTUN e cu tranzistoare complementare nu cu transformatori ca la ALBATROS , comutatorii de game sunt din aia buni iar ca executie si design pare mai interesant. In filmulet ma aflu in garaj unde e destul de ecranat iar telefonul inregistreaza foarte prost sunetul . 

Nu fac reclama aici , ajut un coleg https://www.olx.ro/oferta/neptun-1-radio-functional-IDakFER.html

Iata si un ,,MAMAIA'' deja tras in banda OIRT dar tot NEPTUN iti recomand . https://www.olx.ro/oferta/mamaia-radio-electronica-functional-IDapLE7.html     Sau amandoua daca faci colectie.

 

 

Editat de vranceanu
Link spre comentariu

Daca se studiaza bine schema Neptunului, se vede clar ca a stat la baza viitorului Gloria, asta valabil pt cei care mai sustin ca Gloria a fost un aparat copiat dupa ceva anume de afara.Nimeni n-a reusit sa si precizeze dupa ce anume a fost copiat.

Vorbim de aparate din clase diferite daca e sa comparam Albatros cu Neptun.Asa cum s-a precizat, Albatrosul si Mamaia au avut ca punct slab schimbatorul de game, insa as vrea sa precizez ca nu plasticul era de vina ci doar calitatea proasta a contactelor mobile. Acele pastile pierdeau stratul argintat cu care veneau din fabrica dupa un numar de comutari, dupa care urmau necazurile si de la caz la caz, improvizatiile, ce duceau la alterarea partilor din plastic.Automentinerea clapelor nu depindea de plastic ci de un arc lamelar care slabea si nu mai tinea tija (metalica) de blocare a clapelor in pozitia apasat.Daca contactul se mai putea reface printr-o simpla curatare, desi operatiunea era destul de migaloasa, cu automentinerea era mai dificil daca nu se schimba acel arc, sau macar se mai tensiona-solutie care remedia doar pe perioada scurta inconvenientul.Am schimbat ansamblul cu totul (claviatura noua) la cateva aparate si pot sa spun ca nu e tocmai o operatiune care sa vrei s-o repeti.In afara de lipiturile de pe cablaj, mai sunt si lipiturile de pe partea neplacata, si nu putine.Dar daca e vorba de colectie, atunci Albatrosul e un radio care merita restaurat.Inca nu am prins un exemplar care sa arate bine, ca sa am ce restaura,  dar nici nu m-am intrebuintat prea mult pt ca am Mamaia cateva variante, si le stiu destul de bine metehnele.La Neptun 2, sunt mai mult diferente de ordin estetic fata de modelul care l-a precedat...sincer imi place mai mult  modelul1. Diferenta in ani intre Solo 500 si Neptun/Albatros e mare, de asta n-as face o comparatie intre cele doua.De regula le tratez in mod egal pe fiecare in parte, dupa timpul si progresul tehnologic al vremurilor in care au fost produse.

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări