Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Generator de curent pulsatoriu


Vizitator Bogdan Sig

Postări Recomandate

Am sa va postez treptat pe masura ce voi explica si functionarea  blocurilor functionale, dar dvs. puteti anticipa

 si alte configurari in afara de cele descrise de mine, chiar va rog sa postati pentru inceput o schema in LTspice,

  cu circuitul NE555 pe post de oscilator care comanda un monostabil realizat tot cu NE555. Poate reusiti si simularea,

  sa vedeti daca se pot realiza timpii din tema.

Schema finala are 2 variante, cu 2 circuite HEF4047 si varianta 2 cu 8 porti trigger-Schmitt HEF4093. Prima se poticneste la impulsuri de 1uS,

 iar a doua functioneaza foarte bine, cel putin ca proiect. Schemele sunt complexe si duse la performante extreme,

 datorita cerintelor imposibile ale temei. De fapt cine "dracu" a putut sa puna parametri imposibil de atins la toate cerintele.

Scopul l-am vazut si este interesant, dar realizarea duce spre un aparat profesional, greu de realizat de un amator sau

 chiar de catre un tinar inginer.

Inversorul de polaritate l-am schitat anterior in 2 aprilie, cred ca ar trebui sa revedeti tot topicul.

 

@gsabac

 

 

  

 

 

 

 

 

Link spre comentariu

Un generator de impulsuri dreptunghiulare cu datele din tema prezentata de userul @Bogdan Sig si perioada de la 1uS la 10 secunde este in poza.

   Click pentru marire

5ad71e23c6a63_generatorcuHEF4047B.png.f857538b4acc89fcb663b0900fa59a24.png

 Tensiunea de alimentare este 12V, perioada se poate regla fin cu ajutorul unui potentiometru linear de 100K si brut cu un comutator cu minimum 7 pozitii.

Semnalul de iesire are amplitudinea de 12V si sarcina minima este de circa 7K asa cum este rezistenta R2 din poza.

 

@gsabac

Link spre comentariu

Mesajul domnului @Bogdan Sig suna asa.

Va salut,

Va scriu in legatura cu generatorul de pulsuri. Eu trebuie sa fac partea aceea de generator de pulsuri (inafara de partea de sursa de curent) cu urmatoarele detalii:

Trebuie un semnal digital (0,1)

- cu timp on reglabil de la minim 1us la 100ms sau si mai mult
- cu timp off reglabil de la 0 la cat de mult
--> dupa aia:
daca e semnal digital, punem sau nu in circuit o poarta NU
dupa poarta,  ca e inversat sau nu semnalul, il trecem printr-un level shifter de la digital la 0-10V
si printr-un al 3-lea potentiometru reglam tensiunea de control de la 5mV la 10V (adica 1mA - 2A) gain de 5x

Ma puteti ajuta cu asta?  Ce circuite am nevoie cum as putea solutiona ?

Va rog sa continuam problemele tehnice doar pe topic, unde pot participa si alti useri Elforum. Orice user familiarizat cu

 circuite digitale si nu numai, a recunoscut stadiul cunostintelor pe care le posedati inca de la primele postari,

 de aceea va sfatuiesc sa lasati deoparte jena sau timiditatea, deoarece pe forum sunt multi useri care doresc sa va ajute. 

 

Cu timpii este foarte clar, v-am postat prima parte a schemei in 18 aprilie, este un generator de la sub 1uS la peste 100mS.

In legatura cu inversarea semnalului vi s-a cerut prin tema utilizarea unui buton de apasare. In schema propusa de mine,

 cu buton de apasare, dispozitivul se poate testa si la caracteristica inversa, fara deconectare.

In legatura cu inversarea semnalului prin porti digitale sunt probleme, deoarece se inverseaza si factorul de umplere si in unele

 cazuri dispozitivul de test se poate distruge.

 

Deci cum ramine cu cerintele temei initiale?

 

Am si continuarea schemei, dar nu vad nici o parere a dumneavoastra despre schemele propuse pina acum

 si oricum am de gind sa facem schema impreuna nu sa va dau un proiect gata facut, desi pina acum am facut asta

 pentru mai multi useri invatacei.

 

 Deci actiune!

 

@gsabac

 

 

Editat de gsabac
Link spre comentariu

       D-le gsabac, in cazul in care initiatorul topicului nu mai da semne de activitate, exista posibilitatea sa continuati dvs. proiectul? In limita timpului disponibil. Eu nu sunt inca familiarizat cu electronica digitala dar explicati foarte bine toti pasii de pana acum si acest topic ar fi foarte valoros pe viitor pentru unii care vor dori sa abordeze montaje similare, eu cel putin am salvat si inca salvez in documente word toate topicurile care m-au interesat sau am avut impresia ca imi vor fi de folos pe viitor.

Editat de M.Adrian
Link spre comentariu

Desigur mi-am propus sa finalizez pe module acest aparat, fara sa ofer interconectarea si fara sa calibrez condensatorii

 pentru scalele de timpi, curenti sau frecvente sau alimentarea sistemului, poate vor fi si useri interesati sa o faca.

Modulul generator al perioadei impulsurilor, comanda un circuit formator de impulsuri scurte, care este necesar pentru

 comanda monostabilului responsabil cu durata impulsurilor. 

   Click pentru marire.

2110327098_schemapentruimpulsuriscurte..png.58f521077bb5aaeb892869027a0847f1.png

Acest circuit este necesar pentru comanda unui circuit monostabil cu perioada reglabila brut din condensatori si fin cu un potentiometru.

Principiul de functionare consta in intirzierea si inversarea semnalului de intrare si apoi compararea cu el insusi. Rezultatul este un impuls scurt,

  ce se poate preseta din condensatorul C27.

Monostabilul poate fi realizat cu circuitul integrat CD4047(HEF4047) sau cu o combinatie de porti CD4093(HEF4093).

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Ultimul modul este un generator de impulsuri dreptunghiulare cu durata variabila intre 1uS si 100mS.

Durata este reglabila brut in trepte zecimale si fin cu ajutorul unui potentiometru.

  Click pentru marire.

    451980845_ansambluldegenerareduratevariabile.thumb.png.096d407be805db743cf597d2cd6b4c98.png

Am setat o durata oarecare pentru un puls de circa 1uS si rezultatul simularii este in poza.

   288787229_pulsuridecurentlaiesire.thumb.png.e4780ccc68767ff1132ca0f51600ccf5.png

Curentul din poza este generat pe iesirea 3 cu setari corespunzatoare pentru potentiometrul de reglaj al curentului.

Cam aceasta este varianta mea, desigur asa cum am mai spus se poata utiliza circuitul CD4047 pentru durate variabile, dar atentie numai

 in combinatie cu circuitul de impulsuri scurte.

Circuitele HEF40xx de la Philips sunt mult mai rapide de cit CD40xx si sunt de preferat in acest caz.

 

@gsabac

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări