Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radioreceptoare cu C.I. DSP


Postări Recomandate

Se poate acoperi cam toata banda de scurte, in diferite sub benzi, mai inguste sau largi in functie de interes si posibilitati.

Eu am facut varianta cu benzi inguste si receptioneaza un numar foarte mare de statii, nu ma gindeam ca mai exista atitea stati MA, pentru cine or transmite? unele persoane sustineau ca toata difuziunea s-a mutat in FM.

In schema originala se folosea un ARF pentru antena telescopica, eu nu l-am mai facut dat am folosit ca antena un fir de circa 3 metri coborit pe geam.

Va pun o imagine cu acoperirea in US, dar gasiti multe info utile in AN738, este linkul postat mai sus undeva!

Zilele aste voi testa si Si4824 car are dezavantajul benzii de US care incepe de la 5,6M fata de 2,3 la Si8425.

post-175039-0-18636800-1508968476_thumb.jpg

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu

@gauss

Deja mă gândesc la renașterea vechiul meu proiect Paraset Românesc , evident cu lămpi ( RTX , având pe calea RX un detector direct + reacție tip MultiQ , comutabil cu modul sincrodină având un VFO tip DDS ) .

Daca rezolv și problema modulației SSB în TX , treaba ar fi clară .

Dar nu e simplu .

Scuze pentru offtopic !

Link spre comentariu
Ideea DSP nu e noua. A fost folosita pe scara larga initial in telefoanele mobile, apoi in micile MP3 player de care talciocul si e-bay-ul e plin, iar mai nou, in aparate gen radio-boxa portabila cu cititor SD, gasibile peste tot acum.

Sunt bune, fara a aduce totusi nimic revolutionar, iar unele au posibilitatea reglarii latimii de banda pe FI in AM-un lucru bun si util intradevar. Aici ma refer chiar la acel Tecsun PL380 (a cumparat frate-miu unul de pe ebay)

La sensibilitate insa nu-s chiar stralucite...si cu greu un DSP va atinge performantele unui receptor analogic, pe antena telescopica sau antena de ferita interioara, din cauza trenurilor de impulsuri care radiaza in antena, introduc zgomot si limiteaza astfel sensibilitatea.


Apropo...eopca receptoarele gen " 1-V-cu 2 tranzistoare " va ramane definitiv ingropata in istorie, ptr ca acum microtehnologia fabrica la preturi f mici microcipuri complexe. Mai scump ar fi un receptor simplu pe tranzistoare si componente discrete...culmea.

In schimb reactia pozitiva sau alte artificii tehnice de efect n-au reusit inca sa deschida ochii proiectantilor...din pacate. Mai asteptam.

Link spre comentariu

Bineinteles ca sint folosite in tot felul de chestii, nu s-au fabricat pentru mine. Acuma imi dau seama ca se pare ca mi-au trecut si mie prin mina jucarii cu asa ceva dar nu am realizat. Referitor ja minunile din comert, am facut un tur de forta prin magazine si am testat cam tot ce era expus si dupa felul cum se ''simtea'' acordul pareau a fi superheterodina. Mie pe FM mi se pare foarte decent raportat la mai multe aparate de calitati diferite pe care le am in dotare. La fel si cipul de la Silabs mi se pare sesizabil mai performant decit ACK.

Saptamina viitoare voi incerca sa vad cum se comporta pe gama de scurte daca ii pun la intrare filtre trece banda in domeniul respectiv.

Bara de ferita indepartata la minim 5 cm de montaj, pare sa nu culeaga zgomote iar dupa amiaza/seara/noaptea se ajunge de receptioneaza program linga program!

Sigur nu este o vrajitorie, nici faptul ca incorporeza citeva brevete americane nu inseamna neaparat ceva deosebit, dar pe total se poate face un receptor cu acoperire generala in domeniul US suficient de bun incit sa merite timpul pierdut.

Oricum, voi testa si Si8424 si am comandat si unul care poate fi comandat iic, si desigur stereo. Asta nu pentru ca nu am cel putin 10 RR de diverse feluri!

 

Tot in zilele urmatoare, voi incerca cu analizorul de spectru sa vad ce si cit radiaza imprejur!

Editat de Marele Savant
Link spre comentariu
@Marele Savant

Sper ca nu a fost luata drept ironie observatia mea, cum ca tehnologia DSP exista de ceva timp la tarabe. Altceva vreau sa subliniez: ne-am obisnuit ca un fel de automatism in defavoarea noastra, a consumatorului, sa radem de produsele chinezesti.

Prin anii '90 cand "chinezariile" au invadat piata, depanam cu sarg si spor tot felul de aparatele prost facute, care dupa cum stim, se stricau imediat. Nu aveam de unde documentatie la vremea aia, dar am vazut ca pe integrate scrie Samsung, Sony, Toshiba etc. Asta mi-a dat incredere sa ma joc cu ele si am observat ca merita joaca, "chinezariile" cu mici modificari erau capabile sa sara de 200MHz sau sa coboare mult sub 100KHz, benzi "interzise" consumatorului de rand.

In timp am reusit sa fac aparatura de performanta, folosind strict "chinezarii" modificate, fara nicio componenta speciala in plus. Si acum detin asa ceva, pe toate "sculele" mele scrie Naiwa, Waxiba, Futachi si alte chestii exotice :))


In fapt aparatele chinezesti copiau la indigo pe cele de firma, in ce priveste schema si componentele. Doar ca erau asamblate extrem de prost, in rest diferenta e doar la pret.

In ziua de azi nu mai copie pe nimeni, nemaiavand pe cine, multe din brandurile vestice consacrate s-au reprofilat pe productie de nasturi si ace cu gamalie, ori au fost absorbite chiar de granzii chinezi.


Revenind la topic, nu cred ca analizorul de spectru va sesiza ceva, acele radiatii parazite de care pomeneam avand un nivel f mic, dar deranjant ptr un etaj de intrare extrem de sensibil. Sunt curios de rezultat.
Link spre comentariu

Pai daca nici cu analizorul nu o sa-si poata da seama de influenta ratei de esantionare asupra etajului de intrare pentru ca e foarte mica , tu cum ai realizat ca este afectata sensibilitatea din cauza asta ? Cum ai dedus asta ? Daca sunt radiate in antena trenurile alea de impulsuri , antena o sa le amplifice si se vor vedea usor .

E logic ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări