Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Incalzire apa


Postări Recomandate

 

Prin 76 am facut unul sub presiune dintr-un extinctor nou si o rezistenta de incalzire de masina de spalat (pe care l-am descris intr-un Tehnium). Dupa 15 ani a trebuit sa schimb rezistenta corodata (alama in vas de otel - fara electrod anti-electrocoroziune).

 

Va salut,mai stiti in care Tehnium ati publicat ?

 

Explicati,va rog, constructia cu electrod anti-electrocoroziune.

 

Va multumesc.

Link spre comentariu

Boilerele au montat în apropierea rezistenței de încălzire un electrod ,,de sacrificiu,, din zinc. Acesta se consumă prin electrocoroziune și evită astfel corodarea elementelor importante ale boilerului cum ar fi rezistența și rezervorul. Acest lucru se aplică și la vasele maritime, se sudează pe cocă, sub nivelul apei, o placă de sacrificiu, care se uzează protejând structura cocii de coroziunea electrochimică ce este cauzată de apa mării. Referitor la anul în care a publicat colegul articolul, vă puteți da seama că ar fi în preajma anului 1976, atunci când a și construit acel boiler.Cred că-mi amintesc de acel articol, am și acum colecția revistei Tehnium, atât fizic, cât și salvată pe calculator.

Link spre comentariu

Cand un metal este in contact cu un electrolit (cum este apa impura) apar schimburi de electroni si ioni cu electrolitul.
Exista o "serie a activitatii metalelor" unde ele (impreuna cu hidrogenul ca referinta) sunt ordonate dupa electro-negativitatea (reactivitatea) lor, care scade spre dreapta.
Li Rb K Ba Ca Sr Na Mg Al Zn Cr Fe Cd CoNi Sn Pb .H. Sb Bi Cu Hg Ag Pd Au Pt
Orice metal, indiferent de poziţia în seria de activitate, este dislocuit din combinaţiile sale (saruri in apa) de metalele care îl preced în serie şi dislocuieşte la rândul său pe cele care-i urmează în serie.
Cand 2 metale sunt introduse in electrolit, intre ele apare o tensiune datorita potentialelor electrochimice diferite.
Cazul clasic este "bateria" cu Fe si Cu introduse in mar, portocala, cartof etc.
Metalul care in serie este mai spre stanga joaca rolul de anod, iar cele dinspre dreapta - de catod.
Metalul care trimite electroni in electrolit (numit anod, pentru ca pentru circuitul extern este pozitiv) se corodeaza, iar cel care primeste electroni (catod) se incarca cu material.
Protectia catodica galvanica a unui metal (sau grup de metale) se face prin introducerea in electrolit a unui alt metal (anod de sacrificiu) mai electro-negativ (mai spre stanga in serie) care se va coroda primul.
La conducte, vapoare, instalatii portuare se utilizeaza zincul. Chiar tabla de fier de pe casa are o asemenea protectie prin zincare.
Un exemplu de standard pentru protectia catodica a conductelor: http://www.conpet.ro/wp-content/uploads/2015/10/Standard-de-firma-PC.pdf
La boilere si centrale termice se foloseste anod de magneziu, desi este mai scump. Probabil din motive de protectie a sanatatii, daca ajunge in mancare ceva metal din anod, prin apa cu care se spala vasele. Un exemplu: https://www.romstal.ro/anozi-magneziu-c3521.html

-----------------------

Nu mai stiu numarul, m-am amuzat ca articolul a fost reluat dupa revolutie si despartirea in doua Tehnium-uri, sub semnatura unui elev (?).

Nu era ceva deosebit, nu l-as mai face azi cand gasesti pe piata toate variantele imaginabile.

Link spre comentariu

Am gasit cu Gogu:
- in nr. 2/81 pag.10 a fost originalul;
- in nr. 5/85 pag.2 eleva Gabriela Popa reia ideea - usor simplificata dar practic cu acelasi text, valori si schema electrica (intoarsa cu minusul sus!). Extinctorul de 9 litri si capac filetat a devenit de 2-2,5 litri cu o flansa sudata si s-a renuntat la protectia la golire.
- in nr. 12/95 pag.12 se repeta materialul din 85.
Totusi nici cu 1976 nu m-am inselat, fiindca in 77 a fost cutremurul, din Baneasa s-a mutat jumatate de institut in Pipera / Feper pentru a permite consolidarea cladirii si n-am mai avut acces la strung, iar dupa un an mi-am schimbat serviciul.

post-184838-0-84136100-1497256949_thumb.jpg

post-184838-0-35078600-1497256968_thumb.jpg

post-184838-0-01202600-1497257000_thumb.jpg

Editat de Ticu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări