Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Lentile filtru de calculator

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Nu ai avut tu un CRT bun, eu am avut un EIZO si nu am mai vazut un alt monitor sa-l intreaca. Oricum eu ma refeream la TV-uri nu la monitoare unde ai distanta mica de utilizare pt ca la monitoare intradevar pe LCD se vede mai bine.

Folosesc acasa un monitor de 21.5" 4/3 (2006) adica chiar cele incriminate de tine si pot sa-ti spun ca nu prea ai dreptate.

Pe monitorul sus mentionat pot sa stau toata noaptea (asta dupa ce am stat si la servici la monitor) si nu ma deranjeaza deloc ochii dar in schimb pe monitorul nou de la servici de 24" adica de alea laudate de tine, incep sa ma deranjeze ochii dupa mai putin de 2 ore si crede-ma ca am incercat mai toate variantele de reglaj posibile.

Link spre comentariu

Ledul nu are nici o vina, tehnologia nu e coapta. Toti au mers pe lumeni cat mai multi cu consum cat mai mic si nimeni nu s-a gandit la lumina albastra, la flicker si la ritmul circadian. Amuzant cum unii cumpara led-uri ideale cand inca nici nu s-au fabricat. Cele la 2700K inca mai emit albastru si se pare ca pe la 2200K o sa fie o temperatura de culoare convenabila. Dupa ce se regleaza asta o sa descopere alte probleme. Amuzant e ca investitiile personale sau comunitare ( in genul iluminatului stradal) facute pentru cel putin 30 de ani vor ajunge la gunoi in 2-3 ani. Investitii in lumina LED, nu in altceva. Tot led o sa fie si atunci , dar o sa arate altfel.

Link spre comentariu

Daca monitorul e luminat cu LED (care nu e o lumina calda), cum poate un program de pe calculator (f.lux) sa schimbe aceasta proprietate fizica a luminii ?

 

Monitorul cu LED cum poate sa redea culoarea galbena/rosie (culori calde) pe ecran, avand in vedere ca LED-ul din ecran are o lumina rece? Programul f.lux nu schimba proprietatea fizica a luminii provenite de la LED, ci schimba culorile din imaginea afisata, ca si cum s-ar schimba balansul de alb intr-o fotografie, din culoarea alba face o culoare galbena/rosie, la fel face cu orice alta culoare afisata. Asa reuseste f.lux sa dea o tenta mai calda imaginii afisate. Se poate verifica rezultatul cu un spectrometru optic sau chiar si cu un banal spectroscop.

Link spre comentariu

 

Monitorul cu LED cum poate sa redea culoarea galbena/rosie (culori calde) pe ecran, avand in vedere ca LED-ul din ecran are o lumina rece? Programul f.lux nu schimba proprietatea fizica a luminii provenite de la LED, ci schimba culorile din imaginea afisata, ca si cum s-ar schimba balansul de alb intr-o fotografie, din culoarea alba face o culoare galbena/rosie, la fel face cu orice alta culoare afisata. Asa reuseste f.lux sa dea o tenta mai calda imaginii afisate. Se poate verifica rezultatul cu un spectrometru optic sau chiar si cu un banal spectroscop.

 

Ceea ce face programelul asta se poate faci si direct din setarile monitorului sau driverului de windows, nimic deosebit.

E ca si cum ai vrea sa dai mai tare muzica dar nu stii ca exista si un mic mixer integrat in SO si din cauza asta iti instalezi un program de dat mai tare muzica.

Link spre comentariu

 

Folosesc acasa un monitor de 21.5" 4/3 (2006) adica chiar cele incriminate de tine si pot sa-ti spun ca nu prea ai dreptate.

Imposibil.Un monitor cu diagonala de 21,5"nu poate avea formatul imaginii 4/3, numai LCD-urile de 15" cu rezolutia nativa de 1024x768 aveau 4/3, monitoarele de 17,19, 21" sunt numai cu formatul 5/4- e simplu imaginea era formata dintr-un caroiaj de 256x256 pixeli, deci 5x256=1280 iar 1024:4=256, din cauza asta cele cu minim 17"aveau formatul de 5/4. Era un compromis(jalnic) cauzat de faptul ca multe programe existente in vremea aceea-si implicit placile video erau concepute pe formatul imaginii pentru CRT-uri. Trecerea la formatul wide 1920x1080 (Full HD) a reprezentat un salt urias in domeniul afisarii, dar impunea schimbare de hardware.Devenea totodata posibila introducerea contrastului dinamic, full array.

Posibil ca acel monitor sa aiba tuburile CCFL epuizate, de aceea e mai odihnitor, dar un monitor cu panel IPS sau VA poate fi adus la parametrii de contrast/luminozitate extrem de odihnitori, cu posibilitatea reglarii unui scenariu prestabilit (office, movie, graphic). Insa trebuie sa existe o placa video decenta, adica recent aparuta, si conexiune pe DVI-D sau HDMI ori Display-Port.

Probabil in viitorul apropiat se va impune in materie de monitoare modelul ultra-wide 21/9 cu panel OLED.

http://www.lg.com/us/monitors/lg-34UM88C-P-ultrawide-monitor

Link spre comentariu

Eu nu sint sigur ca temperatura de culoare reprezinta chiar culoarea pe care o vedem noi efectiv pe monitor sau ca ea se poate schimba din culorile pixelilor...

Oricum, am sa-mi instalez si eu programelul ala sa vad daca are vreun efect, pentru ca eu chiar am probleme cu somnul. Stau cu ochi in monitor in fiecare noapte pana la 1-2 si pe urma nu mai pot sa adorm, decat foarte greu... :(

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

Ceea ce face programelul asta se poate faci si direct din setarile monitorului sau driverului de windows, nimic deosebit.

E ca si cum ai vrea sa dai mai tare muzica dar nu stii ca exista si un mic mixer integrat in SO si din cauza asta iti instalezi un program de dat mai tare muzica.

 

Asa este, ce face acest program se poate face si manual din setarile monitorului sau din Windows, DAR acest program schimba setarile automat odata cu apunerea soarelui, de asta dupa instalare se alege locatia fizica a calculatorului, de acolo programul calculeaza cu precizie destul de buna cand apune soarele si cand aprinde omul lumina in casa. In afara de asta, la programul pentru Windows trecerea de la modul normal la modul de noapte se realizeaza in 30 minute, deci trecerea se face gradual, nu devine imaginea deodata galbena.

 

 

Eu nu sint sigur ca temperatura de culoare reprezinta chiar culoarea pe care o vedem noi efectiv pe monitor sau ca ea se poate schimba din culorile pixelilor...

Oricum, am sa-mi instalez si eu programelul ala sa vad daca are vreun efect, pentru ca eu chiar am probleme cu somnul. Stau cu ochi in monitor in fiecare noapte pana la 1-2 si pe urma nu mai pot sa adorm, decat foarte greu... :(

 

Cel putin eu recomand acest program, la mine am observat imbunatatiri semnificative dupa primele zile de utilizare si cred ca intr-adevar ajuta, dar asta este parerea mea subiectiva. Oricum, vorbim de un program care este oferit gratuit, deci nu costa niciun leu. In primele zile pana sa ma obisnuiesc cu temperatura de culoare mult mai calda, am pus initial temperatura de culoare la 4000 K, dupa cateva zile la 3800 K, apoi 3600 K, 3400 K si acum sunt la 3200 K. In primele zile m-a deranjat un pic culoarea galbena/rosie a imaginii, insa pentru ochi a fost mai bine. Este ca si cum te-ai uita la o hartie alba la lumina unui bec incandescent, becul incandescent da o lumina galbuie, dar tu stii ca hartia respectiva este alba. La fel este si imaginea pe monitor, ce este in mod normal alb, cu f.lux devine mai galben, dar in cateva zile te obisnuiesti cu asta (eu inca folosesc becuri incandescente si de aceea in camera am oricum o lumina calda). Eu mi-am instalat programul pe toate calculatoarele, pe Windows merge foarte bine, versiunea pentru Mac OS este asemanatoare, doar versiunea pentru Linux este mai simpla cu mai putine optiuni, dar si versiunea respectiva functioneaza bine.

Link spre comentariu

E a 3-a zi de cand folosesc programul ala si imi place dar imi da dracu setarile de la placa grafica. Am o placa mai proasta la care tre sa fac niste setari ca sa se vada ok iar programul asta da totul pe default si aplica culoarea aia a lui. Si ar mai fi o problema. Monitorul meu are unghiul de vizibilitate cam prost pe verticala si cand bag programul asta, intr-o parte se vede mai colorat si in alta nu...

 

Asa ca m-am hotarat sa-mi iau niste ochelari din aia speciali pentru lumina albastra de la calculator. Ce parere aveti, or fi buni ? Imi puteti recomanda ceva ?

Link spre comentariu

Eu am luat ochelari de lectura cu filtru SeeCoat Blue Premium.

Ieri, dupa 10 ani cel putin, m-am hotarat sa cumpar becuri cu filament. Prima constatare a fost ca sunt mai scumpe ca becurile led, 4 becuri la 10 parai fata de 50c becul cum imi aminteam, a doua fu ca sunt facute de GE in hungaria. Cele de 150W sunt 4$ unul.

Link spre comentariu

Pai in ziua de azi vanzarea becurilor incandescente (clasice) cu filament este deja un lucru ilegal in UE, in curand o sa gasim becuri la vanzare prin piete, cum se vand azi tigarile netimbrate, petarzile sau stupefiantele: "Hei, baiatu, nu vrei niste becuri incandescente proaspete?".

 

Eu am avut noroc ca am fost pe faza atunci cand a intrat in vigoare interzicerea becurilor incandescente de peste 40 W, atunci mi-am cumparat din stocuri vechi cateva sute de becuri incandescente de la 40 W la 150 W la preturi foarte bune, acum am stoc care ma va tine vreo 10 ani, toate becurile mele sunt de la Osram, Philips si GE inca din seriile vechi, deci rezista cu mult mai mult decat chinezariile care sunt de vanzare in momentul actual in magazinele de electrice. In paralel folosesc si becuri cu halogen Osram si Philips, sunt la fel de bune ca becurile incandescente (temperatura de culoare asemanatoare) si sunt chiar un pic mai economice decat cele incandescente clasice. Doar in holuri folosesc becuri cu LED (varianta care incearca sa imite becurile incandescente - cu niste "bete" luminoase in bura de sticla), in holuri arde zilnic timp de mai multe ore lumina insa holurile sunt doar pentru trecere, deci acolo nu se face nimic altceva, de aceea nu s-ar renta sa pun un bec incandescent, insa nu se merita nici sa sting/aprind de zeci de ori pe zi lumina, cand becul cu LED consuma foarte putin curent.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări