Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SE fara NFB


Vizitator

Postări Recomandate

Masuratorile au fost facute pentru o putere de iesire de 4w, am uitat sa specific acest aspect si este foarte performant analizorul de spectru a lui Max_id, i-l felicit inca o data pentru investitie, chiar a-i multumesc pentru posibilitatea de a-mi verifica aparatura  proprie facuta in regim DIY

Link spre comentariu
23 hours ago, flomar60 said:

D-le George....va doresc sa aveti sansa sa-l ascultati!....cu adevarat ceva deosebit!...daca as fi facut drumul pana la Colibita-peste 600km!- numai ca sa ascult acest amplif si nu mi-ar fi parut rau!

Am avut si eu placerea sa-l ascult pe incintele Frugel Horn cu dif. Fostex.Sunet natural echilibrat.Realizat dupa o schema clasica fara piese extravagante doar esenta:un traf de iesire realizat deosebit pe miez hipersil si nu in ultimul rand stabilirea optima a punctului de functionare al tubului PL504 dovedit in raspunsul armonic facut pe analizorul de spectru la Colibita.

 

Link spre comentariu
  • 11 luni mai târziu...

Am procurat niste tuburi americane VT229 dupa care au fost clonate 6H9C adica cele existente in amplificator si am fost curios daca se schimba spectrul armonic dar in afara unei microfonii mai mici tuburile sint identice. Masuratoarea am facut-o cu o placa de sunet si o interfata prevazuta cu un atenuator reglabil pina la -50 dB si monitorizarea tensiunii spre placa, frecventa de 1Khz si 5w

 

20190814_173449.jpg

20190814_163503.jpg

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Am inlocuit tuburile rusesti 6n9s cu altele americane de tip VT229 teoretic identice si cum a trebuit sa verific distorsiometrul meu cu unul profesional am profitat ca acest HP ce se poate seta pe mai multe frecvente si am masurat amplificatorul in noile conditii, iata rezultatele

20191126_114803.jpg

20191126_190237.jpg

20191126_190609.jpg

20191126_120104.jpg

Link spre comentariu

Din grafic se poate vedea ca intradevar functionarea optima ar trebui limitata la 6w dar totodata cresterea distorsiunilor armonice la capetele benzii audio este normala si in limitele posibilitatilor ar trebui ca amplificatoarele sa fie masurate in acest mod. Mai exista un aspect interesant de apreciere a calitatii unui SE dat de liniaritatea tubului si a corectitudinii PSF ales si anume limitarea pe cat se poate simetrica a amplitudinii in clipping, foarte putine tuburi o pot face chiar si  tuburile PL504 au trebuit alese dintr-un stoc mare pe care i-l am, cele mai bune sit cele fabricate de Tungsram si Tesla. Transformatorul de iesire are  o cadere de -1dB la 50Khz asa ca poate am sa incerc o reactie negativa locala de tip KNFB pentru scaderea distorsiunilor la frecvente mari insa cred ca la frecvente joase scaderea va fi mult mai mica din cauza fenomenului de saturatie a miezului

Poza arata limitarea sinusoidei la 1Khz si 11w

20191126_105255.jpg

Link spre comentariu

Nu musai saturația conduce la răspunsul dat(thd) frecvențe joase (reactanța inductivă șuntează sarcina progresiv către frecvențe joase).

 

Un amplificator cu elemente active neliniare în buclă deschisă (fără reacții negative) care vede o sarcină complexă OT +R_sarcină cam asta poate aduce ca rezultat în urma procesului de amplificare.

 

În prezentare  se remarcă influență sarcini complexe(OT +R_sarcină) la capetele benzi audio.
(pentru o sarcină pur rezistivă thd rămânea relativ constant în banda audio).

 

Evident sarcina complexă se manifestă la capetele benzi audio în situația analizată(reactanțele sunt prezente și se manifestă).

 

LE Lăzăroiu a prezentat pe acest forum zeci de diagrame Bode(cfg.SE) unde se vede cum evoluează faza pentru frecvente joase sau înalte.

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Am aplicat o KFB de 4% insa modificarile a fost nesemnificative, nu pot sa maresc mai mult reactia asa ca amplificatorul ramine in bucla deschisa  si asta fost tot in legatura cu acest amplificator ! 

Link spre comentariu

Bine de știut.

În situația SE fără NFB caracterul neliniar tub final se evidențiază maxim la puterea utilă nominală în sarcină (thd și imd valori mai mari procentuale față de cfg.SE cu NFB pentru aceeași putere utilă în sarcină).

 

Trei avantaje reacție negativă:

 

-extinde banda audio redată.

 

-corectează într-o anumita măsură modificările semnal nedorite introduse de tubului final în procesul de amplificare, reduce distorsiunile formei de undă amplificată (ca atare scade thd și imd  în raport cu lipsa reacțiilor negative).

 

- scade impedanța de ieșire, asigură un damping factor mai bun. 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Cel putin in cazul acestui amplificator NFB aplicat reglabil si compensat cu un comutator pentru capacitati a adus la un sunet inabusit, nu mi-a placut si am renuntat complet la aceasta idee pe de alta parte am avut situatii cind cei carora le-am facut amplificatoare SE cu NFB nu au dorit sa renunte la el si se auzea bine intradevar dar tuburile au fost intodeauna cu Ri mare si putere de 2-4w apoi tot in cazul amplificatorului cu PL504 banda de frecvente datorate  OT este evident destul de mare incat NFB nu rezolva mare lucru

Problema DF marit prin aplicarea NFB este corecta insa doar daca reactia negativa este suficient de mare, pentru un dozaj mic sau moderat scaderea DF este redusa  si nu rezolva modificarile de impendanta reflectate din difuzor si apropo variatile impendantei difuzorului tind sa controleze puterea de iesire a amplificatorului si acest lucru ar putea fi o posibila explicatie  de ce ampl SE se aud bine

Concluzile  lui @valderama sint teoretic corecte insa nu neaparat aplicabile de acea amplificatoarele ar trebui auzite in primul rand de oameni cu urechea foarte educata si in acest caz se poate stabili un...positiv feedack

 

Link spre comentariu

Nu sunt concluziile mele..., electroniștii pasionați de audio cunosc efectele reacției negative înșiruite mai sus (ce stă scris mai sus se adresează începătorilor care citesc acest subiect).

 

LE Evident tuburile datorită neliniarități caracteristici de transfer distorsionează semnalul în procesul de amplificare.Dacă nu se închid bucle de reacție negativă distorsiunile rămân alea din cfg.SE fără NFB.

("oameni cu urechea foarte educata" pot auzi "μ-detalii" care  nu fac parte din pasajul muzical inițial, poate nu știu ca aceste "μ-detalii" apar uneori datorită neliniarități tub)

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Acum 1 oră, valderama a spus:

Nu sunt concluziile mele..., electroniștii pasionați de audio cunosc efectele reacției negative înșiruite mai sus (ce stă scris mai sus se adresează începătorilor care citesc acest subiect).

 

LE Evident tuburile datorită neliniarități caracteristici de transfer distorsionează semnalul în procesul de amplificare.Dacă nu se închid bucle de reacție negativă distorsiunile rămân alea din cfg.SE fără NFB.

("oameni cu urechea foarte educata" pot auzi "μ-detalii" care  nu fac parte din pasajul muzical inițial, poate nu știu ca aceste "μ-detalii" apar uneori datorită neliniarități tub)

Si daca se inchide bucla de reactie pina la limita de instabilitate distorsiunile tot raman in configuratie cu NFB

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări