Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Buzzer calcator


Postări Recomandate

Cred ca, de fapt, cosmin doreste doreste sa obtina o tanalitate ceva mai joasa, cum sunt avertizarile sonore de la unele masini straine (de exemplu cel pentru lipsa centurii de siguranta sau de lumini uitate aprinse). Au o tonalitate mai joasa, foarte placuta. Nu cred ca isi doreste sa obtina tiuitul dat de un buzzer cu oscilator incorporat

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Schema dată de mine e chiar de biper intermitent.Intermitența e dată de rezistența de 1,5k și condensatorul de 100uF din baza lui T1. Variind valorile condensatorului de reacție și/sau a rezistenței cu asterisc, se pot obține cam orice frecvențe audio, până la ultrasunete. Eu o foloseam mai demult ca biper de marșarier auto....

Am făcut acum la repezeală ,,în aer,, unul după schema asta, ia uite cum face :https://www.youtube.com/watch?v=S7E4wychs1k

Difuzorul din imagine e un buzzer electromagnetic de calculator, cu rezistența bobinei de circa 40 Ohmi.

Trebuie totuşi ştiut că acest montaj trebuie ,,bibilit,, cu răbdare până obţii tonalitatea dorită, fiindcă frecvenţa sunetului depinde de mulţi factori, tensiunea de alimentare,difuzor (rezistenţa bobinei, frecvenţa de rezonanţă) incinta acustică, chiar tranzistorii folosiţi.Dar în schimb e foarte simplu ca schemă, nu cere componente greu de găsit şi sună bine când reuşeşti să-l acordezi corect...

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

In schema data de mine daca folosesti traductor piezoelectric il montezi intre pinii 11 si 12, unde tensiunea e dublata,

Atentie la traductor, el insusi este o capacitate (in functie de tip) si modifica frecventa de oscilatie.

Poti micsora rezistenta de la ultima poarta ca sa ai frecventa mai mare.

Link spre comentariu

Vezi că se pot folosi mult mai multe tipuri de porți logice în afară de 4011. Uite niște scheme cu alte integrate :

BHeCiuq.jpg

OxO54eE.jpg

MwlxB2I.jpg

Prima schemă este de ,,avertizor auto de marșarier,, și i se poate elimina rezistența de 220 Ohmi și dioda Zenner de la intrare

La cel din ,,figura 217,, numit și ,,greiere electronic,, se poate conecta direct difuzorul piezo între pinii 14 și 15 ai integratului.

La ultima schemă ,,avertizor de ușă deschisă frigider,, se elimină tranzistorul, rezistențele de 10, 100k și fotorezistența pentru a se folosi doar schema de buzzer.

Link spre comentariu

Oscileaza intre 2 frecvente. Undeva pe la 1500-2000Hz ambele.

Eu as vrea doar un din frecvente cu intermitenta, si aia pe la 6-7000Hz. N-am reusit sa-mi dau seama cum o pot modifica. Aparent nu se schimba nimic semnificativ prin inlocuirea condesatoarelor...

Vorbim de prima schema din cele 3 (nr.277, cu 4093)

 

PS: problema era din difuzorul piezo. Avea frecventa prea joasa.

Acum am un difuzor normal, inseria cu rezistenta de 10k si condesator de 100n. Plus tensiunea de alimentare scazuta la 5V.

Inconvenientul la schema asta e ca se aude un mic pacanit in momentul cand incepe piuitul. Probabil scap de el doar cu un piezo. Alea din vechile ceasuri de mana cred ca erau foarte bune, dar le-am aruncat...

Editat de cosmin ardelean
Link spre comentariu

Problema: primul beep (in momentul alimentarii) e ok. Urmatoarele au o frecventa mult mai mare. Ce poate influenta asta?

N-am gasit decat o tensiune de 12V in statia de lipit si nici aia n-a fost pe placul buzzer-ului. A trebuit sa iau direct din iesirea transformatorului, s-o redresez, filtrez si s-o stabilizez. Posibil sa intre ceva frecvente parazite din electronica statiei pana in tensiunea alternativa?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări