Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Un nou selector de surse, si alte cateva functii...


Postări Recomandate

Buna seara, stimati colegi de forum.


Daca tot am finalizat schema, (acum nu spun ca eu pesonal am finalizat schema, eu doar am de aici de pe forum. desenat-o si am venit cu idei, meritul aceste se stiu al cui este, asta ca sa linistesc raca din anume o persoana.).


Ce rugaminte as avea de la dumneavoastra, da ma ajuta in dezvoltarea programului.(eu stiu cateva notiuni elementare, stiu cateva idee, inca studiez, nu v-am obligat sa ma ajutati, daca vreti ajutati daca nu nu nu este o problema, intr-un final fac eu sa ma descurc, iar ca sa lisnistesc raca din anume o persoana.)




Ps. Ca sa inteleaga si Real Minitehnicus ca nu sunt un soi de sef de proiect, coordonator sau mai stiu eu ce, eu am venit cu idee, daca au fost persoane interesate s-a cu ajutorul dumnealor (deoarece am intrat pe topicul lui danzup, si multe din atasamente nu mai exista pe forum, si link-urile de la inceput nu mai functioneaza, cel putin mie., alte persoane au vrut sa ajute si asa mai departe.Proiectul nu va avea nume sau mai stiu eu ce, eu sa proiectez cablajul, si la final las expertii in cablaje sa il verifice sa vada daca este corect din punct de vedere estetic si electric. Cine va vrea sa construiasca podule pe baza acestui proiect poate sa isi personalizeze cum doreste de cuviinta modulele sau mai stiu ce chestii pe acolo.


Nu am nici un scop comercial, ca nu din electronica traiesc eu, am alta sursa de venit, acesta fiind un hobby, eu fiind la inceput de drum, si incerc sa invat cat mai multe.



A si intr-un final am deschi celalalt topic la sectiunea Microcontrollere, dar apoi a fost mutat la accesorii audio, si inchis, dupa raspunsul lui Real Minitehnicus.


post-251612-0-34853400-1491244594_thumb.jpg

Editat de Rashad Ionita
Link spre comentariu

Răspunsul e același

astfel (corect: altfel) nici nu mă apuc de scris rutinele pana ce nu va fi gata schema.

Dacă ai afirmat așa hotărât că singurul impediment era schema, iată că s-a rezolvat!

Așteptăm rutinele alea pe care nu le puteai scrie datorită nefinalizării schemei și nu din alte motive, așa cum singur ai afirmat.

Sau cumva nu e ăsta motivul?

 

LE

Ca sa nu se iște confuzii: mie nu-mi plac figuranții care se bat cu pumnii în piept pe aici ca proiecteaza ei scheme și scriu rutine în timp ce e mai mult decât evident ca ei nu prea știu sa masoare corect un tranzistor și nici cu liniile de cod nu stau prea strălucit.

Altfel spus intenția e ok, nu cred că e ceva rău să vrei să faci ceva, dar abordarea asta bombastică, plină de emfază a fost total greșită.

 

În altă ordine de idei, ai ales cea mai facilă dintre soluțiile care ți-au fost prezentate dar, din păcate, nevalabilă în cazul construcției unui amplificator pentru acasă unde audiția se face în general la nivele mici și foarte mici, caz în care trebuie compensată caracteristica urechii, ceea ce schema ta nu face.

Sau poate vrei s-o faci din soft, nu-i așa?

Hai cu rutinele alea să le vedem și noi ce știu să facă.

Editat de Real Minitehnicus
Link spre comentariu

La nivelul asta de comunicare mega agresiv chiar crezi ca poti atrage useri competenti in acest domeniu sau useri consacrati in genul lui DANZUP ?

 

Hai , pa .

 

Ma bucur ca am avut rabdare suficienta si nu am intervenit anterior , ceva era nefiresc privind politetea ta negativa din abordarea ta .

Acum totul e foarte clar , dar e posibil ca eu sa ma fi inselat .

Spor la treaba , astept ( in masura posibilitatilor ) sa ma fi inselat in aprecieri .

Sper sa vedem un rezultat concret ...

Link spre comentariu

Nu vreau sa raspund in locul colegului dar acel TDA poate fi inlocuit cu diverse ci-uri mult mai moderne, poate si mult mai calitative. TI cat si alte firme consacrate au o groaza de IC-uri care mai de care. Unul din ele poate fi vestitul pga2310 / pga2311 dar este doar un volume controler si este pe spi. Eu am recomandat tda7439 deoarece cu acesta m-am jucat/ma joc, iar interfata i2c e mult mai simpla fata de spi-ul pga-ului, sa nu mai spun ca DS-ul da mura-n gura pentru incepatori precum initiatorul topicului. Tda7439 pot spune ca nu e chiar cel mai perdormant dar mie mi-e suficient de bun.

Iar de gasit se mai gaseste dar nu la magazinele arhicunoscute....poate nu se gaseste usor dar sigur nu e nici foarte greu

Nu inteleg frustarea colegului real minitehnicus....initiatorul inca nu stie exact cu ce se mananca si poate nu stie cum sa lege diverse informatii...si fara, automat nu invata si nu intelege nimic fara ceva ajutor. Mi-am oferit au ajutorul dar din pacate nu am nici timp si nu sunt profesor, asa ca trebuie sa astepte putin, daca nu este altcineva care sa-l ajute, sau indrume.....

Link spre comentariu

Salut ,

in masura in care mai am si ceva timp liber disponibil desigur ca te ajut cu programul daca vrei sa il faci in Bascom.

Ar trebui sa faci o lista cu ce sa contina menu , ce sa faca fiecare buton etc.Sa stii ce functii vrei sa implementezi.

Eu intru un pic mai rar pe forum dar daca pot ajuta si vrei sa fii ajutat , o voi face .

 

( Off topic : Dupa multe experimente pe care le-am facut in peste 15 ani de incercari in audio cu acest tip de circuite,

pot sa iti spun ca nu imi plac nici unul din circuitele integrate existente sau care au existat pentru reglaj de volum sau ton si cred ca am testat zeci de diferit chipuri.

Nu toate le-am prezentat pe elforum , imi cer scuze.

Doar r2r attenuator corect implementat suna perfect .

Toate restul chipurilor au plusurile si minusurile lor .Daca nu te deranjeaza acest aspect

si mergi mai departe TDA7439 este la fel de bun ca toate celelalte chipuri de acest tip sau chiar in partea de sus al clasamentului facut de mine

de la producatori : TI , Philips , AD sau BB sau altele care se mai gasesc)

Editat de danzup
Link spre comentariu

Bună seara!

Mâine am sa fac o schema care sa includă tot ce este nevoie...

 

Offtopic: momemtan am zis sa încerc cu acest integrat (fiind mai ușor de utilizat, pe moment) pana mai prind ceva experiență cu microcontrollere și voi putea dezvolta singur programe. Din acest motiv am ales Bascom fiind mai intuitiv, și mai pentru începători.

Va mulțumesc pentru interesul acordat!

Toate cele bune!

Link spre comentariu

Salut ,

in masura in care mai am si ceva timp liber disponibil desigur ca te ajut cu programul daca vrei sa il faci in Bascom.

Ar trebui sa faci o lista cu ce sa contina menu , ce sa faca fiecare buton etc.Sa stii ce functii vrei sa implementezi.

Eu intru un pic mai rar pe forum dar daca pot ajuta si vrei sa fii ajutat , o voi face .

 

 

Salutari,am avut ceva timp azi sa ma gandesc si am pus la punct o mica diagrama, astea cred ca ar fi, daca am uitat sa mentionez ceva, sa imi spuneti.

Daca mai aveti sugestii, va ascult.

Si am mai revenit si cu un alt afisaj al al functiilor din meniu.

post-251612-0-10962600-1491584150_thumb.png

post-251612-0-61839700-1491584158_thumb.png

Editat de Rashad Ionita
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări