Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Preamplificator pentru banda magnetica


Postări Recomandate

Uite aici,"Caleidoscop de electronica" a regretatului G.D.Oprescu : https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjriPfcveDSAhVGAZoKHYRGC5EQFggfMAA&url=https%3A%2F%2Fro.scribd.com%2Fdoc%2F46555523%2FCaleidoscop-de-electronica-1987&usg=AFQjCNH9dS024HJRlGnf-8DYbFBUFaZB7g pe la pag.66-67 (61-70) gasesti ce te intereseaza.

Editat de Andrei Tabacaru
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Cel mai simplu este sa "clonezi" partea de preamplificare de la Kashtan .

Găsești schema pe net .

Succes la mesterit

Editat de viobio
Link spre comentariu

Nu am nevoie de stergere sau inregistrare, doar redare si atat. Cat despre treaba cu ce ati zis despre maiakurile din targ, la mine in oras e un talcioc prapadit unde abia gasesti ceva interesant (perspectiva mea)


Cel mai simplu este sa "clonezi" partea de preamplificare de la Kashtan .

Mi-e si rusine sa va raspund, pe motiv ca am incercat si s-a lasat cu poc poc si fum. Acum astept sa vina o comanda de clorura ferica impreuna cu alte piese ca sa refac cablajul si mai incerc o data, poate am gresit eu ceva.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

Nu am nevoie de stergere sau inregistrare, doar redare si atat. Cat despre treaba cu ce ati zis despre maiakurile din targ, la mine in oras e un talcioc prapadit unde abia gasesti ceva interesant (perspectiva mea)

 

Mi-e si rusine sa va raspund, pe motiv ca am incercat si s-a lasat cu poc poc si fum. Acum astept sa vina o comanda de clorura ferica impreuna cu alte piese ca sa refac cablajul si mai incerc o data, poate am gresit eu ceva.

Mare atentie ca schema de Kashtan are + la masa , o timpenie , marea majoritate a tranzistorilor din preuri fiind PNP .

post-176980-0-52160200-1489929527_thumb.jpg

Editat de viobio
Link spre comentariu

Nu am un l-metru.... Cum tot ce fac si am facut pana acum a fost in regim de incepator/amator, nu am cumparat unelte/dispozitive mai speciale.

Si referitor la ce ati zis in legatura cu tesla, daca as fi fost eu in locul lui as fi fost foarte bucuros :reytre . Cred ca cele mai multe piese pe care le am sunt din recuperari, am avut in prima faza o gramada de aparate electronice mai noi sau mai vechi(televizoare, radiouri, pick up-uri) care stateau aruncate prin podul casei bunicului :rade: , asa ca le-am gasit un rost. Dupa ce au aflat si alti prieteni de inclinatia mea spre electronica imi mai aduceau si ei electronice defecte, asa ca, daca aveam de unde lua piese, nu ma plangeam si nici nu imi bateam capul cu comenzi.

 

offtopic: din simpla curiozitate, din ce oras sunteti? raspundeti in pm, daca nu doriti sa dezvaluiti localitatea, nu e nici o problema.

Link spre comentariu

E un oras frumos Barladul, chiar daca nu pare, are cam de toate, mai putin magazine cu piese de electronice :limb: .


Mare atentie ca schema de Kashtan are + la masa , o timpenie , marea majoritate a tranzistorilor din preuri fiind PNP .

Am mai fost avertizat in legatura cu treaba asta, am alimentat cu +la masa, dar cred ca am gresit eu ceva in reproducerea circuitului.

Editat de M.Adrian
Link spre comentariu

@M.Adrian

Explica mai întâi ce piese ai la dispoziție pentru a face un astfel de preamplificator. Nu e niciun fel de mare filozofie sa construiesti așa ceva, e doar un amplificator de zgomot redus care are o reacție negativa selectiva în frecvență cu anumite constante de timp standardizate în funcție de viteza benzii, dar pentru asta trebuie să ai măcar niște amarâte de BC-uri 413C sau niște AO-uri de zgomot redus și cu răspuns bun în toată banda audio.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări