Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator pentru boxe Cerwin Vega SL-12


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

AS-1000 ,poti sa cauti si tu pe google ...

 

 Integrated Amplifier
Maximum Power (4 ohms, 1kHz, 0.7% THD, for Europe) 160 W + 160 W High Dynamic Power/Channel (8/6/4/2 ohms) 105/135/190/220 W Damping Factor 160 Frequency Response 5 Hz-100 kHz (+0 dB/-3 dB) RIAA Equalization Deviation 20 Hz-20 kHz +/-0.5 dB Total Harmonic Distortion (CD to Sp Out, 20 Hz-20 kHz) 0.015% Signal-to-Noise Ratio (CD) 98 dB (S: 150 mV) Input Sensitivity (CD) 150mV/47k ohms Dimensions (W x H x D) 435 x 137 x 465 mm Weight

22 kg

 

Link spre comentariu

# romicap - a cerut pareri in legatura cu amplificatorul nu a cerut ironii.

 

Pe scurt, orice amplificator va suna altfel pe alte boxe. Unii apreciaza o anumita combinatie altii nu, tine de "gusturi". Si cum nimeni nu are boxe ca ale tale nimeni nu iti poate raspunde, deci iti ramane ori sa cumperi ceva "random" ori  fa proba cu "n" amplificatore in camera in care sunt boxele pana cand vei fi satisfacut( desi este dificil ).

Banuiesc ca boxele au niste filtre simple, deci nu iti trebuie cine stie ce amplificator pretentios. Cumpara on-line un amplificator ( ce iti place tie cel mai mult) probeaza ansamblul cateva zile, si daca nu iti place il poti returna.

Succes.

Link spre comentariu

bercenaru@Pareri mai calificate decat firma constructoare cine vrei sa dea ? Eu sau poate tu?! In postarea mea am facut copy paste dupa datele  firmei Yamaha , problema e sa le inteleaga cineva, fiindce suntem totusi pe ELFORUM nu pe forumul moaselor comunale  ..., unde vezi ironia tu ? Omul asta a cerut pareri despre Yamaha AS-1000 , eu i`am dat datele constructorului iar tu bati campii pe aici cu ... jde probe pe boxele din camera,... asta asa... , pe scurt !

Editat de romicap
Link spre comentariu

On-line A-S1000 costa destul de scump. Este posibil ca MarianCOJ sa il fi gasit mai ieftin (mai apar de ocazie unele aproape noi) , dar evident fara posibilitate de testare sau returnare.

 

Este un amplif bunisor, chiar cu nuante de finete in sunet. Daca tu vrei putere bruta NU este ceea ce vrei.

 

Arderea difuzoarelor - in peste 90% din cazuri,  nu are legatura cu puterea amplificatorului ci cu greselile [sau chiar cu prostia] utilizatorilor.

Editat de shambala
Link spre comentariu

bercenaru@Pareri mai calificate decat firma constructoare cine vrei sa dea ? Eu sau poate tu?! In postarea mea am facut copy paste dupa datele  firmei Yamaha , problema e sa le inteleaga cineva, fiindce suntem totusi pe ELFORUM nu pe forumul moaselor comunale  ..., unde vezi ironia tu ? Omul asta a cerut pareri despre Yamaha AS-1000 , eu i`am dat datele constructorului iar tu bati campii pe aici cu ... jde probe pe boxele din camera,... asta asa... , pe scurt !

 

In primul rand vorbeste frumos cu mine ! eu nu ti-am vorbit urat. Daca nu vrei sa o faci discutia mea cu tine se opreste aici. Eu nu bat campii asa cum afirmi tu despre mine.

Fiecare camera are alta acustica, de aici si fiecare combinatie amplificator-boxe vor da rezultate diferite. Chiar si amplasarea boxelor cu cativa centimetri in alta directie vor influenta sunetul !

Tu crezi ca el nu s-a uitat la specificatiile amplificatorului? Specificatii care i-au placut si probabil l-au convins astfel incat sa ceara pareri despre el - amplificatorul - ( repet , pareri despre el nu pareri despre specificatiile lui ). Exista o diferenta intre o parere (personala) ceea ce a cerut MarianCOJ si o specificatie ceea ce nu a cerut.

Iar daca tu crezi ca firma constructoare este cea mai de luat in seama in a oferi pareri calificate te inseli. Ce vanzator zice despre produsul sau ca nu e bun? Ba din contra o sa zica ca e cel mai bun.

 Scuze de offtopic.

Link spre comentariu

Pana acum nu a fost vb despre amplificatoare High-End.

Da, aceela au transformatoare mari, pt ca puterea lor poate fi sustinuta  - uneori secunde intregi si pe sarcini f mici, gen 2 ohmi sau chiar 1 ohm.

La fel, au si condensatori de filtraj f mari, radiatoare generoase si tranzistori de putere mare, (de obicei f buni), mai multi in paralel pt a putea sustine acele varfuri [f mari] de putere - vezi prezentarile de la Accuphase, de ex.

DAR au si preturi pe masura, 

Intotdeauna are sens o asociere echilibrata si realista a amplificatorului cu boxele si sursa de semnal. La boxele mentionate nu se pune pb unui aparat cu adevarat High-End   -  decat in ideea ca in viitorul apropiat si ele vor fi inlocuite cu ceva tot High-End.

 

Yamaha A-S1000 nu este un amplificator high-end, nici macar entry-level.

Fratele sau cel mare, A-S3000 abia intra in acea categorie, dar costa vreo 20.000 lei.

Editat de shambala
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări