Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

BELAMP Realizarile mele


simson

Postări Recomandate

Acum 4 minute, adigh a spus:

@der_doktor, tu faci referire la componente discrete de protectie ceea ce e cu totul altceva decit despre ce vorbim aici.

Poate ca Transient Voltage Suppressors (TVS) sunt rapide dar sunt facute pe siliciu. 

Eu am presupus, repet, ca avem de a face in cazul acelui tranzistor MOS-FET cu un MOV nu cu un TVS.

MOV inseamna Metal Oxide Varistor. Desi nu pot baga mina in foc, a fost o prezumtie logica avind in vedere ca din motive de constructie e mai usor sa construiesti pe un substrat deja existent pe care a fost facut tranzistorul MOS-FET. Folosind acelasi substrat se obtin tranzistori mai ieftini. Ma indoiesc ca fabricantul a altoit oxizii metalici cu siliciu ca sa fie mai rapida protectia.

@adigh, ai dreptate cu ..presupusul. Exact astia doi factori sunt importanti: rapiditatea  si precizia tensiunii la care actioneaza protectia.

Link spre comentariu

Si chiar crezi si sustii @der_doktor ca acolo s-a altoit siliciul cu oxizii metalici? Adica MOS-FETul nu e protejat cu MOV cum zic eu, ci cu TVS cum zici tu?

Eu am facut o presupunere rezonabila. Tu pe ce te bazezi cind afirmi asta? 

Personal nu imi pasa prea mult cu ce e protejat, doar ca ai contestat si insisti fara sa vi cu vreo proba ca ar fi TVS.

Editat de adigh
Link spre comentariu

Adi citește cum se fabrica fiecare dintre cele doua tipuri de componente în discuție și ai sa te lămurești și singur dacă este MOV SAU TV. 

Varistori se fabrica dintr-un amestec de pulberi (preponderent metalice) sinterizate (presate la presiune mare si căldură) imposibil de realizat în procesul de fabricare al MOS-ului și ar trebui adăugat înaintea incapsularii iar TVS - urile se fabrica din siliciu dopat proces similar cu procesul de fabricare al MOS-ului. 

Link spre comentariu

@sesebe,

Exista un singur mod de a fabrica varistoare? Nu vorbim de varistoare ca si componente discrete ci de unul integrat in MOS-FET. Daca cineva vrea sa ma convinga de ceva trebuie sa-si aduca singur argumentele.

Am spus ca acela e un varistor, cel mai probabil un MOV (Metal Oxid Varistor). Nu garantez pentru ca nu pot fi sigur, e doar o supozitie rezonabila. 

Fiecare poate sa creada ce doreste. Dar daca cineva vrea sa sustina ca e un TVS atunci trebuie sa dovedeasca. 

Noapte buna!

Editat de adigh
Link spre comentariu

@adigh MOV-urile se realizeaza exact cum spunea si @sesebe prin presare la cald, in documentul de la Vishay la care am facut referire anterior exista cate ceva despre procesul de fabricatie: presare, ardere si apoi metalizare si in functie de temperatura si durata procesului de "ardere" se obtin carateristicile electrice dorite.

Pe cand in cazul mosfetului cu siguranta sunt diode zenner realizate pe aceeasi placheta din motive economice (sau una adiacenta tot pe acelasi substrat dar realizata intr-o tehnologie cu nod mai mic), nu o sa gasim niciodata intr-un mosfet mov-uri adaugate cu bonding wires inaintea incapsularii. Partea cu dovezile va ramane doar o iluzie.... cand o sa avem acid azotic in gospodarie poate ca sta in picioare... altfel nu cred ca plateste nimeni pentru o decapsulare profesionala intr-o firma de profil si eventual sa iti si explice rolul acelor straturi pe care le vei observa acolo.

Daca se considera offtopic, moderatorul poate actiona in consecinta si muta discutiile despre mov vs tvs unde le este locul.

 

Revenind:

Acum 21 ore, gheo23 a spus:

@simson,

Curentul ti-l limiteaza rezistenta infasurarii(>50 ohmi banuiesc !) si mai putin cea de 10 ohmi care este utila cand redresarea se face direct din retea . 

Chiar si asa 220V/50R=4,4A >0,8A ai diodei, de dragul discutiei.

 

Link spre comentariu
Acum 20 ore, adigh a spus:

Foarte adevarat. Contributia rezistentelor primarului si secundarului in limitarea curentului e mult mai mare decit a acelui rezistor de 10 ohmi.

Si atunci de ce se pune? Pentru ca "asa se face". S-a preluat acel rezistor de la sursele in comutatie unde se redreseaza direct reteaua si unde are rol si s-a pus si la sursele cu transformator prin copy-paste fara a analiza.

Vorbesc la modul general pentru ca multa lume face asta ......precum si altele pentru ca "asa se face".

 

 

protectie.jpg

In electronica, multe elemente pasive se pun din inertie ptr. ca ,,asa se face". Un exemplu luat din intamplare este rezistenta stop grid care se pune fara nici un calcul in grila de comanda, sau condensatorul paralel rezistenta de negativare de 100uF.Poate din calcul ar fi suficient 55uF dar tot 100uf se pune, pentru ca ,,asa se face"

Revenind la 10 ohmi, nu m-ati convins.In momentul aplicarii tensiunii alternative pe redresor ,condensatorul de 330uF se comporta ca un scurtcircuit in plus si tuburile incalzite absorb curent in acelasi moment.Chiar daca diodele in prima 8-10 ms pot rezista la aprox.50A (acuma n-am stat sa verific) rezistenta in serie cu electroliticul limiteaza intrucatva acel curent la incarcare.Binenteles ca si rezistenta secundarului intervine dar la traful meu are doar 18 ohmi.Pe de alta parte daca maresc prea mult valoarea rezistentei, ingustez plaja de stabilizare.

Link spre comentariu

Nu trebuie sa va convinga nimeni . Doar calculele si masuratorile ! Ponderea in limitarea curentului o are secundarul iar rezistenta o puteti pune si de 1 ohm pentru a nu afecta stabilizarea . Diodele vor rezista sigur.Curentul de varf este mult mai mare decat 10A cam cat ar fi curentul de scc. Asta daca nu luam in consideratie si rezistenta dinamica a diodelor care limiteaza si mai mult curentul. Apreciez lucrarea dvs. si mai ales solutiile adoptate, insa etajul de alimentare este cel mai defectuos si trebuie abordat cat mai simplist. Asta , desigur e parerea mea, formata in multi ani de depanare , ani in care am remarcat ca majoritatea defectelor de aici provin , din alimentare. Tocmai de aceea v-am sugerat montarea rezistentei in drena.Sigurantei ii sta bine pe alternativ protejand transformatorul . Stima !

Editat de gheo23
Link spre comentariu

@Kosmin, Nu am vorbit de MOVuri adaugate cu fire inainte de incapsulare. Nu se pune problema disecarii la microscop a unui tranzistor pentru ca pur si simplu nu ne intereseaza cum e facuta protectia, doar ca fapt divers ca venise vorba. E de presupus ca producatorul a dimensionat corect acea protectie ca tensiune, viteza si orice altceva si nu trebuie sa ne mai batem noi capul. Caracteristicile unei protectii ne intereseaza doar cind o folosim ca componenta discreta pentru o anume aplicatie.

@Simson, Daca secundarul are doar 18 ohmi atunci probabil ca primarul are mai putin. In cazul asta acel rezistor de 10 ohmi are importanta lui in limitarea curentului chiar daca nu prima importanta. In loc sa limiteze pe la 8A o sa limiteze pe la vreo 5-6A, fara a intra in calcule farmaceutice.

Numai ca un astfel de transformator are un randament foarte bun, vreo 0,97 facind abstractie de curentul de mers in gol ca nu-l cunosc si calculund numai puterea utila raportata la puterea pierduta pe rezistenta infasurarilor. Un transformator mai "normal" ar avea o rezistenta mai mare a infasurarilor iar importanta acelui rezistor de 10 ohmi ar scadea.

Un termistor NTC e o solutie mult mai eleganta. Nu stiu de ce lumea se fereste sa foloseasca NTC in surse.

Si felicitari pentru amplificator, e multa munca acolo.

Editat de adigh
Link spre comentariu

Totusi nu inteleg de ce va deranjeaza rezistorul ala de 10 Ohmi...O limitare eficienta de curent se face in primarul transformatorului si nu in secundare.  Daca transformatorul are 5 secundare nu credeti ca este  mai complicat sa limitezi curentul de incarcare al filtrajelor pe fiecare secundar in parte decat sa montezi un NTC sau un soft_start in primar?

Link spre comentariu

@Simson, Cit consuma pe linea de 520V?

Pare bun dupa punte un termistor MF72-200D7. E din categoria "Inrush Limiter Thermistor"

Are 200 ohmi la 25ºC (curent zero) si 11,65 ohmi la un consum de 200mA (curentul maxim in regim continuu). Mai baga si un oarecare soft-start. 

Si costa o nimica toata  https://www.digikey.com/product-detail/en/cantherm/MF72-200D7/317-1155-ND/1190930?cur=USD&lang=en

Evident ca exista multe alte variante cu alte valori in functie de necesitati tehnice si preferinta personala. 

 http://www.cantherm.com/wp-content/uploads/2017/05/MF72_JUNE_2016_1.pdf

Editat de adigh
Link spre comentariu
Acum 2 ore, adigh a spus:

Pare bun dupa punte un termistor MF72-200D7

...si max load capacitance by 240VAC only 47µF....bomba perfecta (NTC_urile astea au tendinta de a exploda daca sunt depasiti parametrii sau alesi gresit de proiectant)

 

Link spre comentariu

Orice componenta poate crapa daca sunt depasite niste limite maxime. Nu sunt NTC-urile niste componente periculoase de care trebuie sa ne ferim. Nu are rost sa sperii lumea cu bombe der_doktor. 

De aia am spus "pare bun" ca era la o prima vedere. Nu voiam sa mai stau pe forum si m-am dus la culcare. De asta si pentru ca nu stiam nici curentul consumat.

In cazul de fata transformatorul e gata facut si nu o sa-l mai modifice nimeni in sensul de a-i mai creste putin tensiunea daca se foloseste un condensator de intrare mai mic dar la modul general vorbind si de tinut minte pentru viitoare proiecte, un condensator de intrare mai mic e mai Hi-Fi. Va fi riplul inainte de stabilizator mai mare dar in schimb curentul absorbit va fi netezit. Acel condensator nu se va mai incarca in impulsuri scurte si de mare amplitudine iar traful va radia mai putin brum. Solutiile cele mai Hi-Fi nu prevad doar condensator mic pe intrare ci se pune chiar drosel de intrare si redresor pe tub care nu face altceva decit sa limiteze curentul de incarcare. O sursa facuta bine nu are nevoie de o cutie separata pentru coborirea nivelului de zgomot in amplificator (pentru extremisti). La modul general vorbind.

Concret pentru stabilizatorul lui Simson putem gasi un NTC care sa duca si un condensator mai mare chiar daca trebuie coborita rezistenta la rece la 100 sau 60 de ohmi. Chiar si asa e o imbunatatire fata de acel rezistor de 10 ohmi. Nu ne e chiar asa de antipatic acel rezistor si nu se pune probleme ca nu ar "merge si asa" dar daca se poate imbunatati ceva, de ce sa nu se imbunatateasca?

Azi sunt ocupat dar deseara sau miine cind mai am timp o sa mai caut. Exista multe firme care produc NTC-uri. Intre timp poate ne spune @Simson ce curent consuma.

Editat de adigh
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări