Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Joc de lumini (țurțure)


Postări Recomandate

am luat din targul din Pitesti, erau niste baieti din Bucuresti, erau din cele cu defecte, un fir rupt, etc.sa vedem daca vin si anul asta, prin vara a venit un nene cu leduri la punga de 500 bucati cu 10 lei punga erau rosii, verzi si portocalii, nu am luat decat rosii si verzi si-mi pare rau ca nu am luat decat o punga de fiecare, erau de la un magazine din sapania, nu mai tin minte numele, mai avea tot felul de integrate , am luat o punga de Tl081la 5 lei si erau peste 500 bucati

Link spre comentariu

am luat din targul din Pitesti, erau niste baieti din Bucuresti, erau din cele cu defecte, un fir rupt, etc.sa vedem daca vin si anul asta, prin vara a venit un nene cu leduri la punga de 500 bucati cu 10 lei punga erau rosii, verzi si portocalii, nu am luat decat rosii si verzi si-mi pare rau ca nu am luat decat o punga de fiecare, erau de la un magazine din sapania, nu mai tin minte numele, mai avea tot felul de integrate , am luat o punga de Tl081la 5 lei si erau peste 500 bucati

Asa da, din targ. La magazine nu cred ca ai cum sa gasesti la preturi derizorii! Doar la chinezi. Eu am fost la magazinele chinezesti gen dragon, europa... (in bucuresti) si ce crezi ca spuneau! nu avem si chiar daca aveam, nu vindem, aruncam :))

 

Cele bune!

Link spre comentariu

leduri ieftine - ebay sau dupa sarbatori instalatii de la reduceri, in ianuarie 2015 am luat cu 1 leu instalatia de 100 leduri

Multumesc  pt idee, intr-un final am gasit si eu 10 buc cu 200leduri la 5ron buc, ma apuc sa le desfac de pe fire, deci voi avea ceva activitate :))

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu

Daca imi ziceti cum ati gandit partea de comanda, de exemplu putem testa o matrice 7x7 pe un PIC16F628A cu cateva bucati de tranzistori si pana reusiti sa realizati matricea de leduri la o marime de 7x7 imi fac si eu timp si fac un  mic soft de testare. 

Multumesc pt intentie insa n-am avut timp, sunt prins cu munca acum!

 

Stima!

Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...

Salut pe toti colegii de forum!

 

Din cauza jobului nu prea am avut timp indeajuns sa ma bucur din plin de tot ceea ce-mi propusesem sa realizez.

Cineva a spus ca ceea ce vreau eu sa fac cu plasa de leduri pe matrice este munca de chinez, si da a avut dreptate!

Una peste alta, am renuntat la plasa matrice si am reusit sa realizez doar 18 coloane/siruri de leduri a cate 200leduri, leduri recuperate din instalatii noi cu defecte ( sarme oxidate+o parte din leduri defecte ). Deci a durat ceva timp sa fac de la zero toata instalatia.

 

Pe aceasta cale vreau sa-i multumesc colegului bandi12 pt conceperea softului si de asemenea colegului sonic11 pt incurajare!

Instalatia este construita cu Pic 16f883 ca parte de comnda, iar ca parte de putere Bt136 si Moc3041.

 

Ps. Parca era mai usoara treaba daca erau gata functionale cele 18 instalatii ! :rade:

 

 

Aici video instalatie:

https://youtu.be/s0bvBla6qXY

 

Schema si pcb-ul pt putere este luata de aici:

http://www.hobbytronica.ro/lumini-de-craciun-computerizate-i/

 

Schema parte de comanda este simpla,

Pic-ul se baga in soclu si se adapteaza

conexiunea pinilor la pcb putere.

 

Hex-ul momentan doar cu acordul

colegului bandi12.

 

 

Toate cele bune pt toata lumea!

Editat de niculae
Link spre comentariu

Daca mai e cineva interesat de proiect din partea mea poti sa-i dai hex-ul, daca caut si eu prin foldere posibil sa mai gasesc codul sursa daca e cineva interesat sa-l modifice este scris in mikroC Pro.

Ar fi util, cel putin pt. mine in scop "didactic", codul sursa daca-l puteti pune pe forum.Multumesc!
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări