Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Joc de lumini (țurțure)


Postări Recomandate

Ambele PIC-uri stiu USB. Eu folosesc un laptop cu care singura posibilitate era USB prin urmare am mai multa experienta cu USB cat pe PIC cat si la softul de pe PC cu rs232 nu am incercat pana acuma. 

 

Pai cat am discutat pe privat am ramas ca incearca sa conceapa partea de hard si eu il mai ajut cu softul, sunt cam opcupat in perioada asta si mai mult nu pot sa ma implic. Daca esti interesat de proiect incearca sa vorbesti cu el pe privat sau poate raspunde aicea, nu vreau sa ma bag ca musca-n lapte sa zica omul ca ii fur idea. Daca este de acord sa lucarti inpreuna atunci cu softul va pot ajuta.

 

Idea in sine functioneaza perfect pe acelasi principiu lucreaza ceasul meu matrice cu 25 de coloane si 7 randuri. Acea ce nu stiu este la cate randuri rezista fara sa apara efectul de flickering. La 48Mhz cred ca rezista fara probleme la vro 40-50.

Editat de bandi12
Link spre comentariu

Ce vreti voi sa faceti este o instalatie digitala care va avea costuri mai mari de cat in varianta gata facuta.

In primul post este prezentat un joc de lumini care are si o secventa gen turture si alte opt secvente si o prezentare a celor noua secvente.

Sunt multe tipuri de asa-zisi turturi, cu umplerea totala a segmentului, cu comutarea a 4,6,8 leduri cu stingere fade, etc...

In schema propusa de mine nu mai este loc de modificari, deoare ce pic-ul este plin, 99,5%.

Pentru efectul de fade trebuie facut in soft cu ajutorul unei intreruperi o secventa pwm care sa fie atribuita apoi porturilor utilizate, secventa care ocupa doua zeci si ceva la suta din capacitatea pic-ului.

Daca o sa am timp o sa fac o varianta care sa cuprida aceste secvente gen turture.

Idea acestui topic a fost sa fac un joc de lumini cat mai usor de realizat si cat mai ieftin, un 628 costa 6,5lei iar leduri se pot folosi segmente de banda led cu cateva mici modificari, costurile sar ridica la 13..14lei pt un montaj.

Link spre comentariu

Din nou sunt de acord cu SONIC11.Instalatia ai tip "perdea" o sa iasa la un pret cel putin dublu fata de cel de la fratii chinezi. Nu mai spun de munca de adevarat chinez pt. legarea catorva sute de led-uri.Una e sa le pui pe un pcb si alta sa le legi intr-o retea. O spun din proprie experienta.Eu, unul, desi sunt tipicar si am multa rabdare, m-am lecuit.Chiar si proiectul initial al topicului e mult mai scump decat  un set de turturi din comert. Eu am dat 35 de lei pe un set de  8 bucati de 40 cm , 30 de led-uri, plus alimentatorul care e in comutatie. Daca facem o socoteala, nici macar led-urile nu sunt platite. Dar satisfactia lucrului facut de tine e mare si merita un extracost.Dar in limite rezonabile. Si sa va vand un pont. Cine vrea luminite ieftine pt. craciunul viitor, acum e momentul in centrele en-gros.Eu asa fac de cativa ani. Cumpar pe pret de nimic chiar si instalatii defecte. Majoritatea se pot repara f. simplu, celelalte sunt bune pt. led-uri, controlere , surse  etc.

Link spre comentariu

1-Ce vreti voi sa faceti este o instalatie digitala care va avea costuri mai mari de cat in varianta gata facuta.

In primul post este prezentat un joc de lumini care are si o secventa gen turture si alte opt secvente si o prezentare a celor noua secvente.

2-Sunt multe tipuri de asa-zisi turturi, cu umplerea totala a segmentului, cu comutarea a 4,6,8 leduri cu stingere fade, etc...

3- un 628 costa 6,5lei iar leduri se pot folosi segmente de banda led cu cateva mici modificari

La multi ani pt toata lumea!

 

In pagina 2, bobinatorul a postat linkul

, mi-a placut jocul de lumini la acea perdea si ma tenteaza s-o fac ( dar fara partea de cod/soft pt ca nu ma pricep) , dupa care m-am gandit ca daca ar putea fi conectata printr-o interfata la pc ai putea sa-i incarci alte jocuri de lumini cand acestea devin plictisitoare. Eventual in locul unei secvente de joc lumini sa afiseze un text, gen La multi ani 20XX. (la partea cu afisarea textului mai ramane de gandit, in functie de cost! )

Deci, vre-o idee ceva ce tip de controller ar avea acea plasa?

Intr-adevar costul ar putea fi ceva mai mare fata de instalatia din comert, dar la fel de bine poate avea si un avantaj, putem schimba in fiecare an sau cand te-ai plictisit de acel joc de lumini cu un altul nou.

 

2- Si turturi mi-au atras atentia ( defapt eu schema de turturi cu Pic16f628A cautam si linkul lui bobinatorul mi-a distras atentia :) , adevarul este ca am cumparat de la piata un turture cu 50 leduri in ideea de a-mi face dupa el 10, pt ca mi-a placut efectul de umplere si golire, doar atat are. In fine, l-am desfacut pt schema si soft insa cele doua ci din montaj sunt sterse denumirile lor. Deci cu siguranta inainte de toate voi face intai turturi de la care am plecat. Multam pt proiect, si colegului pt soft.

3- 628 la 6,5 ron, unde se gaseste? se pot folosi si segmente de banda leduri dubla, fata verso.

 

 Toate cele bune!

Din nou sunt de acord cu SONIC11.Instalatia ai tip "perdea" o sa iasa la un pret cel putin dublu fata de cel de la fratii chinezi. 

Cine vrea luminite ieftine pt. craciunul viitor, acum e momentul in centrele en-gros.Eu asa fac de cativa ani. Cumpar pe pret de nimic chiar si instalatii defecte. Majoritatea se pot repara f. simplu, celelalte sunt bune pt. led-uri, controlere , surse  etc.

Salut,

 

anul trecut in dragon perdeaua din discutie, cu doar 800leduri ( doar pe alb ) costa 200-250ron.

In Dedeman perdeaua cu 400leduri care avea acelasi prog/joc de lumini costa 260ron.

M-am gandit ca sigur ies mai ieftin daca o fac, si mai ales daca gasesc undeva leduri ieftine atunci ar merita munca.

Daca vrei spune-mi si mie te rog frumos, despre ce en-grosuri vb, poate prind si eu vre-o 1500-2000 leduri mai sbtire.

 

Stima!

Editat de niculae
Link spre comentariu

Pentru ca nu am gasit un loc dedicat unor idei, aici mi s-a parut potrivit sa va ganditi la un sistem de "artificii"..artificiale, adica multe leduri care sa fie aprinse si aruncate. Eu am gandit ca fiecare led (sau grupuri de led) sa fie cuplat la o sursa dar, pentru a limita costurile, propun ca sursa sa fie compusa dintr-o bobina inseriata cu un condensator (aici trebuie de vazut daca nu mai trebuie o dioda). Tunul cu (aer comprimat), care va arunca "artificiile" va fi instalat in interiorul unei bobine alimentate in ca sau cc (aici mai trebuie gandit)  iar fiecare dioda va lumina cat tine energia din condensator, putand fi adusa dupa ce se stinge, printr-un sistem simplu, iar la intrarea tunului (recirculare!).

Avand in vedere restrictiile drastice privind folosirea artificiilor care vor duce la cresterea preturilor, un asemenea sistem, care va putea fi folosit fara ingradiri la orice tip de manifestari, va vea succes, eu asa cred.

Este adevarat ca nu va putea concura cu artificiile adevarate dar la mici manifestari ocazionate de casatorii, cumetrii, aniversari etc. un asemenea sistem isi va gasi locul.

Link spre comentariu

Poate fi si in cc pentru ca, in cadere, de ex. pentru un efect de perdea, bobina mica intretaie liniile de camp ale bobinei principale. Problema ar fi (indiferent de ce fel de curent) ca bobina mica sa aiba pozitia relativa necesara transferarii maxime a energiei.

Link spre comentariu

Salut,

 

anul trecut in dragon perdeaua din discutie, cu doar 800leduri ( doar pe alb ) costa 200-250ron.

In Dedeman perdeaua cu 400leduri care avea acelasi prog/joc de lumini costa 260ron.

M-am gandit ca sigur ies mai ieftin daca o fac, si mai ales daca gasesc undeva leduri ieftine atunci ar merita munca.

Daca vrei spune-mi si mie te rog frumos, despre ce en-grosuri vb, poate prind si eu vre-o 1500-2000 leduri mai sbtire.

 

Stima!

 

Chiar si la pretul ala de 200 - 250 lei , tot nu e scump.Numai legarea led-urilor in matrice si iti va muuuulte ore. Nu exagerez. Plus pretul lor.

 

Vorbeam de Europa, Doraly, Flora, Dragon etc. Asta doar in primele zile ale anului, pana nu apuca sa returneze marfa la depozite.

Link spre comentariu

"Care cadere? bobina este expulzata din tun, bobina mica trebuie sa se roteasca cumva pentru a induce curenti in ia."

Am dat un exemplu de, hai sa zicem joc de culori, lumini, acel efect de perdea sau ploaie; de data asta led-urile cad prin teava "tunului" sub actiunea gravitatiei, acum ai inteles? Cad pe o banda, sa zicem, apoi sunt  trimise iar prin teava..si tot asa.

Da-o incolo de treaba, "ia" se scrie "ea" adica bobina. Si nu trebuie sa se roteasca ci trebuie ca axa bobinei induse sa fie de-alungul axei bobinei inductoare.

Link spre comentariu

intre doua foi de plexiglass sau cum? ledurile le imbraci in sfere de plastic, sa ai mai putine sanse sa le agati de ceva si sa le strici.

ar fi interesant daca cineva se baga sa faca sistemul mecanic, "bombele" sa fie relativ usoare (probabil electronica cu smd-uri) :)

Link spre comentariu

"Care cadere? bobina este expulzata din tun, bobina mica trebuie sa se roteasca cumva pentru a induce curenti in ia."

Am dat un exemplu de, hai sa zicem joc de culori, lumini, acel efect de perdea sau ploaie; de data asta led-urile cad prin teava "tunului" sub actiunea gravitatiei, acum ai inteles? Cad pe o banda, sa zicem, apoi sunt  trimise iar prin teava..si tot asa.

Da-o incolo de treaba, "ia" se scrie "ea" adica bobina. Si nu trebuie sa se roteasca ci trebuie ca axa bobinei induse sa fie de-alungul axei bobinei inductoare.

 

1-Posturile scrise de tine sunt off topic, i-mi poluezi topicul.

2-Vrei "artificii", vrei " ploaie", vrei " perdea" dumnezeu stie ce vrei

3- Da, ai dreptate se scrie "ea" dar aroganta si tonu tau superior nu-si au locul aici.

Link spre comentariu

Decat sa  va certati pe tema "artificiilor" cu led, mai bine cautati pe sfantul Youtube  "led fireworks" si de acolo va puteti inspira. Fara suparare, dar ideea lui GIGA70 mi se pare de nerealizat mai ales in regim de amator.Nu vreau sa fiu Gica Contra, dar un asemenea proiect care sa fie si fiabil, cere multe resurse tehnice. Chiar si teoretic, bobina trebuie sa parcurga un drum destul de lung pt. a incarca un condensator, care si el trebuie sa fie de mare capacitate pt. a mentine led-ul aprins cateva secunde.Un condensator de cateva sute de mF se descarca aproape instantaneu printr-un led. Si asta daca e bine incarcat.Bineinteles ca asta e parerea mea si ii dau dreptate si lui SONIC11 ca ii poluam topicul.Poate deschidem altul pe aceasta tema.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări