Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

calorifer tiuie cand este fierbinte, posibil por


Postări Recomandate

 

Si daca goleste acum instalatia si o reumple tot va avea aer in instalatie pentru ca apa proaspata este cu oxigen.

In timp din cauza incalzirii, apa se va neutraliza prin oxigenare si oricum vor trebui iar aerisite radiatoarele.

 

Radiatorul trebuie sa fie cu partea cu aerisitorul mai ridicata putin pentru a permite strangerea aerului in acel loc.

Presiunea in vasul de expansiune se verifica si se reface cu instalatia golita de agent termic.

 

Sa nu uitam ca radiatoarele Purmo au 10 ani garantie dar din experienta proprie spun ca este greu sa dovedesti ca este defect de fabricatie si nu altceva.

 

 

Presiunea in vasul de expansiune se verifica si se reface cu instalatia golita de agent termic.

da, ai dreptate aici.

 

caloriferul este putin inclinat spre zona de aerisire. e doar o nuanta , depinde cum vrei sa intelegi. e logic ca trebuie sa fie mai sus cu aerisitorul. dar multumesc de completare.

 

 

Si daca goleste acum instalatia si o reumple tot va avea aer in instalatie pentru ca apa proaspata este cu oxigen.

In timp din cauza incalzirii, apa se va neutraliza prin oxigenare si oricum vor trebui iar aerisite radiatoarele.

 

analiza: deci apa proaspata are oxigen. cea veche nu ? ramane decat Hidrogenul ? oricum aici nu pot sa te contrazic, n-am putut experimenta vreodata chestia asta cu neutralizarea apei prin incalzire.

 

poate o avea oxigen, dar are aer in instalatie, oxigenul nu deranjeaza. ca sta acolo legat de maimuta lui, Hidrogenu`.

 

 

PS: in fine, deci in concluzie, n-are rost sa mai faci nimic, ai garantie 10 ani, schimbi caloriferul si nu mai bagi apa pentru ca are oxigen. si gata. si daca nu poti dovedi ca e defect de fabrica...atunci cumperi altul, eventual gata aerisit. ca sa nu ne mai incurcam cu inclinatia.

 

glumesc. omul are dreptate, m-am exprimat gresit. imi cer scuze. vroiam decat sa ajut, nu sa-mi etalez cunostintele de profesionist. ca n-am nici o treaba cu instalatiile termo.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

 

PS: in fine, deci in concluzie, n-are rost sa mai faci nimic, ai garantie 10 ani, schimbi caloriferul si nu mai bagi apa pentru ca are oxigen. si gata. si daca nu poti dovedi ca e defect de fabrica...atunci cumperi altul, eventual gata aerisit. ca sa nu ne mai incurcam cu inclinatia.

 

 

ESTI FRUSTRAT RAU....

Si uite cum merge tara asta inainte....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări