Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

PCB facut rapid - incepator


Postări Recomandate

 

Am descarcat   eagle-4.09r2e.exe. Il rulez in Linux cu emulator windows, fie nu conteaza.

 

Nu ma descurc deloc cu el.

Montajul are PIC16F684 si nu l-am gasit in acest Eagle, nici pentru schema nici pentru Layout.

 

PIC16F84 e 14 pin PDIP. Nu am gasit nici asta cu "14 pin PDIP" daca as incepe direct Layoutul.

 

Trebuie sa pun si o serie de 5 pini d-astia dar sa fie in doua randuri:

 

 

1 - exista Eagle pentru Linux. Intri pe site-ul lor si descarci fisierul pentru Linux. Sau il poti instala din Software Manager. 

2- Este destul de simplu de utilizat. Singura problema ar fi limitarea placii la 10*8cm. 

3- Pana la urma care este integratul? PIC 16F684 ,  16F84 sau 16F784? Ai putea gasi alte integrate similare la amplasarea pinilor. Foloseste la cautare "microcontroller" si iti va afisa o serie de integrate. Eu nu gaseam pentru Atmega 328 si am folosit Mega8-pu (care este compatibil pin cu pin). 

4- exista si seria aia de pini. Dai cautare "pin" si iti vei alege de acolo. 

Doar desenezi schema in Eagle, folosesti "net" in loc de "wire" si folosesti "junction" pentru fiecare conexiune (unde ar fi piesele lipite).  Dupa asta, dai "switch to board" si amplasezi componentele cum vrei. La inceput pare greu, dar dupa ce te obisnuiesti cu programul ti se pare usor. 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 112
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Multumes frumos.

 

Nu ai putea sa imi trimiti si fisierul pentru Eagle sa exersez si eu ?

In plus daca or sa apara modificari ulterioare si am doar un pdf.

 

Ce m-am uitat pe schema e bina, la mufa aia JP1 pare putin ciudata, pare in oglinda, dar nu stiu cum se vor aranja pe cablaj, poate e corect.

Link spre comentariu

Nu manolos nu il cunosc.

 

Am facut si eu primii pasi cu Eagle.

Cine vrea sa ma ajute sa adaug conectorii aia, pic 16F684 si mufa ai cu 2x5 pini.

 

Am invatat sa adaug componente in schema dar pe PIC16F684 nu l-am gasit, si am cautat peste tot ce este Microchip, nici unul care sa semene cu el la pini. E 2x7 pini.

 

PS:

Daca ma intrebi de cunoscuti poti sa ma intrebi pe PM ca aici ei pot da serach pe google cu numele lor se vor recunoste si probabil se vor supra pe tine.

Editat de Mondan
Link spre comentariu

Multumesc pentru completare.

In versiunea mea de Eagle nu am putut deschide. Sa decarc Eagle nou.

 

Deci descarc ce e trecut aici la Windows sau la la Linux.

Scheme e asta:

Posted Image

 

Am incercat sa realize niste relee solid state acolo.

 

As vrea sa iasa exact ca pe cablajul de test.

Pana la urma d-aia le-am facut pe cablajul de test si as vrea sa iasa exact asa.

Asa merge, asa a incaput in carcasa, vreau doar sa fie mai "aratos" si d-aia ii fac cablaj.

 

Incepem de la aranjarea componentelor ca acolo si apoi gasim cu tragem firele.

 

Varinata asta are mai mulre relee. De aceea placa va creste cu putin.

Intregratul in schema desenta de mine e pus invers decat cum era in poza pe PCB test.

Deci descarc ce e trecut aici la Windows sau la la Linux:

http://www.cadsoftusa.com/download-eagle/

Rezistentele alea desenate lungi sunt rezistente normale 0.5W

Trebuie sa facem traseele pe cablaj mai apropiate astfel incat  un rezistor sa poate sari peste cele 3 trasee.

Link spre comentariu
Vizitator

Daca iti merge pe placuta de test si vrei sa fie exact ca prototipul, fa seria identica cu prototipul si investeste intr-o cutie aratoasa, opaca si sigilata. Sau iti iei fier de calcat ca e de la 50 de lei in sus...le faci singur. Sau dai anunt pe site-uri "baiat cu scheme caut fata cu fier de calcat"  :rade: . cutiute

Link spre comentariu

Schema asta ultima e corecta.

 

Aranjarea pieselor as vrea sa fie excat ca aici pe cablajul de test pentru primele 3 relee.

Posted Image

 

Si in paralel cu fiecare astfel de releul sa mai fie un resistor 0.5W si un LED d-ala subtire:

 

Posted Image

Piesa care se prinde in acea mufa cu 2x5 pini are 2x3,5cm

Firele spre mufa as vrea sa treaca doar prin partea de sus a cablajului.

 

Prin relee trece 220Vca iar prin mufa de alimetare doar 5Vcc,

De asta incerc sa le tin cat mai departe tensiunea mare de tensiunea mica,

 

Am instalat Eagle ultima versiune si am reusit sa deschid arhiva. Am ramas mirat cat de usor s-a instalat pe linux.

-----------------------------------------------------------

Problema pe care o am este ca avend acest Eagle free nu pot deschide proiectul, dar pot deschide partea schematica .sch si .brd.

Sper sa nu fie problema. Nu pot deschide proiectul, dar pot deschide .brd

Link spre comentariu

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Si inca ceva. La fisierul .brd sa pun grid exact pe dimensiunile gaurilor cablajului de test.

Editat de Mondan
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări