Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator simetric simplu(darlington).


Postări Recomandate

Oho, hai ca arata bine inghesuiala  :rade:

A fost o provocare pentru mine desenatul acestei scheme intr-o placuta de 5x5cm, eu nefiind vreun mare desenator de cablaje

Asa cum nu credeam ca o sa reusesc varianta cu SMD in 5x5cm, nici pe asta cu piese normale nu am crezut ca o sa pot as o incadrez in aceeasi dimensiune 

La varianta cu piese mari am sacrificat acele gauri de 2,5mm prezente doar la varianta cu SMD, iar rezistenta de la Boucherot am pus-o deasupra condensatorului ca nu mai aveam loc

Link spre comentariu

Chiar frumos... Maxente ai reusit sa faci un lucru mai interesant decat poate ti-ai imagina in acest moment. Ai reusit sa comprimi un amplificator discret la nivel de integrat fara sa te atingi de performante. Imi place stilul tau de lucru calm, rabdator fara solutii tehnice extravagante dar cu optimizarea la maximum a circuitului existent. Daca il bibilesti poate deveni o solutie compacta de amplificare utilizabila pe scara mai larga si in sistemele audio 5.1.

Link spre comentariu

 Ai reusit sa comprimi un amplificator discret la nivel de integrat fara sa te atingi de performante.

Asa este. A reusit cu 8 tranzistori sa realizeze ce propavaduia unu' Zabala (parca) ca poate cu 5 tranzistori.

Am fost rautacios.

In mod sigur este o realizare de exceptie si nu mai este decat un pas sa-si faca propia linie de STK-uri.

 

Toate cele bune,

 

Spor,

 

Mircea.

Link spre comentariu

:) Mircea, eu vorbesc despre o realizare la nivelul nostru de DIY, care sa fie folosita tot de DIY-eri in ceea ce-si construieste fiecare in ograda sa . "Propria linie de STK-uri" este o gluma buna, umor fin, dar trebuie mentionat ca sa nu se creeze confuzii, ca nu ma refeream la o varianta comerciala cu acte in regula. Ca sa poti face asa ceva este nevoie de un investitor puternic plus un proiect foarte bine documentat, dar pentru DIY-eri ceea ce a facut Maxente este un proiect frumos.

Link spre comentariu

Niciodată o sărăcie de LM cu diferenţial simplu ca în subiectul fierbinte cu P3A, la nivel tehnic de 1970, nu se va compara cu un amplif total simetric, chiar şi cel mai simplu, mai trebuie să o înţeleagă şi cei care mă tămîiază gratuit.

Maxente poate să-şi numească ampliful cum doreşte, contribuţia mea iniţială în subiect a fost altruistă, n-am orgolii stupide şi nu mă chinui să fac afaceri pe forum. Celor prezenţi, multă sănătate.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator Hobbyzaurul

 

Cine doreste cablajul in format pdf ptr realizare practica si alte detalii sa dea un semn aici in topic.

Frumos,as dori sa-l incerc si eu cu piese recuperate,poti oferi proiectul in format PDF? Apreciez!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări