Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect resuscitare amplificator vechi pe tuburi


csu

Postări Recomandate

1.Am verificat legăturile piciorușelor celor două ECC85. la ambele 4 este conectat înpreună cu 9.

Posted Image

Posted Image

Dacă am înțeles bine cele spuse ieri de domnul LMOlimpiu,

 

Deci daca filamentele sunt la 4 si 5,atunci este vorba clar de ECC85,daca sunt la 4-5(strap) si 9,atunci este vorba de ECC83

atunci tuburile ar trebuii să fie ECC83 și nu ECC85?

Am măsurat tensiunea și era 6-7v (cu un multimetru de 19lei, dacă îl ard să nu mă doară). Cât timp lîam ținut sub tensiune am conectat la amplificator un difuzor de 10w/8o, că după câte am înțeles nu este indicat să fie sub tensiune fără dif.

 

2. Pe poza de mai jos am observat un fir tăiat și piciorul 4 doar cu urmă de lipire fără a fi conectat oriunde.

Posted Image

E motiv de îngijorare?

Condensatorii de filtrare au valori diferite: 50+50uF și 32+32uF, au și data de producție pe ele X/1962 și XII/1962

Editat de csu
Link spre comentariu

E un amestec de piese româneşti, ungureşti şi cehoslovace.

Dacă pinul 4 e legat cu 9 înseamnă că vin la masă şi pe 5 vin cei 6,3Vca ptr filament, deci sînt lampi ECC85, sau chiar 6H2n.

Cosa aceea lăsată liberă nu ştim ce poate fi, dacă nu vine nimic pe dedesubt la ea, nu e nici o problemă.

...........

Nu mai conecta ampliful la reţea să nu explodeze un cond de filtraj după atîţia ani.

Editat de zal
Link spre comentariu

E un amestec de piese româneşti, ungureşti şi cehoslovace.

Dacă pinul 4 e legat cu 9 înseamnă că vin la masă şi pe 5 vin cei 6,3Vca ptr filament, deci sînt lampi ECC85, sau chiar 6H2n.

Cosa aceea lăsată liberă nu ştim ce poate fi, dacă nu vine nimic pe dedesubt la ea, nu e nici o problemă.

...........

Nu mai conecta ampliful la reţea să nu explodeze un cond de filtraj după atîţia ani.

Graita-i bine,Adrian!...este ECC85 sau ceva din cele rusesti 6N2P,6N1P,doar ca filamente ,colegul @csu nu a inteles,eu cred ca am ca am explicat destul de bine,imi pare rau!

ECC85 are la 4 si 5 filamentul iar 9 este ecranul care se conecteaza de obicei la masa,in cazul de fata conectat cu 4 care este sigur la masa si el (probabil si asta-i una dintre cauzele pentru care @csu reclama un brum puternic!)

ECC81,ECC82,ECC83 au filamentele ce se pot alimenta si la 12,6V dar si la 6,3V asadar avand aceasta posibilitate filamentele sunt conectate la trei picioruse si anume 4,5,9; intre piciorului 4 si 5 filamentele celor doua triode din tub sunt alimentate in serie de la 12,6V piciorusul 9 ramanad NC (neconectat) sau in unele cazuri (speciale) se va conecta la masa,iar pentru alimentarea la 6,3V trebuiesc conectate in paralel cele doua filamente deci; se strapeaza 4 cu 5 iar tensiunea de 6,3V se va aplica intre piciorusul 9 si 4-5 strapate.

post-175212-0-72649500-1442072070_thumb.png

post-175212-0-54329100-1442072796_thumb.png

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Bine.

Pasul următor ar fi:

1, să schimb condensatorii de filtraj. Să caut valori identice, sau mai mari?

2. Să schimb tuburile:

  -2 buc EL84 sau echivalent: 6P14P, 6P14P-EV

  -2 buc ECC85 sau echivalent 6H1N

  -1 buc EZ81 sau echivalent 6CA4

Editat de csu
Link spre comentariu

Bine.

Pasul urmțtor ar fi:

1, să schimb condensatorii de filtraj. Să caut valori identice, sau mai mari?

2. Să schimb tuburile:

  -2 buc EL84 sau echivalent: 6P14P, 6P14P-EV

  -2 buc ECC85 sau echivalent 6H1N

  -1 buc EZ81 sau echivalent 6CA4

Ar mai fi pasul trei, insa acesta trebuie descoperit singur,,,

Link spre comentariu

Se pace că nu am înțeles bine. Și prea bine sepoate să nu fie ultima dată :), findcă până ieri nu aveam nici cea mai vagă idee, de inde să încep. 

Mulțumesc și apreciez răbdarea Dumneavoastră

 

Csaba

  Nicio problema,d'asta e forum,sa discutam si sa invatam unii de la altii! :ewryt45w

...daca ar fi sanatate si noroc cata rabdare am eu...!

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Csaba, problema cu acest amplif e că trebuie ori reconstruit cu alte piese, ori modificat cu altă schemă şi alte piese.

În primul caz, după curăţarea şasiului şi/sau vopsirea lui, urgentă ar fi înlocuirea tuturor condensatorilor din montaj, excepţie cei ceramici. Cei mai vulnerabili sînt electroliticii şi cei cu hîrtie uleiată (cei cilindrici cu carcasa de hîrtie sau plastic maro). Cei ceramici, în afara toleranţei mari, de regulă nu au nimic. Dacă mai sînt şi unii stiroflex, deşi nu am văzut, îi poţi lăsa, sînt buni. 

Dacă păstrezi redresarea cu lampă, nu poţi pune cond de valoare mai mare, nu suportă lampa. Bănuiesc că cei originali erau la 350 sau 385V, azi găseşti la 400-450V şi alte formate, va trebui să-i prinzi cu un colier.

Oricum alimentarea ptr un final în contratimp cu EL84/6P14P nu trece de +300V.

A doua urgenţă e verificarea şi înlocuirea rezistenţelor vechi, arse şi decalibrate. De asemenea şi firele trebuie verificate şi eventual înlocuite cele prin care circulă tensiuni mari cu unele avînd izolaţie mai bună. Găseşti de recuperat sîrmă liţată cu izolaţie la 300V în sursele de calculator.

..............

E posibil ca şi piesele mecanice (comutatoarele, mufele şi puţometrii) să trebuiască înlocuite. Nu sînt uşor de găsit unele similare, de aceea ziceam de varianta modificării totale.

Rămîne să te hotărăşti cum îl abordezi.

Editat de zal
Link spre comentariu

Doresc să încerc să îl reconstruiesc, probabil mă va ajuta să capăt experiență, și poate se lipește de mine și ceva torie.

Fac o listă cu piesele pe care va trebuii să cumpăr, schimb toate piesele probabil e mai simplu. o să încerc să refac schema.

In locul dumneavoastra as asculta sfaturile celor care v-au raspuns , sunt oameni cu experienta vasta in acest domeniu ,in prezent colaborez cu o parte din ei si am obtinut ceia ce am vrut (adica un amplificator de calitate si fara zgomot).

In rest........................... decizia o luati dumneavoastra .

Stima .

Link spre comentariu

Problema e că unele piese vor fi mai greu de găsit în formatele vechi, cum ar fi cond cu terminale axiale, se găsesc mai uşor cei ptr montat pe plăci.

.............

Un bun exerciţiu ptr a căpăta experienţă, e să încerci să scoţi schema cu creionul pe hîrtie. O faci pe bucăţi. Te uiţi de unde pleacă un fir sau o piesă şi unde ajunge. Primele schiţe vor fi urîte, apoi le treci pe curat. Aşa vei înţelege şi funcţionarea aparatului, îţi va fi mai uşor să-l repari.

Editat de zal
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări