Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Apa chiuveta curge foarte foarte incet


Vizitator EvilDeeds17

Postări Recomandate

Vizitator EvilDeeds17

Buna ziua!

De cateva zile apa de la chiuveta din baie curge foarte incet-aproape ca picura.

La celelalte am presiune buna.

Are cineva vre-o idee ce ar avea?

Multumesc!

Link spre comentariu

Buna ziua!

De cateva zile apa de la chiuveta din baie curge foarte incet-aproape ca picura.

La celelalte am presiune buna.

Are cineva vre-o idee ce ar avea?

Multumesc!

Numai apa calda sau si cea rece curge incet? Daca cei doi robineti sint deschisi iar apa nu curge, atunci posibil ca sita sa fie de vina.Altfel posibil ca intrarea in baterie sa fie obturata de cine stie ce "gunoaie".

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Epurator se numeste sita respectiva, si sunt de cumparat relativ ieftine 4-5 lei, sau se curata cu o perie si apa 

succes 

De fapt sita aceea este un Aerator, scopul ei fiind amestecul apei cu un anumit procent de aer (aerarea) și astfel realizarea de economie de apă. Faptul că ea reține și eventualele impurități de o anumită mărime  de pe conducte este doar un efect secundar, scopul primar fiind economia de apă.

Link spre comentariu

O alta denumire: "emulsor"!

 

Rolul lui este sa faca un amestec intre apa si aer, adica o spuma, care face ca jetul compact de apa si aer, cand intalneste un obiect, sa nu improaste cu stropi.

Daca ar fi dupa mintea mea l-as numi "spumator".

 

In anul 2012 am schimbat chestiile astea la bateriile de la bucatarie si baie si am constatat ca stropesc in draci. Cele originale aveau 6 site finute de inox si faceau un jet de culoare alba (spuma). Cele noi, au doar doua site (se poate vedea lumina prin ele), produc un jet putin tulbure care se sparge in stropi peste tot.

 

@validae

1. Cred ca scopul lor este ("Aerator"), sa nu improaste cu stropi si nu economisirea de apa.

2. Sunt de acord cu "Faptul că ea reține și eventualele impurități de o anumită mărime  de pe conducte este doar un efect secundar" si nu e bine ca se infunda.

Editat de area51
Link spre comentariu

Scopul principal al aeratorului este totuși economia de apă, fiindcă amestecarea apei cu aerul o ,,rarefiază,, prin spumare și astfel consumul scade.Poți să te convingi simplu de tot, iei o găleată și o umpli cronometrat și cu sita aeratoare montată și fără ea.Vei vedea că având sita montată găleata se va umple într-un timp mai îndelungat.Când ne spălăm la chiuvetă, o cantitate destul de importantă de apă se pierde inutil când ne săpunim sau frecăm mâinile, aeratorul ajutând destul de semnificativ la reducerea risipei.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Imi cer scuze dar abea astazi am vazut postarea ta (#11) din 31 iulie 2015. Amandoi avem dreptate. Prezenta sitelor induce o pierdere de sarcina hidraulica (echivalent cu introducerea unei rezistene intr-un circuit electric) si implicit scaderea debitului. In acelasi timp se produce si acea emulsie, spuma...

Avand in vedere preocuparile mele, cand ma spal pe mainile pline de ulei, span fin si alte lucruri "necurate", imprastierea de stropi de apa cu murdarie este deranjanta.

Economia de apa o vad si din faptul ca emulsia sau spuma fina (nu stiu cum sa incadrez exact, sunt tentat sa zic ca este spuma*) adera mai bine la suprafetele intalnite de jet si astfel spala mai bine.

Daca vrei este doi intr-unu, plus efectul secundar nedorit: se infunda.

 

Cand se infunda, economia de apa este si mai mare!!!!!!!!

 

* Emulsie: molecule (sau bule fine) de aer dispersate in masa de apa, predomina apa.

  Spuma: bule de aer imbracate de o pelicula superficiala de apa, predomina aerul.

  Ambele sunt instabile.

  (Nu sunt definitii de manual, este doar perceptia mea)

Editat de area51
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări