Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum se poate taia un plexiglas?


cearda

Postări Recomandate

  • 2 săptămâni mai târziu...

Plexiglasul autentic nu se topeste niciodata. La incalzire se moaie putin, apoi se descompune cu degajare de vapori de monomer. Se poate taia la nevoie cu un bomfaier, prin zgariere, sau cu un fierastrau circular cu freza disc subtire si cu dinti mici. Se lipeste cu clei acrilic profesional (din doua componente) sau, mai slab, cu solutie de plexiglas in cloroform sau un acetona.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 luni mai târziu...

Plexiglasul autentic nu se topeste niciodata. La incalzire se moaie putin, apoi se descompune cu degajare de vapori de monomer. Se poate taia la nevoie cu un bomfaier, prin zgariere, sau cu un fierastrau circular cu freza disc subtire si cu dinti mici. Se lipeste cu clei acrilic profesional (din doua componente) sau, mai slab, cu solutie de plexiglas in cloroform sau un acetona.

 

adică ar merge şi cu dremelul... dar cam ce naiba fac io, că am 2 foi cam de 4 mp!!! :))))))))de subţiri sunt subţiri, dar au şi diametru mic, şi la mărimea aia fac tăieturile "la 45 de grade", nu drepte...cât despre flex... la grosimi gen 8-10-12 mm sau mai mari, ok, dar la mai mici...

Link spre comentariu

Cel mai elegant se taie cu firul de nichelină înroșit. Mai ales dacă se doresc tăieturi drepte, dar se poate tăia ușor și după traiectorie neregulată. Trebuie fier de cromnichel (sau nichelină) de 0,3-0,4 mm grosime și o sursă cu tensiunea reglabilă, capabilă să dea 4-5A. Dacă se taie bucăți relativ mici (10-50 cm) se poate folosi și un redresor de acumulatori auto, sau chiar o baterie auto.Merg și multe surse de laptop. Am zis mai demult că fac un tutorial video cu procedeul, cred că iarna asta reușesc....

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 5 ani mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări