Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor imprimare PCB


Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Daca aveti aceasta imprimanta in posesie, cel mai bun test este cel facut de dvs. Functie de calitatea tonerului si a hartiei folosite puteti avea succes sau nu chiar si atunci cand altcineva spune ca imprimanta este buna pentru aceasta aplicatie.

 

Daca inca nu aveti aceasta imprimanta va recomand sa va cumparati o imprimanta HP mai veche. Eu de ex am folosit cu succes HP1200 in combinatie cu un toner bun. E drept ca am intrebat inainte de refill pe cei care se ocupau cu aceasta, daca tonerul are o densitate optica buna.

Se aude ca HP5L, HP seria 4000, HP seria 10xx ar fi bune. Si acele modele nu au chip-uri (care ridica costurile pentru refill).

 

Succes!

Link spre comentariu

Buna ziua,

 

Daca aveti aceasta imprimanta in posesie, cel mai bun test este cel facut de dvs. Functie de calitatea tonerului si a hartiei folosite puteti avea succes sau nu chiar si atunci cand altcineva spune ca imprimanta este buna pentru aceasta aplicatie.

 

Daca inca nu aveti aceasta imprimanta va recomand sa va cumparati o imprimanta HP mai veche. Eu de ex am folosit cu succes HP1200 in combinatie cu un toner bun. E drept ca am intrebat inainte de refill pe cei care se ocupau cu aceasta, daca tonerul are o densitate optica buna.

Se aude ca HP5L, HP seria 4000, HP seria 10xx ar fi bune. Si acele modele nu au chip-uri (care ridica costurile pentru refill).

 

Succes!

buna!

nu am in posesie aceasta imprimanta ,dar totusi cred ca o voi cumpara

 multumesc  de raspuns

Link spre comentariu

Ca un fel de clasament pentru toner transfer, imprimantele HP sunt pe locul 1, Samsung ar fi pe locul 2, Lexmark pe 3. Am avut din toate aceastea imprimante laser, acum mai am un Samsung ML3051 si un HP1200. Cand mai fac ocazional cate un toner transfer ma folosesc de HP1200 iar de Samsung ma folosesc pentru tiparit normal, tiparit PCB ca sa verific footprint-urirle.

 

Imprimantele Brother nu se recomanda de loc. Nu am avut vreuna pana acum doar ca prea multi s-au plans de toner si densitatea acestuia pe forumurile de afara, inclusiv pe eevblog (se topeste la o temperatura mai mare, in jur de 200C pe cand la HP temperatura de topire a tonerului este ~ 175C).

Editat de mars01
Link spre comentariu

Buna seara!Astazi am cumparat o imprimanta noua Brother HL-L2300D si am vrut sa imprim un cablaj de voltmetru cu ICL 7107,la scara 1:1 formatul fiind PDF.Va rog sa-mi spuneti de ce cablajul a iesit mai mic cu 2 mm?Va multumesc!

 

Va salut!

Daca dvs locuiti in Madrid, era mai comod sa procurati digital panelmetre gata facute, ca acestea:

Posted Image

si doar celelalte cablaje mai complexe sa le realizati dupa indicatiile si sfaturile colegilor.

Spor.

Link spre comentariu

Aseara i-am dat papucii la HP1200 (cadou la un var) si am facut rost de un HP1022.

Cu slider-ul Toner Density dat la maxim, 1200 resolution si setare hartie normala A4 am tiparit pe o hartie destul de subtire, lucioasa, cretata, cumparata de la un coleg de pe forum acum ceva timp.

 

Am tiparit un negativ pe care il aveam gata facut dar cum se stie ca la toner transfer problemele cele mai mari apar fix la zonele intinse de toner ar trebui sa fie reprezentativ ce se poate obtine de la un HP1022 cu tonner vechi si cu ceva probleme la cilindrul fotosensibil.

 

Am laminat cu laminatorul meu A3 cumparat din China (este exact modelul aceasta: http://www.officedirect.ro/tehnica-de-birou/laminatoare/laminator-a3-hd-320b.html) si am folosit functia de forward / reverse. Am laminat pana am vazut ca nu imi mai scade temperatura din cauza PCB-ului. Si apoi am mai insistat putin.

 

Rezultatele sunt atasate (footprint-uri 0402, SOIC si header cu pitch 2mm).

Nota: Traseele sunt in negativ. Ele par distorsionate dar de fapt este efectul la faptul ca am folosit tear dropping in Altium.  Cum sunt traseele in fisierul PCB al Altium asa apar si in poza. Fara sa fie intinse sau labartate din cauza toner transfer-ului ci fiindca asa sunt ele din design.

 

LE: laminatorul a fost setat la 180C, trasee 10mils (0.254mm).

 

Posted Image

 

Posted Image

Editat de mars01
Link spre comentariu

Am o rugaminte pentru cei care posteaza ca sunt multumiti de imprimanta care o detin. Daca puteti si nu este prea mare deranjul va rog sa postati si poze cu rezultatele pe care le aveti in toner transfer. Nu trebuie sa fie circuitul corodat este suficient sa aveti o bucata de PCB pe care imprimati un patern PCB.

 

Pentru ca sa se vada bine negrul lasati placuta dupa dezlipirea foii in apa calduta cu detergent de masina de spalat. In scurt timp hartia care ramane prinsa superficial pe toner se va dizolva si negrul tonerului se va vedea mai curat, apar mai clar defectele.

 

In acest fel, desi poate nu este topicul cel mai potrivit, am avea o referinta si un criteriu de comparatie atunci cand alegem o imprimanta laser pentru toner laser. Chiar daca rezultatele depind de mai multi factori.

Link spre comentariu

Si cum ma "jucam" in aceasta seara din nou cu tehnica toner transfer, am testat si se pare ca paginile revistei "Electronica Azi" sunt excelente pentru transferul tonerului.

Si mi se pare mana destinului ca o revista de electronica (de fapt reclame :limb:  ) sa isi gaseasca obstescul sfarsit facand un lucru bun: realizarea de PCB-uri  :reytre

 

Mai mult se pare ca se poate face si abonament gratis la editia tiparita ...  :rade: le-aduce postasul acasa. De-ar sti ei ce facem noi cu ele ...

Editat de mars01
Link spre comentariu

Macar sa o scanezi inainte caci nu se stie cand o sa ai nevoie de ea.Dar oricum nu mi se pare firesc sa distrugi reviste despre electronica daca esti pasionat de respectivul domeniu.Apropo de revista "Electronica Azi" aceasta se poate citi si in format electronic de pe site-ul cu acelasi nume.Totusi este hartie foto la preturi rezonabile caci eu de aceea folosesc dar deocamdata n-am realizat prea multe montaje in acest mod caci n-am imprimanta laser si atunci trebuie sa ma deplasez la altcineva pentru a printa cablajele.Si mai este o mica problema caci folosesc Sprint Layout si inca nu ma descurc cu el chiar cum scrie la carte cand vine vorba despre montaje mai complexe dar n-au intrat zilele in sac.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări