Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa Forward pentru inlocuirea acumulatorilor la masinile de gaurit cordless


Postări Recomandate

Acum 44 minute, pop_ady44 a spus:

Nu era vorba de de varianta asta .

Colegu @nel a raspuns si am inteles ce a spus .

Multumesc 

Am crezut ca faci referire la poza cablajului postat.

Scuze.

Editat de GeoMar
Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...
  • 2 luni mai târziu...

Salut prieteni!

Am realizat doua surse dupa aceasta schema prezentata de CIBY2, care au functionat din prima. Dorind sa fac o sursa mai puternica 24V, cu 15-20A pentru a inlocui  transformatorul unui incarcator auto m-am impotmolit si astfel va cer ajutorul.

 Am alimentat sursa de la retea inseriata cu un bec de 100W. Primul lucru pe care l-am remarcat: becul a ramas aprins (pe la 75%) Deci ceva in neregula. Am verificat din nou cablajul, polaritatile, nu am gasit nimic suspect. Am mai incercat odata, acelasi lucru. Am masurat iesirea, era corecta (24V) si se ajusta corespunzator din potentiometru. Am zis sa-i pun si un consumator. Am conectat la iesire 4 rezistente de 47R/40W in paralel. Imediat tensiunea a cazut la 7-8V si se auzeau acele clicuri (cred ca erau impulsurile date de condensator). In tot acest timp becul inseriat pe alimentare a ramas aprins.  Mentionez de la inceput ca nu am osciloscop, tensiunile au fost masurate doar cu multimetrul.

 

Aceasta este schema:

https://imgur.com/iXufxHq

 

Pun aici si PCB:

https://imgur.com/oUsUKvd

 

Asta ar fi realizarea practica:

https://imgur.com/QU4tFyT

https://imgur.com/Uo8PFlq

 

Suspectez ca problema transformatorul. Acesta este un ETD49. Prima oara l-am bobinat gresit, uitand de sectiunea diferita fata de transformatorul din schema originala, adica cu 70 sp. primarul si 16 secundarul.  L-am bobinat apoi : L1 si L2 - 2 x 32 sp, 0.60, L3- 3 sp. 0.40, L4- 6 x 8 sp. 0.6 (torsadate). Am respectat sensul de bobinare , inceput, sfarsit. Poate doar calculul nr. de spire pe primar sa fi gresit, desi in ambele cazuri ( adica si cu nr. dublu de spire) s-a comportat identic.

 

Bobina de iesire este realizat pe un tor T157-26 cu 2 x 20 sp. 1.5 mm , masurata cam 38 uH (conforma cu excel -calcul bobina de iesire). 

 

Link spre comentariu

 

Acum 3 ore, adyhansolo a spus:

Salut prieteni!

Am realizat doua surse dupa aceasta schema prezentata de CIBY2, care au functionat din prima. Dorind sa fac o sursa mai puternica 24V, cu 15-20A pentru a inlocui  transformatorul unui incarcator auto m-am impotmolit si astfel va cer ajutorul.

 

Vrei 24V la un curent de 15A ? Nu e prea mult 360W pentru o schema din asta forward cu un singur tranzistor ?

Editat de maxente
Link spre comentariu
9 hours ago, adyhansolo said:

Am alimentat sursa de la retea inseriata cu un bec de 100W. Primul lucru pe care l-am remarcat: becul a ramas aprins (pe la 75%) Deci ceva in neregula

Da, traful calculat gresit, prea putine spire inseamna curent de mers in gol prea mare la sursa, in cazul tau curentul de mers in gol a fost suficient incat sa-ti aprinda becul.

 

9 hours ago, adyhansolo said:

Am zis sa-i pun si un consumator. Am conectat la iesire 4 rezistente de 47R/40W in paralel

Consumator cu becul pe alimentare? De ce ai face asta?

 

10 hours ago, adyhansolo said:

Imediat tensiunea a cazut la 7-8V si se auzeau acele clicuri (cred ca erau impulsurile date de condensator)

Pe asta cu impulsurile date de condensator nu stiu de unde ai scos-o, dar n-are legatura.

Sarcina pe iesire creste curentul tras din retea, suficient de mult incat caderea pe becul de pe alimentare sa fie prea mare, sursa primeste prea putina tensiune, se opreste din cauza UVLO, dupa oprire curentul tras din retea scade abrupt, suficient incat tensiunea primita de sursa sa fie din nou ok, UVLO da drumul la sursa, creste curentul de sarcina, scade iarasi tensiunea si UVLO iarasi blocheaza CI...

 

Daca vrei sa ai curent de mers in gol mai mic rebobineaza traful, daca in schimb nu te deranjeaza atunci inlatura becul de pe alimentare si testeaza asa.

Link spre comentariu

 

 

 

Acum 9 ore, maxente a spus:

Vrei 24V la un curent de 15A ? Nu e prea mult 360W pentru o schema din asta forward cu un singur tranzistor ?

Sincer nu stiu limitele acestei scheme, este posibil sa fie prea mult, insa deocamdata mie nu-mi functioneaza nici macar la 50W.

Acum 1 oră, Marian a spus:

Da, traful calculat gresit, prea putine spire inseamna curent de mers in gol prea mare la sursa, in cazul tau curentul de mers in gol a fost suficient incat sa-ti aprinda becul.

 

Cred ca ai dreptate, dar de ce s-a comportat la fel si cu un numar dublu de spire ?

 

Acum 2 ore, Marian a spus:

Consumator cu becul pe alimentare? De ce ai face asta?

M-am gandit sa testez si cu ceva sarcina, dar ai dreptate , nu trebuia cu becul inseriat pe alimentare.

 

Acum 2 ore, Marian a spus:

Daca vrei sa ai curent de mers in gol mai mic rebobineaza traful, daca in schimb nu te deranjeaza atunci inlatura becul de pe alimentare si testeaza asa.

Am inlaturat becul si, la cuplarea tensiunii din retea, a bubuit siguranta fuzibila (5A). Deci consumul in gol este enorm.

Oare doar de la bobinarea gresita a trafului sa fie?

Va rog ajutati-ma cu calculele trafului.

 

Link spre comentariu

Iata aici un tabel de calcul pt trafo.
In casutele albastre introduci valorile solicitate. Tabelul calculeaza automat pentru cateva valori uzuale ale frecventei din care alegi tu cea care te intereseaza, sau introduci in coloana respectiva frecventa care o doresti.

Nr de spire pentru infasurarea de descarcare, cea inseriata cu dioda de la masa, este identic cu cel pentru primar, dar tine cont ca valoarea curentului prin ea este cam de 10-15% din curentul din primar. Asa ca merge sarma mai subtire.

Daca sursa tacane in gol, mai poti reduce 15-20% din nr de spire din secundar, dar atentie, verifici si in sarcina sa nu cumva sa scada tensiunea. Sau mai poti mari consumul in gol in secundar prin micsorarea rezistentei R11 pana ce tacanitul se intrerupe.

 

Calcul traf comutatie ETD49.xlsx

 

LE:  Acest tabel este valabil si pentru sursele forward cu doua tranzistoare pe iesire, "double ended" cum li se mai spune.

Editat de CIBY2
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări