Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Lucru cu fibra de sticla (incinte)


TBone

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

  • 2 săptămâni mai târziu...

Cu fibra de sticla se lucreaza foarte usor. In primul rand nu se fac incinte integral din fibra de sticla.Se construieste carcasa din lemn (ca oricare alta incinta) iar din fibra de sticla faci numai carcasa - invelitoarea care da forma rotunjita, conica, ce mai... SF.Daca le faci din fibra de sticla fara a folosi lemnul vor crapa :)Dupa cum spuneam ... se lucreaza usor cu fibra - totul este sa ai de unde sa o iei.Fibra de sticla poate fi sub forma: - tip plasa - tip "patura" (nu stiu denumirea exacta) - este atoasa.Problema va fi in a face matrita - ai ceva de munca.O poti face din lut sau din spuma poliuretanica - cea folosita la geamurile termopane - cioplesti pana ajungi la forma dorita.Cu lutul e mai delicat - trebuie sa ai inclinatii de modelator/sculptor :)Sa revenim la fibra:Asezi frumos peste matrita fibra de sticla dupa care cu o pensula dai cu rasina poliesterica (un lichid vascos, de obicei de culoare verde pe la noi - se amesteca cu intaritor).Rasina poliesterica incepe sa se usuce foarte repede - in cateva minute.In cateva ore este totul gata... scoti din matrita fibra.Daca folosesti lut - sunt ceruri speciale pentru matrite sau de obicei se aplica "gel-coat".Dupa aceea finisezi frumos (smirgheluiesti) si dai cu un strat de kit (de preferat kit auto cu fibra de sticla in el - cel de culoare gri).Finisezi iar pana te saturi dupa care mai dai cu un strat subtire de kit auto cat mai fin posibil (vezi ce gasesti prin comert).Apoi cred ca stii... metodele basic de vopsite auto.Cam atat in mare.Aceleasi metode se folosesc si la spoilere, praguri... tuning auto.Nu e greu dar e mult de munca.Asta am facut eu acum 2 ani cu masina mea :)Daca se gandeste cineva sa faca din fibra de carbon sa va sara gandul - 200$/mp. De kevelar sa nu mai vorbim - 600$/mp - preturi de lista ptr. livrari mici.Matritele se mai pot face si din fibra de sticla (vorba aia...cui pe cui se scoate).Dar trebuie facuta profesional dupa o cu totul alta matrita... complicat deja.Sper ca in mare te-ai lamurit.

Link spre comentariu

Mercic dar in mare eram lamurit, m-am mai interesat si eu, ce vreau sa fac: ca fac o incinta in compresie din lemn, dar spatel sa se muleze perfect pe portbagaj, deci am deja matrita intrebarea era de unde iau materiale, cantitatile folosite si alte chestii dastea detaliate.

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

salut @Metallman, vad ca te pricepi la modelare in fibra de sticla....De un timp caut documentatie despre ea,am si gasit dar nu stiu de unde sa procur materialele necesare(am fost pe la cateva magazine de piese auto si sau uitat la mine parca as vb chineza).ai putea sami recomanzi un magazin?si cum se numesc produsele.Din cate am inteles imi trebuie: plasa din firba,rasina si intaritorul, ai putea da si numele produselor..adica fabricantul si tipul.ps. pe unde am citit sa discutat mult cat de periculos este sa manipulezi amestecul,mai ales treaba cu intaritorul.Multumesc mult

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...

salut @Metallman, vad ca te pricepi la modelare in fibra de sticla....De un timp caut documentatie despre ea,am si gasit dar nu stiu de unde sa procur materialele necesare(am fost pe la cateva magazine de piese auto si sau uitat la mine parca as vb chineza).ai putea sami recomanzi un magazin?si cum se numesc produsele.Din cate am inteles imi trebuie: plasa din firba,rasina si intaritorul, ai putea da si numele produselor..adica fabricantul si tipul.ps. pe unde am citit sa discutat mult cat de periculos este sa manipulezi amestecul,mai ales treaba cu intaritorul.Multumesc mult

Intr-adevar... este foarte periculos cand polisezi sau mai pe romaneste "dai la smirghel" fibra de sticla pentru a finisa.Daca nu porti masca acele firisoare le poti inhala si ti se aseaza pe plamani (tip chirurgical dar la calitate mult mai buna gasesti prin magazine gen praktiker - sunt la un pret mult mai ridicat decat cele chirurgicale dar macar esti asigurat. o masca chirurgicala normala costa cam 1,5 lei noi iar cealalta in jur de 15 lei noi.).In rest nu exista niciun alt pericol cu exceptia ca daca nu faci amestecul "rasina-intaritor" cum trebuie... risti sa strici materialul :) Adica ori se intareste inainte de a-l aplica ori nu se intareste :)Sincer sa fiu... este foarte greu de procurat astfel de materiale.Fibra de sticla se numeste pur si simplu "plasa fibra sticla".Poti gasi tip tesatura - arata ca o "patura" sau poti gasi de tip "atoasa". Se vinde de obicei la metru patrat sau la balot.Depinde unde gasesti.Rasina se numeste "rasina poliesterica" iar intaritorul ti-l va da separat in sticla/sticluta.Eu aici in Brasov am facut rost de firba, rasina si intaritor de la un atelier care construiau in special barci si mini-salupe. De ceva timp s-a cam desfiintat atelierul si nici eu nu mai am de unde sa fac rost decat direct de la fabrica... ceea ce este foarte greu daca nu iau in materie industriala (baloti si butoaie intregi de rasina).Altfel iti faceam rost si-ti trimeteam. Materialele sunt relativ ieftine.De exemplu ultima data am cumparat de la ei 50mp de firba + 30l de rasina cu intaritor la 2,5 mil. lei. Deci daca ar fi sa cumperi direct de la producator te-ar ajunge ceva mai eftin deoarece nu ar mai trebui sa dai "spaga" :)Ar trebui sa te interesezi la ateliere care lucreaza cu fibra sau cel mai usor ar fi la ateliere de tuning auto.Spre exemplu in Brasov poti cauta in Sacele (nu stiu de unde anume esti).
Link spre comentariu
  • 2 ani mai târziu...

Eu vreau sa lipesc un rezervor de benzina de polietilena - polipropilena , nu stiu exact din ce e facut, dar din una din astea doua pt ca nu adera la el Poxipolul si nici Poxilina. De fapt, pe majoritatea lipiciurilor pe care le-am vazut in magazin scrie : Nu lipeste PP si PPE.....Rasina care se foloseste la fibra de sticla adera la asa ceva? Ma intereseaza doar rasina, nu si tesatura de fibra propriu zisa... Stiu daca daca nu amestecata bine, rasina respectiva fie se incinge prea mult, fie ramane prea rece...Daca s-ar incinge , cred ca m-ar ajuta sa sudeze plasticul respectiv...Alta intrebare : spuma poliuretanica ce se foloseste la etansarea geamurilor termopan (am vazut ca se aplica intre perete si toc) adera la polipropilena? Am vazut la cineva care o aplicase pe tabla si era destul de greu sa o smulgi de acolo daca trageai de deasupra + ca rezista si la benzina...

Link spre comentariu

Cateva sfaturi referitoare la lucrul cu rasinile poliesterice si o posibila sursa mai gasesti si aici http://www.elforum.info/viewtopic.php?f=74&t=76018

Deasemenea pentru lucrul cu fibra de sticla si rasini sintetice si surse de materiale cauta si pe http://www.barcaholic.ro

De mentionat ca rasina poliesterica produce si Policolorul.

Mult succes si mai ales multa atentie si precautie la astfel de activitati! :da

Link spre comentariu
Vizitator tyc

Daca 'imbraci' rezervorul cu grija,adera(adica adera slab );foloseste adezivi pt tevile de plastic din instalatii care adera la rezervor si rezista la benzina dupa ce se usca bine aplica fibra de sticla intr-un forma de inel,sa cuprinda rezervorul ,sa nu poata pleca de acolo nici daca se desprinde pe alocuri.Incearca sa rizezi,cu un fier inrosit,suprafata ce trebuie lipita(si inprejurimile).Rasina de fibra cand se intareste devine rigida,daca folosesti numai rasina v-a crapa si problema e la loc!Cand fisuriile sant mici,le acopera rasina care se scurge din stratimat(plasa de fibra) si nu mai e nevoie sa fie lipite in prealabil.PS Si sa folosesti manusi,ca rasina asta-i mai lipicioasa ca cacatu' :101 ! Cat e fluida,merge si cu apa calda si sapun,dupa cu dalta.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări