Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Instalatie electrica pe care nu o inteleg


Vizitator mjb

Postări Recomandate

În general ciordeleşii nu duc la reciclare decât tolele transformatorului, din sârma de cupru fac cazane de ţuică, aşa cum s-a întâmplat cu cablul de alimentare al tramvaiului Sibiu-Răşinari, furat prin 2002(nu era prima dată cand era furat, dar atunci a fost furat complet, pe distanţa de 12km., nu doar parţial.

Link spre comentariu

Nu au cupru in ele, bobinajul este din aluminiu, cred ca pentru fier le fura, e vorba de transformatoare din posturi mai izolate mici de 100 KVA- 250KVA.

Revenind la ideea principala, in Germania au pe cate o zona de case un post de transformare mic si toate conexiunile sunt ingropate, nu stiu ce tensiune medie folosesc in zone rezidentiale, in zonele industriale am intalnit atat 20 KV cat si 10 KV.

Link spre comentariu

Am citit tot topicul si concluzia este ca sunteti alimentat bifazic dintr-un transformator care a fost construit pt. 3 x 120V si neutrul legat la pamant ...la acest traf tensiunea de faza ( faza - nul) este 120V si tensiunea de linie ( intre doua faze ) 230V ...cum am ajuns la concluzia aceasta? masuratoarea dvs. fata de priza de pamant care arata 120V ( 130V pe instrumentul dvs.) intre fiecare borna a prizei electrice si priza de pamant...daca valoarea acestor 2 tensiuni ar fi fost diferita una fata de alta ( de ex. 130V si 160V) atunci se putea presupune ca sunteti alimentat dintr-un traf care are neutrul izolat ,dar, egalitatea tensiunilor fata de pamant sugereaza varianta expusa de mine mai sus...Presupun , de asemenea, ca furnizorul de energie a ales aceasta solutie pt. a evita inlocuirea unui post trafo de constructie veche ( si la noi in tara au fost trafo cu tensiunea de faza de 110-120V pana prin anii '55 parca) cu unul nou dar scump care necesita si inlocuirea instalatiei de distributie de la post trafo catre consumatori...dar acestea sunt doar presupuneri , repet concluzia este ca sunteti alimentat bifazat si nu trebuie sa va faceti griji pt. protectia dvs. sau a aparatelor electrice pe care le utilizati...un bonus la acest sistem de alimentare este variatia sensibil mai mica a tensiunii retelei fata de consum...oricum , va puteti interesa la firma locala de furnizare a energiei electrice si sunt sigur ca veti primi explicatii edificatoare...

Link spre comentariu

Legat de punctul neutru, dacă este legat la pămînt sau nu. Am motive să cred că el nu este legat, dar..., nu-i musai să fie cum spun eu.

Puteţi face următoarea verificare:

Faceţi un scurtcircuit între oricare din cele două faze şi firul de protecţie existent la priză. Dacă în urma acestui scurtcircuit nu declanşază siguranţa (sau se arde fuzibilul), instalaţia în cauză are neutrul izolat. Dacă declanşază siguranţa, neutrul este legat la pămînt.

Vorbesc de siguranţe clasice sau moderne cu menirea de protecţie la suprasarcină şi scurtcircuit. Dacă se întîmplă să decupleze un altceva, adică un dispozitiv de protecţie la curenţi de defect, ajungem tot la concluzia că neutrul este izolat.

Apropo de verificări, dacă aveţi în clin şi mînecă cu electricitatea îndemnaţi la cele ce am spus, dacă nu, mai bine lipsă.

Link spre comentariu

A spus mai devreme ca a incercat si cu o lampa improvizata dintr-un bec si ca se aprinde cand o pune conectata la pamantare si la oricare din cele doua "faze".

 

Later edit:

Din documentul asta rezulta ca in Norvegia este folosit sistemul IT.

Deci lampa se aprinde datorita cuplajului capacitiv intre faze si PE.

Si este posibil sa nu aibe pe prize protectie RCD la 30 mA, daca avea ii deconecta cand a pus lampa de control (nu indicatorul de faza) intre una din faze si pamantarea prizei, posibil sa aibe doar generala de 300 mA iar aia nu a deconectat daca becul lampii era prea mic.

Editat de eugeniusro
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări