Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Windows 10


Postări Recomandate

Cine a spus ca Windows 8 este un fail e paralel, Windows 8 eventual 8.1 este pe departe cel mai bun OS facut pana acum de Microsoft, l-au optimizat mai bine si l-au securizat si mai bine.

 

Acum folosesc Windows 10 (Windows Technical Preview), nu e diferenta mare fata de 8.1, s-a lucrat mai mult la design, incearca sa-l faca sa arate ca Windows 7.

 

Il puteti descarca de aici: http://preview.windows.com

Link spre comentariu

N-am testat pana acum windows 10 din lipsa de timp,momentan folosesc windows 8 pro build 9200 si se misca mai bine ca 7 cu toate ca am folosit atata timp windows7 si inca mi-e greu fara el  :rade: ca atunci cand am facut trecerea de la xp pe windows 7.Ar trebui sa lucreze la un singur sistem de operare caruia sa-i aduca imbunatatiri nu sa scoata zeci de SO.

Link spre comentariu

pai e 10 deja? 

9 unde e?

 

cred ca se vor tot borlborosi si vor aduce iar numeroatrea pe ani adica windows 17 pt 2017 18 pt 2018 si tot asa ca in anii 90

 

Nu va bizuiti nici pe 7 prea mult ca o sa-i taie macaroana si aluia ca sa intre astelalte.La cat de piratat e 7-le deja e o pierdere pt producatorul MS. Sunt firme si destui care mai cumpara licente pt el, dar cred ca prea putini

 

Pana capitolul IT nu trece la alta faza cum asteptam, adica sa faca diverse alte sarcini cred ca nu mai prezinta interes pt mine. Stam in epoca de piatra si dam bani pe aceleasi pietre in loc sa incercam si altele. Ma uit ca astia cu i5 / i7 si windows evident 7 sau 8 nu fac nimic mai mult decat acum 10 ani sau chiar 15 ani.

Oricum,presupun ca Win 7 are costurile amortizate deja,restul e profit... :95

Link spre comentariu
Vizitator ExtremeEdition

Ce va e greu fratilor fara un anume windows?

Ce lipseste? trebuie cumva sa montezi manual partitile? nu are setarile cum trebuie pt diversele componente din PC? sau are prea multe balarii? Nu inteleg.

Link spre comentariu

Pe vremea cand aveam xp si-am trecut la 7 m-am acomodat mai greu din cauza ca eram obisnuit cu interfata aia simpla si nu cu aero si toate efectele vizuale,iar acum trebuie sa ma obisnuiesc cu interfata metro,stiu ca se poate scoate,dar prefer sa-l las asa.La fel a fost si atunci cand s-a schimbat tema forumului,ne-am acomodat mai greu.

Link spre comentariu
Vizitator ExtremeEdition

Probabil varsta si conservatorismul plus reticenta la nou plus faptul ca windows baga pe gat unele lucruri inutile si ia ceva timp pana gasesti cum sa le dezactivezi.

Eu chiar am cautat zeci de linuxuri si interfete pt ele ca sa scap de banalul clasic si sa am ceva mai colorat si mai aspectos mai modificabil si diferit si sa-mi largesc orizontul despre OS-uri si sa vad pc-urile ruland si altceva cum se comporta

 

Iar din cauza pirateriei existente nu mai am incredere in nici un windows, sunt zeci de versiuni modificate si prefer sa le ocolesc pe toate si sa numai pierd vremea cu ele. Un proverb spunea ca: "omul isi face de lucru singur daca n-are". Daca un xp  e inca suficient nici nu are rost mai mult doar ca sa mearga mai rau si mai greu. Wind 10 presupun ca se adreseaza PC-urilor noi de acum cu multe noutati prin hardware

 

 

 

Oare este chiar asa cum scrie aici?

 

Nimic grav frate. E normal ca firma sa ajusteze produsul. Daca tot iti urci poze pe feisbuc de ce nu ai lasa firma care iti ofera sistemul de operare atat de necesar sa ajusteze produsul pt a -ti fi mai bun pt pc-ul tau si pt tine. Chiar mi-ar place ca foarte multa lume sa testeze noul windows si sa ofere feedback-ul necesar pt a fi un produs cat mai bine optimizat pt omenire, insa cocalarii si pitipoancele au ramas la versiunile piratate de w7 sau xp si nici nu ar avea interesul sa ajute MS pt optimizarea produsului. Desi au in pc doar poze cu fundul gol e teama sa nu fie vazute de altcineva desi sunt puse pe feisbuc toate.

 

Intentia MS e buna si tot mereu mi-au placut prezentarile lor, insa lumea e proasta si nu intelege regulile jocului, este simplu, e un produs si daca vrei il iei daca nu-ti corespunde il refuzi. E aberant sa ceri celui care face windows sa-ti ofere altceva.

 

Lumea e proasta si plafonata, calul cu ochelari e putin spus. Mie mi-ar place altceva: sa existe windows care sa-l pui odata sau maxim de 2 ori pe pc si apoi sa-ti pui urmatorul windows cu tot ce vine nou asa cum si la alte dispozitive faci update. Nu mii de versiuni sparte si care nu sunt de incredere, sau un produs f scump

Editat de ExtremeEdition
Link spre comentariu

E posibil. Eu imi amintesc ca la instalare am dat click pe "details" parca si am debifat unele optiuni in care alegeam sa nu trimit date anonime despre mine. Ei in mod normal te incurajeaza sa dai "next" fara sa alegi ceva.

 

In privinta lu' win 8 a fost clar un esec dupa cat de bine s-a vandut. Oare de ce win 10 seamana mai mult cu win 7 la design decat cu 8? Teapa asta si-au luat-o si aia de la Ubuntu cand au schimbat interfata grafica. Unity a fost o porcarie pt PC si nu mai e cea mai folosita distributie de linux. Interfata aia metro merge pe smartphone sau tableta, nu pt pc. Si cand se vorbeste de optimizarea noii versiuni de win, se face pt noua generatie de hardware, aia nu garanteaza ca va merge mai bine ca win 7 pe calculatoare vechi.

 

Cat despre securitate, win e mult mai slab ca linux. Abia acum au introdus suport nativ pt criptare, desi criptarea se putea face usor cu alte programe. E ca si cum as astepta de la microsoft sa faca internet explorer cel mai bun browser cand exista alte browsere mai bune pe piata acum.

Win e un sistem scris prost care costa mult. De ce oare exista update-uri frecvente care tin de securitate de la microsoft? Pt ca a fost foarte bine realizat, d-aia. Carpeala asta pe care o fac prin update-uri e prezentata ca fiind o mare realizare: "Free security updates for 10 years". E si asta o strategie de a face soft prost dupa care sa iei bani rezolvand bug-urile. Sunt unele companii care au platit microsoft pt a continua sa le furnizeze update-uri de securitate pt xp.

De la linux, eu inteleg ca mai sunt bug-uri, e un proiect open source, dar de la microsoft, cu super programatorii lor, te astepti la un produs mult mai bun.

Editat de morpheus05
Link spre comentariu

[...] lumea e proasta si nu intelege regulile jocului, este simplu, e un produs si daca vrei il iei daca nu-ti corespunde il refuzi. E aberant sa ceri celui care face windows sa-ti ofere altceva. [...]

 

Degeaba nu vrei sa il iei (produsul "Windows") ca esti dependent din cauza programelor care nu au versiuni pentru alte platforme (Mac, Linux). Si mai rau, unele programe la care trebuie tot timpul sa ai ultima versiune, cer explicit si ultima versiune de Windows, si vrand-nevrand trebuie sa cumperi ultima versiune de Windows si sa il instalezi, chiar daca nu iti place.

 

 

[...]

 

Cat despre securitate, win e mult mai slab ca linux. Abia acum au introdus suport nativ pt criptare, desi criptarea se putea face usor cu alte programe. E ca si cum as astepta de la microsoft sa faca internet explorer cel mai bun browser cand exista alte browsere mai bune pe piata acum.

Win e un sistem scris prost care costa mult. De ce oare exista update-uri frecvente care tin de securitate de la microsoft? Pt ca a fost foarte bine realizat, d-aia. Carpeala asta pe care o fac prin update-uri e prezentata ca fiind o mare realizare: "Free security updates for 10 years". E si asta o strategie de a face soft prost dupa care sa iei bani rezolvand bug-urile. Sunt unele companii care au platit microsoft pt a continua sa le furnizeze update-uri de securitate pt xp.

De la linux, eu inteleg ca mai sunt bug-uri, e un proiect open source, dar de la microsoft, cu super programatorii lor, te astepti la un produs mult mai bun.

 

Asa cum la Mac OS si la Linux nu ai nevoie de antivirus (probabilitatea este foarte mica sa te virusezi), daca s-ar vrea cred ca si Windows-ul s-ar putea modifica in asa fel incat ca o mare parte din vulnerabilitati sa dispara. Dar poate Microsoft are de castigat ceva de pe urma producatorilor de antivirusi. Oricum, stiu ca toate firmele mari care se ocupa de Software, au in prim-plan profitul cat mai mare, si nu buna functionare a sistemului. Cateodata unele bug-uri nici nu se corecteaza ca beneficiul pentru ei ar fi mult mai mic decat costul corectarii. Cateodata se descopera bug-uri la sistem inaintea altora, insa nu se intampla nimic pana nu descopera / afla si "utilizatorii" si abia atunci se intervine, in ciuda faptului ca se putea si mult mai repede. Si eu am lucrat in domeniu o vreme si mi s-a parut inacceptabil cand bug-uri serioase cu prioritate ridicata erau pur si simplu "postponed" si nu se mai corectau niciodata. In caz ca se intampla ceva din cauza acelui bug, era mai ieftin sa plateasca asigurarea pentru daunele cauzate de bug, decat sa se puna o echipa de programatori sa analizeze si sa repare bug-ul...

 

Cat despre update-uri de securitate gratuite timp de 10 ani, mi se pare o nesimtire! Clientul plateste pentru un sistem de operare care se presupune ca functioneaza bine si a fost bine testat ca sa nu mai existe bug-uri. Prostii se bucura pentru aceasta "oferta", insa daca ne gandim mai bine, este jignitor ca ni se vinde gunoi pe multi bani. Ar trebui sa fie invers, ca producatorii de Software sa plateasca amenzi si despagubire clientilor daca ceva nu merge bine. Este la fel ca si cu garantia la electrocasnice, in "oferta promotionala" se scrie si ca produsul are gratis garantie pentru 2 ani. Ar fi tampenie sa platesti pentru garantie, cand mai ales la electrocasnice, producatorii ar trebui sa faca produse care functioneaza bine 5-10 ani. Dar majoritatea cumparatorilor cumpara si "extragarantie", ca stiu ca produsele din ziua de azi nu rezista mult.

Link spre comentariu
Vizitator ExtremeEdition

Tu ce criptezi in windows?

 

Interfata pe ce merge conteaza in functie de indeletnicirile fiecaruia. W 7 si altea vechi inseamna de fapt un ecran cu iconuri si un buton de meniu undeva de regula jos in stanga precum si LXDE, XFCE sau Gnome2 (asta era cu meniu sus default dar puteai evident sa-l pui oriunde). Metro, Unity, Gnome3 au insemnat mai mult si deaia nu au fost primite bine. De exemplu ala de la birou stresat ca are de munca nustiu ce nu are timp sa afle noi caracteristici total diferite pt o noua interfata si o vrea pe aia veche, iar pitipoanca si cocalarul ala prost e preocupat de feisbuc si cu creierul incuiat, nu poate concepe nimic nou in acest fel. Deci cu asa oameni tranzitia o faci greu.

 

Daca metro sau unity ar insemna un salt in ochii prietenilor si o apreciere pe feisbuc ar fi coada la instalat asa interfete precum la luarea ultimului iphone sau samsung cu orice interfata cat de ciudata - nu conteaza.

 

Producatorii de la MS si canonical au crezut initial ca lumea nu-i chiar incuiata si au pariat cu noile aspecte ca asa cum au vazut ca lumea s-a adaptat la interfetele din smartfonuri si ecrane tactile fara sa planga dupa vechile meniuri din nokia 3300 tot asa se vor inghesui dupa niste aspecte si functionalitati noi si la pc-uri si laptopuri. Insa s-au inselat

 

Eu cred ca e o aberatie sa se spuna ca interfata aia e buna de tablete si rea de desktop si laptop. Cine ar vrea interfata veche ar trebui sa aiba si pe telefon cea de la windows 98 xp 7 cu meniu stanga jos sau macar de windows mobile 2003 de la poketuri. Oricine are un smarftfone sau macar un telefon cu ecran tactil ar trebui sa nu se simta zgariat pe ochi nici pe pc cu o interfata unity, metro sau gnome3

 

 

Imi amintesc ca acum cativa ani lumea critica telefoanele cu ecran tactil, ele costau cat unele cu butoane din gama celor scumpe. Ulterior pretul tactilelor a crescut iar cele clasice au scazut drastic devenind doar low-enduri. Evident ca atunci schimbarea de opinie a venit imediat, ca sunt f bune tactilele si smarturile iar cele vechi nu. Nu conta ca la ala tactil dadeai de 5 ori cu degetul sa deschizi un contact sau meniul, sau ca ocupa loc mult in buzunar sau ca nu tinea bateria, important era ca costa mult si iti facea imaginea de om inavutit, cel cu butoane dadea impresia de sarantoc desi efectua la fix orice comanda fara gres, mai si tinea bateria dublu si mai e si mic

 

Eu garantez ca daca iphome 10 si samsung ultimul racnet ar veni si cu dos in linie de comanda si manivela la un pret mare, tot si-ar sparge capetele nebunii aia la black fridai si la locul de lansare in premiera

Editat de ExtremeEdition
Link spre comentariu

Interfata de la Unity nu a prins la public pt ca e contra productiva, nu pt ca oamenii se adapteaza greu. De ex: daca in Unity aveam deschise mai multe console, le vedeam pe toate? Nu, vedeam doar in stanga o fereastra cu o consola unde dadeam click si imi apareau toate consolele deschise. Deci e mai greu de accesat mai multe ferestre de acelasi tip. In plus, Unity apare pe verticala in partea stanga, deci incap mai putine programe decat pe orizontala cum era inainte.

 

Microsoft si aia de la ubuntu si-au luat o mare teapa. Lumea s-a obisnuit cu interfetele respective unde au touchscreen si icon-urile trebuie sa fie mai mari pt a fi accesate lejer. Pe PC, cu un ecran cu rezolutie mare si cu mouse, cine vrea interfata aia? Cativa. Eu am trecut lejer de la win xp la 7, chiar mi-a placut aero de la inceput. Nu e vorba de facebook, unde spiritul de turma domina, mai ales in cazul ubuntu unde cei care au plecat au fost power users si nu incepatori.

 

Eu n-am criptat nimic in win pt ca oricum il folosesc din masina virtuala si nu am multe programe instalate si nu-mi verific mail, etc. Il folosesc pt a printa si pt alte programe.

In linux mi-am criptat profilul de la thunderbird + alte fisiere care contin parolele de la diverse conturi de forum, email, etc.

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator ExtremeEdition

Nimic interesant in continuare. Totul e cu plata mai departe si face ce se facea si in urma cu 16 ani. Asa ca eu si unii mergem mai departe cu vechiturile noastre si ne facem treaba.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări