Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Putere motor


Postări Recomandate

Vizitator iRoata

Tot la acele 750 RPM m-am uitat si eu, insa sunt RPM per volt; mea culpa...

Daca il folosesti la 60-70% din puterea maxima e suficient pentru ce ai tu nevoie si rezista pe durate lungi de folosire; trebuie insa sa tii cont ca aceea este puterea mecanica (la axul motorului) nu puterea electrica consumata. Un regulator nu e extrem de greu de facut de la zero, sunt IC-uri dedicate, dar ca sa modifici unul... ei asta-i mai greu; adica ar fi de preferat prima varianta sau cumperi din start un regulator adecvat.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator iRoata

Nu, nu trebuie numaidecat un integrat programat; in principiu, e vorba de o punte trifazata (precum cea din postul #33), formata din elemente de comanda comandate in PWM; deci comanda portilor o poti face si cu un generator PWM simplu, analogic; linkurile de mai sus au fost doar... ca sursa de inspiratie.

Link spre comentariu

E diferenta de la cer la pamant, de la pwm cu 555 si regulator brushless. Eu zic sa te orientezi spre un motor cu perii, mult mai usor de alimentat, are si turatia maxima rezonabila, cateva mii rpm, deci mai usor de demultiplicat. Arunca o privire si aici... http://www.elforum.info/topic/78112-scuter-electric/

PS

Uite si o schema simpla, de regulator brushless, dar care foloseste senzori Hall. http://www.masinaelectrica.com/new-brushless-controller/

Editat de giongiu
Link spre comentariu

Ce inseamna pentru tine un pret rezonabil ? Ce putere te intereseaza ? E pe tocmai parca, o roata de bicicleta, cu motorul in butuc, de 200W, la 350 lei. Tot pe acolo gasesti diverse motoare de scutere electrice, trebuie doar sa cauti. Sau cauti la dezmembrari un electroventilator de VW Transporter, sau...solutii or mai fi.

Editat de giongiu
Link spre comentariu

Pret rezonabil...2-300 Lei,puterea cat mai mare sa zicem 500W.Mi se pare prea mult 350Lei pentru un motor de 200W,si la motoarele aste in butuc,nu trebuie controller special?.Am cautat mult timp pe net un motor potrivit pentru aceasta aplicatie,dar nu prea am gasit unul la un pret rezonabil.Am gasit un motor de la o banda pentru alergat de 1500W,dar se alimenta la o tensiune prea mare (180V),costa 300 Lei,L-as fi cumparat daca se alimenta la o tensiune mai mica...

Link spre comentariu

Pret rezonabil...2-300 Lei,puterea cat mai mare sa zicem 500W.Mi se pare prea mult 350Lei pentru un motor de 200W,si la motoarele aste in butuc,nu trebuie controller special?.Am cautat mult timp pe net un motor potrivit pentru aceasta aplicatie,dar nu prea am gasit unul la un pret rezonabil.Am gasit un motor de la o banda pentru alergat de 1500W,dar se alimenta la o tensiune prea mare (180V),costa 300 Lei,L-as fi cumparat daca se alimenta la o tensiune mai mica...

Poti folosi si un motor de 1500W/180V. Ai doua solutii, folosesti acumulatori de 12V inseriati, de ex 16 bucati de 12V/2-3Ah, obtinand echivalentul a 48V/12Ah, cum folosesc multe biciclete sau scutere, sau folosesti o tensiune rezonabila, 12-24-48V, pe care o ridici cu un convertor la 180V. Acesta se poate construi relativ ieftin, sa zicem 100lei. 1500W, mi se pare mult pentru o bicicleta. Am un scuter electric, cu motor brushless, incorporat in roata, care consuma cca 1Kw, la 50Km/h, dar e mult mai greu ca o bicicleta. Adica, ai putea folosi motorul de 1500W/180V, la o tensiune mai mica, cu o putere maxima mai mica. Cred ca un 500W, e o putere rezonabila. Ce turatie are motorul respectiv ?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări