Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ascutire freze carbura


Postări Recomandate

Ce ganduri iti treceau prin cap prima data cand ai agatat surubul? "Ce aliaj dur, de abia intra freza in el" :)Teoretic daca le blochezi oblic in sus la 45 de grade, cam raman acolo. Evident, pana le atingi din greseala fara sa observi. La mine ala de pe dreapta a fost agatat de atatea ori incat sunt strambe si clema, si surubul. Nu am facut schimbarea inca, dar parca as presa si doi pini la 180 de grade unul fata de altul ca sa de ce sa apuc cand strang.Ca tot veni vorba de blocat axele: pinola la a ta se blocheaza ferm, sa nu o mai poti misca absolut deloc? La mine pare cam slaba blocarea, din fine-feed pot sa o mai misc putin apoi. Am verificat si la una nou, la fel - daca strang maxim, tot merge mutata.

Link spre comentariu

Ce ganduri iti treceau prin cap prima data cand ai agatat surubul? "Ce aliaj dur, de abia intra freza in el" :)Teoretic daca le blochezi oblic in sus la 45 de grade, cam raman acolo. Evident, pana le atingi din greseala fara sa observi. La mine ala de pe dreapta a fost agatat de atatea ori incat sunt strambe si clema, si surubul. Nu am facut schimbarea inca, dar parca as presa si doi pini la 180 de grade unul fata de altul ca sa de ce sa apuc cand strang.Ca tot veni vorba de blocat axele: pinola la a ta se blocheaza ferm, sa nu o mai poti misca absolut deloc? La mine pare cam slaba blocarea, din fine-feed pot sa o mai misc putin apoi. Am verificat si la una nou, la fel - daca strang maxim, tot merge mutata.

 

M-am uitat la mine, daca blochez pinola, surubul pentru avansul fin (pe verticala) se invarte putin si se simte la mana ca merge greu. Pinola coboara sau urca insa faptul ca merge greu te face sa fii atent la aceasta manevra! Am tras (in jos) si impins (in sus) cu mana direct de pinola si nu se misca de loc, display-ul arata 0.01 mm variatie, adica practic zero. De fapt asta intereseaza cel mai mult ca pinola sa nu se deplaseze de la sine (efort la frezare si vibratii). Daca manevrez acel surub de avans fin este clar ca ma uit la display si ma astept la o deplasare care poate sa mearga usor sau franat.

Link spre comentariu

Probabil reductia avansului fin are suficienta foarta sa invinga frecarea blocajului de la pinola. Insa, impins cu mana nu mi se pare elocvent. Adica de exemplu cu mana tragi si de freza prinsa intr-o mandrina in loc de penseta si zici ca tine, dar posibil sa iti fuga in material cand incepi sa frezezi cu ea prinsa in mandrina. Posibil sa ma ingrijorez degeaba si blocajul sa isi faca treaba.Ai apucat sa convertesti randalina din set in port-cutit normal? Presupun ca e ceva material de dat jos de pe ea, ca sa faci loc pentru cutit.

Editat de chas3
Link spre comentariu

Ai apucat sa convertesti randalina din set in port-cutit normal? Presupun ca e ceva material de dat jos de pe ea, ca sa faci loc pentru cutit.

 

Am frezat la limita in suport, fara da deranjez partea de randalinare, asa dupa cum mi-am propus atunci. Am facut la sfatul tau dispozitivul de randalinat, care a iesit "dupa chipul si asemanarea sa", adica plin de imperfectiuni. Totul a plecat de la materialul folosit: o bara de fier patrat cu latura de numai 14 mm. Trebuia o sectiune mai mare care sa-mi permita sa iau fete drepte si sa lucrez "pe curat". Din ce am vazut pe la altii se foloseste o sectiune de minimum 16x16 mm patrati. Dispozitivul este functional, dar va urma varianta a II-a.

Este adevarat ca trebuie luat mult din suportul original si ma gandesc sa-mi fac un flycutter nu cu pastila de carbura ci cu o bara de otel rapid. Ma gandesc la asta ca sa protejez frezele pe care le am. O bara de HSS este destul de ieftina si se poate ascuti destul de usor, o freza.....o ascute un meserias dotat!!!

Editat de area51
Link spre comentariu

A venit masina, merge, si am uitat sa comand si setul complet de pensete, asa ca nu am decat 4, 6 si 8 deocamdata. :nerv

Posted ImageIMG_2085 by bcristian, on Flickr

 

Posted ImageIMG_2086 by bcristian, on Flickr

 

Posted ImageIMG_2087 by bcristian, on Flickr

 

Dupa cum se poate observa, are o hoarda de manete, comenzi si reglaje.

Care necesita acomodare, asa ca deocamdata nu imi permit sa o incerc pe scule bune.

 

De test am folosit o freza cu 2 taisuri de 8 mm, varietatea "vai de mama ei", care din cum arata a mai fost ascutita la mana de 7 ori pana sa ajunga la mine.

Am uitat sa-I fac poze inainte, dar sa zicem ca nu era intr-o stare grozava :d

 

 

Posted ImageIMG_2094 by bcristian, on Flickr

 

Asa arata dupa ascutire. O alta limitare e faptul ca nu am deocamdata pentru HSS decat piatra cu granulatie mare, 60. Se gasesc pietre oala de 100 si la noi, nu am apucat insa sa ajung.

Mijlocul nu e reglat grozav, dar la tipul asta de freza nu conteaza, intrucat oricum taie doar cu colturile.

 

Nu se vede in poza, dar rotirea la ascutire e suficient de precisa, cele 2 varfuri sunt la aceeasi cota. Prinderea care se roteste este indexata din 5 in 5 grade, deci se pot ascuti fara probleme freze cu 2, 3, 4, 6 dinti. Se poate de asemenea roti si bloca si la orice unghi, doar ca e mai mult de munca.

 

 

Posted ImageIMG_2098 by bcristian, on Flickr

 

Test cu freza proaspat ascutita. Adancimea 0.5 mm, la fiecare trecere luat pe toata latimea, cea din exterior e pe directia normala la manuale, cea din interior invers (climb).

Urmele lasate par sa confirme ca cei 2 dinti sunt la aceeasi cota.

 

Cand imi vin si restul de pensete o sa pot face mai multe teste, probabil peste 3 saptamani (ca e perioada cu sarbatori).

Link spre comentariu

Au trantit-o transportatorii pana a tocat polistirenul in care era ambalata si a lovit bratul articulat in corp. Din fericire nu are alte probleme decat cele estetice.

Dupa rectificarea pietrei nu vibreaza deloc, si la cat e de grea plus ca picioarele sunt din silicon nu se clinteste de pe banc.

Motorul nu se incalzeste - nici nu ar avea de ce, e un motor in scurtcircuit de 370 W, ca cele folosite la pompele de racire de la strunguri (adica mare pt puterea respectiva), plus ditamai ventilatorul.

Link spre comentariu

Au trantit-o transportatorii pana a tocat polistirenul in care era ambalata si a lovit bratul articulat in corp. Din fericire nu are alte probleme decat cele estetice.

Dupa rectificarea pietrei nu vibreaza deloc, si la cat e de grea plus ca picioarele sunt din silicon nu se clinteste de pe banc.

Motorul nu se incalzeste - nici nu ar avea de ce, e un motor in scurtcircuit de 370 W, ca cele folosite la pompele de racire de la strunguri (adica mare pt puterea respectiva), plus ditamai ventilatorul.

 

Sa fie intr-un ceas bun!

Cu ce ai rectificat piatra?

Link spre comentariu

S-o folosesti sanatos.

Pare mai ingrijit lucrata ca a mea. Mi s-a parut interesant arculetul ala de revenire care se vede in poza si ma. A mea nu are asa ceva. Dispozitive pt ascutit burghie, cutite de strung si partea cilindrica a frezelor nu are? A mea are curea elastica multi-V, dar imi place si asta rotunda.

Link spre comentariu

Multumesc.

La a ta lipseste doar arculetul sau sistemul de limitare a rotatiei axului cu totul (piesa verde, care loveste in capatul surubului cu maner negru)?

Am luat si accesoriile, nu am apuca sa le folosesc (weekendul asta m-am ocupat de alte chestii prin curte).

 

Cel de ascutit burghie nu-l pot folosi inca, pentru ca imi trebuie penseta de 12. Apropos de asta, tocmai m-a anuntat DHL-ul ca a ridicat din China pachetul cu setul extins de pensete, pana la 20 mm plus cele de 1/2'' si 1/4''. Cele in toli imi trebuie pt a putea ascuti frezele de lemn de la cnc.

 

Accesoriul pt ascutit freze pe lateral am incercat sa-l folosesc, dar freza pe care am testat-o are flancurile prea uzate si pare ca au mai fost ascutite la mana (sau neatent), si sunt neuniforme. Pana nu ma invat mai bine cu masina nu ma risc sa stric din frezele bune (chit ca sunt destule care ar trebui ascutite). Cred ca o sa fac un drum in Obor si o sa iau niste freze tocite sa-mi fac mana - parca am vazut odata pe cineva care avea o cutie de freze vechi si le dadea cu 2-3 lei bucata. La momentul respectiv nu am luat tocmai pentru ca nu aveam cu ce sa le ascut.

 

Accesoriul pt cutite de strung trebuie sa-l frezez un pic (sau sa fac altul) pentru ca pe SN 320 am cutite de 25 si el e pt max 20.

 

Un accesoriu surpriza, care nici macar nu era trecut in anunt, a fost cel pt ascutit placute amovibile de carbura.

 

Sunt la munca acum, asa ca nu pot sa pun poze, sper sa nu uit diseara.

Link spre comentariu

Interesant acest ultim accesoriu. Eu nu am asa ceva. As vrea sa vad poze cu el. De asemenea as vrea o poza cu disp pt burghie. Am vazut prin filmuletele de pe net ca unele au o gradatie la deplasarea in dreptul canalului frezat care iti permite reglarea in functie de diametrul burghiului. A mea nu are gradatia si e foarte greu de reglat. si sitemul de fixare al burghiului in dispozitiv ma intereseaza, caci al meu permite prinderea doar a burghielor subtiri (pana in 5mm). Pt prinderea burghielor mai groase am vazut pe net ca are un alt dispozitiv suplimentar cu un surub (care la mine lipseste).

La mine doar arcul lipseste, sistemul de limitare a rotatiei axului exista. Cat te costa setul extins de pensete? Eu as vrea sa adaptez pensete de FUS22 (pe care le am deja) ca sa nu mai investesc in setul extins. Cat te-a costat jucaria cu tot cu transport?

La mine am constatat ca la ascutitrea cutitelor HSS micute si subtiri, oricat de mic avans as utiliza, ele tot se incalzesc apropape de rosu si mi-e frica ca se decalesc. nu stiu ce sistem de racire sa folosesc pt ascutirea lor ca nu ma vad facand sistem de racire cu lichid la masinuta asta. Nici nu cred ca s-a prevazut posibilitatea asta si ar face o mizerie de nedescris.

Link spre comentariu

Scuze, am uitat aseara sa fac poze. Imi fac un semn pe deget sa fac diseara la toate accesoriile :d

 

Asta e setul de pensete. Au si in toli sau mai mari, pana la 28 mm.

http://www.aliexpress.com/item/17pcs-pack-Collet-for-TOOL-GRINDER-U2/32214672286.html

 

Posted Image797b3bb1d5ebcbf4f2da3b5004d62879 by bcristian, on Flickr

 

Daca ai deja pensete de FUS22, poate merita sa faci o alta piulita si un guler de adaptare la con.

Initial la asta m-am gandit si eu, sau sa fac o portscula pt ER32 (asta folosest eu la freza, care nativ e ISO 30).

Dar pensetele pe care le gasesc in targ la mana a 7-a sunt mai scumpe decat cele noi - de altfel de ceva vreme constat ca in multe cazuri targul sau siteurile de vanzari de la noi au ajuns sa ceara mai mult pe SDV-uri intr-o stare de la nu grozava la deplorabila decat costa noi la chinezi, chiar si platind taxele (TVA).

Varianta cu ER32 avea dezavantajul ca e prea butucanoasa pt masina asta. ER 16 ar incapea dar e mic, probabil si 20 ar merge, dar nu le am si ajung de unde am plecat.

 

Masina mea a fost 800 de dolari inclusiv transportul, fara setul suplimentar de pensete.

 

La freza aia de 8 cu care am testat, dupa ce bineinteles ca am inrosit un pic varful cand am intrat prea agresiv, am luat-o mai atent si am putut-o ascuti pastrand-o fierbinte cat sa poti pune mana pe ea (la varf), desi am avut de luat destul din ea.

 

Cred ca trebuie rectificata piatra cat mai bine, si asta cred ca iese cel mai bine prinzand diamantul in penseta - prinderea originala nu e suficient de rigida, si trebuie sa ai grija cum tii de el. Racire cu jet lichid n-as face nici eu, tocmai din cauza ca va stropi peste tot. La nevoie as incerca cu aer comprimat (obligatoriu cu masca de protectie pe fata, desigur).

Link spre comentariu

 

Accesoriul pt ascutit freze pe lateral am incercat sa-l folosesc, dar freza pe care am testat-o are flancurile prea uzate si pare ca au mai fost ascutite la mana (sau neatent), si sunt neuniforme. Pana nu ma invat mai bine cu masina nu ma risc sa stric din frezele bune (chit ca sunt destule care ar trebui ascutite). Cred ca o sa fac un drum in Obor si o sa iau niste freze tocite sa-mi fac mana - parca am vazut odata pe cineva care avea o cutie de freze vechi si le dadea cu 2-3 lei bucata. La momentul respectiv nu am luat tocmai pentru ca nu aveam cu ce sa le ascut.

 

Accesoriul pt cutite de strung trebuie sa-l frezez un pic (sau sa fac altul) pentru ca pe SN 320 am cutite de 25 si el e pt max 20.

 

Un accesoriu surpriza, care nici macar nu era trecut in anunt, a fost cel pt ascutit placute amovibile de carbura.

 

 

Pe data de 14 martie am fost la targul din Obor, cu gadul la cateva freze deget, un diamant de rectificat pietre de polizor si sa vad ce mai este pe acolo. Erau freze deget gata "omorate", pe care respectivul vanzator le prezenta ca noi. Nici de data asta nu am gasit diamant de rectificat si nici freza coada de randunica la 60º. Pana la urma am plecat cu o bara de otel cu sectiunea de 25x25 mm² si lungimea de 1 m, pe care am platit 75 lei (probabil o adusese din Anglia). Am intrebat din ce otel este (nu ca m-as pricepe) si am primit urmatorul raspuns: "Sefu` ie otel moale, nu vezi ca ie taiata cu flexu`!"

Cu cat sperantele sunt mai mari, cu atat mai mari sunt si dezamagirile! E cam greu sa cumperi ieftin marfa de calitate, iar marfa scumpa nu stii daca este de calitate!!!

Din aceasta dilema e greu de iesit.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări