Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ascutire freze carbura


Postări Recomandate

Asta al tau de unde l-ai cumparat? Vad ca e putin diferit de cel din link-ul pe ebay.Presupun ca a doua maneta de blocare a pinolei ai pus-o tu? Normal am vazut ca vine doar cu una.

M-am uitat la mine si cred ca ar putea fi vorba de prinderea ecranului de protectie sau poate altceva mai "smecher". Eu ca "orice bun roman", primul lucru pe care l-am demontat a fost ecranul de protectie! La profesionisti am remarcat lipsa acestui ecran. Fiind amator, l-am demontat de frica sa nu-l sparg la operatiunule de demontare /montare pe amplasamentul final.

Editat de area51
Link spre comentariu

Asta al tau de unde l-ai cumparat? Vad ca e putin diferit de cel din link-ul pe ebay.Presupun ca a doua maneta de blocare a pinolei ai pus-o tu? Normal am vazut ca vine doar cu una.

Tot de pe Ebay l-am luat.Initial vroiam sa il iau pe cel sugerat in topic insa mai cautand un pic l-am gasit pe actualul model achizitionat ,a fost o idee mai scump insa contine si menghina care este detasabila.Aseara am reascutit vreo 12 cutite de strung "stricate"pe polizor .Este fantastic,nu credeam in veci ca acele cutite vor taia bine vreodata. http://www.ebay.com/itm/361206358616?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AITCu toate ca e din India vanzatorul am primit-o in 5zile ,a fost trimisa cu DHL.

Felicitari pentru dispozitivul de ascutire, este "obligatoriu" pentru un meserias care se respecta! Ar fi binevenita o prezentare mai amanuntia. Problema ascutirii sculelor aschietoare este intradevar o mare problema, mai ales cand este vorba de freze. Observ ca ai inlocuit cele doua manete de blocare a deplasarii mesei de frezare pe directia X, la fel si pentru blocarea pinolei. Se mai observa instalarea unui amortizor pentru cumpensarea greutatii capului de frezare si cele doua DRO-uri.Poate deschizi un subiect cu freza, adaugirile sau imbunatatirile pe care le-ai adus si lucrarile executate.

@area51Manetele pentru blocarea axei x precum si a pinolei le-am inlocuit pentru ca ma cam incurcau , e chestie de preferinte nimic altceva.Ecranul de protectie este bun impotriva spanului ,o sa explic si despre el si care e filozofia in opinia mea .Bun si util si amortizorul , poate e buna ideea deschiderii unui subiect legat de imbunatatirea acestui model de mașina
Link spre comentariu

Parca mai acceptabil pretul la asta care include si menghina. Problema e ca eu am o mare retinere la polizarea direct pe strung sau freza. Mai degraba as simula ceva gen sistemul Deckel de exemplu ( http://www.artcotools.com/deckel-so-cutter-grinder/ ) ca sa fie un utilaj separat, fara sa afectez restul.

9Da , este un impediment ascutirea deasupra ghidajelor , la mine sunt protejate de un "acordeon"facut tot de mine din film de radiologie .Poate cu timpul o sa construiesc si eu o masina de sine statatoare dupe modelul sugerat de tine , insa piesa de baza care articuleaza scula tot in acest mecanism cumparat de mine se gaseste . Este identic ca principiu constructic cu cel de la masina de ascutit.Pana la urma si acest "articulator poate fi realizat relativ usor daca ai ceva experienta in prelucrari .In cazul asta costurile realizarii unei astfel ee masini de ascutit sunt minime , insa necesita munca si rabdare , insa economia se poate duce spre 200 de euro2000 de euro am vrut sa spunUnca un amanunt.Avantajul ascutirii pe madina de frezat este ca miscarile sunt controlate cu precizie de sutime in toate cele 3 axe , un avantaj urias, precizie mai buna ca asta nu se poate.
Link spre comentariu

Parca mai acceptabil pretul la asta care include si menghina. Problema e ca eu am o mare retinere la polizarea direct pe strung sau freza. Mai degraba as simula ceva gen sistemul Deckel de exemplu ( http://www.artcotools.com/deckel-so-cutter-grinder/ ) ca sa fie un utilaj separat, fara sa afectez restul.

 

Eu sunt de acord ca nu sufera comparatie un Deckel de la mama lui cu o chinezarie obosita ca a mea la care nici macar unul dintre suruburi nu era bine facut.

Le-am luat pe toate la mana cu tarodul si filera sa le calibrez caci abia mergeau. Am facut fel de fel de bucse din bronz ca sa-i reduc jocurile si multe alte modificari ca s-o fac cat de cat acceptabila, dar parca si 10mii de dolari cat e Deckelul asta e mult prea mult pt un hobby!!!

Pot afirma cu tarie ca pana acum masina asta e cea mai prost lucrata chinezarie care mi-a picat in mana, si probabil nu am descoperit inca toate hibele.

In plus as vrea sa faca o adaptare sa pot utiliza pensete de FUS22 caci ea a venit din fabrica doar cu 4 pensete care sunt diferite ca prindere de cele pt fus.

Editat de ndc74
Link spre comentariu

O masina pentru ascutit freze "se zbate" intre 1000 si 1500 euro, pentru freze, nu pentru burghie sau cutite de strung care se pot ascuti si pe un polizor normal cu ceva indemanare. Exista pentru doritorii cu posibilitati reduse dar cu mult elan o carte care trateaza si indica un set de scule realizabil in regim HOME a tuturor dispozitivelor de ascutit. Eu am inceput constructia unui dispozitiv de ascutit freze dar timpul nu prea ma lasa si de ce sa nu recunosc si lipsa unor dotari de dispozitive de prelucrat adecvate dar nu ma dau batut. :wretre Cartea se numeste "Tool And Cutter Sharpening" de Harold Hall. :rade:

Link spre comentariu

vis umed  :rade:  ai incercat sa ascuti burghie de carbura si n-o mers? Ti-o tocit piatra si te-o apucat plansu' sau de ce vis umed?

Am ascutit mai multe burgie de carbura, fara probleme, dar treaba e ca odata ascutite, sare stratul de carbura de pe ele si devin mai slabe ''in gura'' fata de varianta cu carbura, cand era burghiul nou.

Link spre comentariu

Satul de toti hamesitii care incearca sa vanda gioarse abuzate, neintretinute si incomplete la preturi fantasmagorice (nu e vorba de forumul asta), am comandat pana la urma masinaria de la chinezi (clona de Deckel SO).

Va tin la curent ce si cum dupa ce ajunge, o instalez si o invat cat de cat.

Am avut insa o discutie interesanta cu un producator chinez, referitoare la multitudinea de variante aproape identice dar diferite ca pret.

Ca specificatii, sunt aproape identice. Difera cat de bine sunt facute.

Cele mai ieftine, denumirea modelului se termina cu 10 (ex GD 10) sunt si cele mai prastie.

Urmeaza cele cu 20 (ex GD 20), apoi cele cu U 2.

U3 e o varianta de U2 cu pensete 5C, poate prinde freze mai mari in diametru, dar cursele sunt aceleasi si precizia e mai slaba decat la U2 (masina nu e suficient de mare pentru freze mari).

Varful de gama e modelul 40, care si difera ca forma mai mult decat celelalte.

 

Observatiile le-am pus aici pentru ca terminologia e folosita si pentru masinile vandute de firme "italiene", "cehesti" si altele, cu adaosul corespunzator.

Link spre comentariu

Chestia cu justificatul banilor e tare subiectiva.

Altii prefera sa bea bere pe Lipscani sau sa-si cumpere tricouri de 100 ron. Eu beau acasa si port tricouri de 15 ron dar bag banii in fiare. :d Fiecare cu piticii lui.

Daca lucrezi suficient, chiar la nivel de a 2-a slujba, nu sa scoti bani doar din asta, cred ca isi scoate banii. Nu e cazul meu, ca nu am suficient timp.

O freza bunicica de carbura sau un burghiu de carbura (integral din carbura, nu cele acoperite cu TiN sau TiAlN de care vorbea DanutAL) de la chinezi te duce la 30 de euro - si vorbim de cele mici.

Sau gasesti in targ sau pe siteuri de vanzari freze cu placute de carbura sau din hss care noi costa mult peste 100 de euro, doar ca trebuie ascutite.

Si din pacate eu m-am lecuit de apelat la meseriasii de pe la noi, pana acum nu am avut parte decat de dezamagiri crunte.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări