Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

EL84 & EF86 SE


Postări Recomandate

Ciudat, schema am luat-o din pdf-ul lui EF86. Te rog inverseaza EF-urile si/sau te uita si pe celalalt canal, daca se comporta identic fac urit... Am ales cea mai cuminte schema cu putinta si nici in vis nu ma gindeam ca dau bataie de cap la atita lume. Multumesc tuturor pentru ajutor.

Editat de RockDok
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 72
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ciudat, schema am luat-o din pdf-ul lui EF86. Te rog inverseaza EF-urile si/sau te uita si pe celalalt canal, daca se comporta identic fac urit... Am ales cea mai cuminte schema cu putinta si nici in vis nu ma gindeam ca dau bataie de cap la atita lume. Multumesc tuturor pentru ajutor.

Incercati si aceasta varianta de PSF pentru modul trioda EF86,cel putin in simulare se apropie de adevar,asta daca tot "pedalam" pe acest tub.

post-175212-0-84604000-1430428492_thumb.png

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu
Vizitator viobio

Nu credeam ca sint atit de multe probleme, din pacate am urechile 'mbatrinite in boxe "date tare" si trebuie sa ma bazez pe ceea ce spun aparatele de masura si colegi rabdatori. Am atasat schema cu niste tensiuni, poate ajuta la ceva.

Valoarea lui C102 îmi pare mica,incercati cu 10...22microf.Eu cred ca problema este din alimentarea lui EF86,m-am lovit și eu de asa ceva,la un preu de microfon.Renunțați la ciocan. Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator

@RockDok,daca terminai caracterograful nu pateai asta. In plus aveai si caracteristicile reale ale lampii care de multe ori difera fata de datele de catalog. Diferentele astea minore sunt suficiente sa dea totul peste cap tinand cont ca PSF-ul e ales dupa catalog iar in realitate e altceva. Nu ma refer la lampi folosite ci la cele noi. Acelasi lucru se intampla si la condensatori,de cate ori nu am gasit folie sau pp marcati 100nF si in realitate aveau 80nF,noi nouti.

Asta e si motivul pt care nu bat toate simularile cu realitatea,tolerantele componentelor pasive si ale lampilor folosite.

Sper ca patania asta sa-ti dea imboldul de a continua la caracterograf cu mai multa ardoare.

Link spre comentariu

Din aceasta experienta vreau sa cred ca am invatat cu totii ceva.Cu totii am fost de acord ca e ceva in neregula...Sinus amplifica corect, iar la sqw ieseau ciudatenii.Nu stiu daca acest fenomen poate fi catalogat ca o regula generala dar merita retinut: daca tubul deformeaza semnal sqw atunci trebuie inlocuit ( in cazul amplificarii nivel semnal ).

Link spre comentariu
Vizitator

Am indoieli ca tubul EF86 este defect, poate ar fi bine sa se reia masuratoarea cu tubul EL84 scos din soclu si fara condensator de cuplaj adica osciloscopul direct pe anod sinus / sqw

EF86 este folosit ca preamplificator de semnal mic avind zgomot redus si aproape intodeauna pentoda , sint atitea tuburi  ce pot fi folosite drept drivere de acea nu prea inteleg de ce a trebuit utilizat acesta!

Link spre comentariu

Am indoieli ca tubul EF86 este defect, poate ar fi bine sa se reia masuratoarea cu tubul EL84 scos din soclu si fara condensator de cuplaj adica osciloscopul direct pe anod sinus / sqw

EF86 este folosit ca preamplificator de semnal mic avind zgomot redus si aproape intodeauna pentoda , sint atitea tuburi  ce pot fi folosite drept drivere de acea nu prea inteleg de ce a trebuit utilizat acesta!

EF86 este conceput pentru optimizarea raportului semnal/zgomot si imunitatea la microfonie in amplificatoarele de semnal mic si foarte mic , exemplul clasic fiind amplificarea semnalului dat de un cap magnetic , de ordinul milivoltilor . Nu stiu cat de bine se comporta la sute de milivolti pe grila si minimum 4Vvv la iesire cat e necesar pe grila EL84. Probabil mai prost decat alte tuburi dar numai in aceasta situatie. Sunt convins ca poate fi..."convins" sa faca totusi fata situatiei dar...subscriu parerii anterioare. Dar vb d-lui Lazaroiu : daca vrem sa "pedalam" pe EF86 nici o problema !

Link spre comentariu

@der_doktor , adevarat, daca terminam caracterograful vedeam exact ce-i in sticla. Nici o grija, nu-l las la juma' mai ales ca de aici mai departe sint doar treburi de rutina.

 

@simson, multzam si tie si celor care-si bat capul cu aplif-ul asta.

 

@popa_marius, tubul nu are cum sa fie bun atita timp cit graficul nu corespunde cu realitatea. Am atasat in postul #50 pozitia reala a curentului prin tub, totat aiurea fata de ce ar fi trebuit sa fie conform tensiunilor masurate. Desigur multe tuburi pot fi utilizate drept drivere dar apar doi factori ce mai trebuie luati in considerare, le am prin cutii sau, mai importnt, am cu ce sa le cumpar? ( ca de unde ma descurc).

 

@gheo_23, pedalam cu ce avem...

 

Oricum stau si ma intreb daca in Quad II au folosit EF86 eu de ce nu as folosi din astea? mai ales ca am aplicat modul de lucru din datasheet si nu ciudatenii inventate de mine.

Editat de RockDok
Link spre comentariu

Mie EF86 mi se pare o superlampa. Merita lucrat cu ea. Merita folosita ca pentoda, asa cum a fost proiectata. Faptul ca nu am prezentat pe Elforum proiecte cu EF86 nu inseamna ca n-am folosit-o si nu am testat-o. Mie personal, imi place mai mult sa lucrez cu EF86 folosita ca pentoda decit cu ECC83 de exemplu.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări