Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
RockDok

EL84 & EF86 SE

Recommended Posts

M-am trezit obligat sa intrerup iarasi lucrul la caracterograf. Motivul este atasat, o schema redesenata a Mullard 3-3 pe care trebuie sa o realizez cit mai repede. Din pacate nu este vorba despre o vinzare ci despre un cadou pe care vreau sa-l fac unui bun prieten.

Odata finalizata voi incerca si o varianta in care sa inlocuiesc EL84 cu EL34.

Configuraţia SE Mullard 3-3 funcţionează grozav atât că are sensibilitate mare la intrare fiind dispusă să capteze brum de reţea(capacitiv) şi datorită impedanţei mari de intrare ,trebuie acordată o atenţie deosebită intrări şi cablului de semnal dispus între sursa de semnal şi intrare ,desigur dacă intrarea primeşte semnal dintr-o sursă de impedanţa mică fenomenul menţionat dispare sau se atenuează (sensibilitatea la intrare circa 75mV pentru 3W la ieşire). 

Da schema postată de zal http://www.vintageradio.me.uk/amplifier/mullard33_2.jpg reprezintă mai exact Mullard 3-3(varianta cunoscută de mine) ,recunosc sarcina din anod EF86 2MΩ2  R4 , R11 , R13 etc.

Edited by valderama

In schema anterior postata nu fazasem corect trafo out.

post-181480-0-44014700-1404116244_thumb.png

Totul pe cablaj, mai putin transformatoarele de iesire care vor fi intr-o carcasa separata la vreo 10mm deasupra carcasei cu montajul.

post-181480-0-44050300-1406292065_thumb.png

Salut si succes! Pun si eu o intrebare, asa, ca iubitor al lampilor: Oare nu ti-ai pus problema sa faci acest amplificator exact asa cum a fost construit cel original? Adica un fel de clona, cu EZ80, cu o carcasa asemanatoare, eventual sa-i dai si o patina a timpului... Eventual unul stereo dar cu carcasa in acelasi stil si cu o lampa redresoare mai puternica.

Multumesc.

Nu cred sa fac prea curind asa ceva, motivul principal este ca nu ma simt confortabil in zona alimentarii clasice. Daca asta nu ar fi destul sint si multe, multe sirmulitze, alt lucru de care fug. Nu spun ca nu imi place aspectul industrial al amplif-urilor design retro dar, citeodata, un pic de finete nu strica. Nu stiu cit de elegant va fi dar ma voi stradui fiindca trebuie sa tin cont si de locul unde va fi folosit. Retro pe mai tirziu.

Cablajul, singurele 8 fire ce vor atirna prin zona hasurata vor fi terminalele trafo out. Modificari fata de schema, o voi redesena cu tensiuni masurate.

post-181480-0-78682400-1406983577_thumb.png

Fain cablaj! 

Te rog sa ne spui cu ce program a fost desenat.

Multumesc!

Multumesc, sint totusi mai multe trasee care ar putea fi finisate. Poate nu imi place schita carcasei si va trebui sa mai modific niste pozitii. CorelDraw.

Întrebare întrebătoare: sursa e ecranată cumva?

.........

Întrerupătorul de reţea l-aş fi înlocuit cu un circuit de aşteptare (st-by) cu un trafo mic şi un releu normal sau SS, aşa elimini posibilitatea captării brumului de către pentodele mici.

Sigur, intre sursa si restul montajului va exista un blindaj din tabla de fier, tot montajul va fi in carcasa din tabla de fier, acum lucrez la schita.

Am ecranat traseul de 220VAC catre intrerupator ( este in spatele traseului de masa care se vede in atasamentul de mai sus) de partea cealalta voi pune inca o fisie de cablaj pentru ecranare. Traseul de 220VAC va fi prins intr-un sandwich de ecrane.

Salut si succes! Pun si eu o intrebare, asa, ca iubitor al lampilor: Oare nu ti-ai pus problema sa faci acest amplificator exact asa cum a fost construit cel original? Adica un fel de clona, cu EZ80, cu o carcasa asemanatoare, eventual sa-i dai si o patina a timpului... Eventual unul stereo dar cu carcasa in acelasi stil si cu o lampa redresoare mai puternica.

Păi da ,redresoarea EZ80 temporizează suficient apariţia tensiuni anodice astfel încât tubul final EL84 să aivă cât mai puţin de suferit(având în vedere cuplajul galvanic între etaje).

RockDok probabil temporizează anodica.