Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

solutie lipit geam aragaz


Postări Recomandate

Am un aragaz cu cuptor, sotia a scapat un vas pe usa deschisa a aragazului si geamul de la interior s-a dezlipit intr-un colt. am demontat geamul din fatza al usii si am vazut ca geamul de la interior este lipit cu un snur negru, probabil este un cauciuc siliconic. Nu as desprinde geamul pt ca nu stiu cu ce fel de silicon e lipit si nici nu stiu daca as putea lipi in conditii optime din nou geamul, probabil trebuie scoasa cu totul usa si dupa lipire sa asez o greutate ceva ca sa stea presat.A facut cineva o astfel de reparatie?

Link spre comentariu
  • 5 ani mai târziu...
Vizitator Andreea Metes
La 22.02.2014 la 8:39, Vizitator a spus:

e la tub precum siliconul...pana in 20 lei parca,intreaba la magazinele de profil.am folosit si eu...se intareste treptat si la temperatura isi desavarseste calitatile

Bună. Poți te rog, dacă ai o poza cu soluția aceea sa îmi trm. Ptr ca mi sa dezlipit și mie geamul de la aragaz și nu știu cu ce sa o lipesc 

Editat de Andreea Metes
Link spre comentariu

Lipesti cu silicon negru 2+2 care-l gasesti la magazinele de piese auto .Este intr-un tub asemanator cu pasta de dinti si se vinde impreuna cu un con din plastic penru a-l putea aplica uniform .Inainte de a-l aplica cureti bine de grasimi  geamul cuptorului dar si rama metalica.Dupa aplicare lasi mai bine de 24 ore ,ca sa se usuce bine  http://arizonamotors.ro/product/197/pasta-cu-silicon-negru-pentru-garnituri-2-2-85gr.html

Link spre comentariu

Cu "pasta aia" am lipit geamul cuptorului de la aragazul personal(geamul interior)A tinut lipitura 8 ani cat m-am folosit de aragaz.Etansantul original din fabrica a cedat dupa aproximativ 1 an de folosire(era ceva material casant).

In cuptor temperatura maxima e cam de 300 grade."Pasta aia" se foloseste si la galeria de evacuare de la motoare auto,unde sunt temperaturi foarte mari.

Eu nu vorbesc ca sa ma aflu in treaba cum fac alti pe aici,care bat apa in piua,ca nu au alta activitate,ci spun din experienta personala.

Din partea mea lipiti geamul cu rahat,asta ca sa ma exprim elegant.

Link spre comentariu
Vizitator Andreea Metes
Acum 21 minute, andrei_ a spus:

Cu "pasta aia" am lipit geamul cuptorului de la aragazul personal(geamul interior)A tinut lipitura 8 ani cat m-am folosit de aragaz.Etansantul original din fabrica a cedat dupa aproximativ 1 an de folosire(era ceva material casant).

In cuptor temperatura maxima e cam de 300 grade."Pasta aia" se foloseste si la galeria de evacuare de la motoare auto,unde sunt temperaturi foarte mari.

Eu nu vorbesc ca sa ma aflu in treaba cum fac alti pe aici,care bat apa in piua,ca nu au alta activitate,ci spun din experienta personala.

Din partea mea lipiti geamul cu rahat,asta ca sa ma exprim elegant.

Mulțumesc frumos. Am sa încerc sa lipesc cu pasta despre care mi-ai zis. Exact de un an am aragazul. 

Link spre comentariu

 

”Fire Sealant 1200°C este un produs pastos, care se intareste prin uscare, devenind un etansant dur si rezistent la temperaturi ridicate. Acesta poate fi utilizat pentru etansarea rosturilor in incalzitoare, seminee si cuptoare. Pentru lipirea si imbinarea pietrelor rezistente la temperaturi ridicate: burlane, sobe, cuptoare, calorifere, gratare, cahle, la izolarea elementelor aflate in contact direct cu focul.”

 

 

 

 

Editat de validae
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări