Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sfat multimetru capacitate


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

S - a exprimat pe parcursul topicului ca vrea valori mari ... De aceea am facut mentiunea , altfel n - aveam de unde sa stiu ... UT - 60 e foarte bun , mai ales ca raport pret - calitate . Am avut si eu o perioada . Ce m - a deranjat , e tensiunea mica in regim de masurare semiconductori ... nu " deschide " decat jonctiuni simple . De aceea l -am daruit unui coleg . Altminteri , merita banii . Cand l - am cumparat eu , era destul de scump ...

Link spre comentariu

mai am deja un velleman dvm 851 cu care masor rezistente si voltaj. Din pacate masoara pana la 2m OMHI, dar e deajums pentru mine,nu sunt profi, am nevoie de un multimetru pentru masurat capacitate deoarce mai desfac aparate vechi si scot condensatori,rezistente,etc; respectivii condensatori neavand vreo valoare scrisa pe ei(unele sunt cam sterse si nu se intelege).Oricum,multumesc pentru sfaturi, multimetrele sunt bune. :aplauze

Link spre comentariu

Pentru condensatori exclusiv, poti sa cumperi un ESR-Capacimetru de aici de pe forum, la Bazar vei gasi la pret bun sub forma de kit caruia-i faci o carcasa convenabila.Masoara cu precizie suficienta capacitati chiar in montaj si in plus masoara ESR, care in cazul surselor in comutatie care se gasesc acum in mai toate electrocasnicele, e foarte important de masurat.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări