Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
andrei14

Sfat multimetru capacitate

Recommended Posts

Salut! imi puteti recomanda si mie un multimetru care sa masoare capaciatea condensatorilor, si optional si temperatura(dar nu e musai). Bugetul e mediu... :jytuiyu

Poate nimeresti un dt 9208 A bun,pt inceput.Am si eu unul,pe langa alte 3 mai pricopsite

Spune cati bani vrei sa dai si poate gasim ceva mai bun.

sa zicem in jur de 200 lei, totusi sa masoare si valori mai mari de condensatori :jytuiyu

Eu am un Voltcraft VC820 (care e UNI-T UT60A rebranduit). Il gasesti pe la 180-200 ron nou.Are si interfata seriala (optica) pentru legat la PC. Utila daca vrei sa vezi evolutia intr-un timp lung a unei masuri.Cred ca UNI-T UT60E are si senzor pentru temperatura.

Eu am un Voltcraft VC820 (care e UNI-T UT60A rebranduit). Il gasesti pe la 180-200 ron nou.Are si interfata seriala (optica) pentru legat la PC. Utila daca vrei sa vezi evolutia intr-un timp lung a unei masuri.Cred ca UNI-T UT60E are si senzor pentru temperatura.

cum adica UNI_T UT60E?

Spune cati bani vrei sa dai si poate gasim ceva mai bun.

sa zicem in jur de 200 lei, totusi sa masoare si valori mai mari de condensatori :jytuiyu
UT - 60 masoara parca pana la 100 microfarazi ...

S - a exprimat pe parcursul topicului ca vrea valori mari ... De aceea am facut mentiunea , altfel n - aveam de unde sa stiu ... UT - 60 e foarte bun , mai ales ca raport pret - calitate . Am avut si eu o perioada . Ce m - a deranjat , e tensiunea mica in regim de masurare semiconductori ... nu " deschide " decat jonctiuni simple . De aceea l -am daruit unui coleg . Altminteri , merita banii . Cand l - am cumparat eu , era destul de scump ...

mai am deja un velleman dvm 851 cu care masor rezistente si voltaj. Din pacate masoara pana la 2m OMHI, dar e deajums pentru mine,nu sunt profi, am nevoie de un multimetru pentru masurat capacitate deoarce mai desfac aparate vechi si scot condensatori,rezistente,etc; respectivii condensatori neavand vreo valoare scrisa pe ei(unele sunt cam sterse si nu se intelege).Oricum,multumesc pentru sfaturi, multimetrele sunt bune. :aplauze

Pentru condensatori exclusiv, poti sa cumperi un ESR-Capacimetru de aici de pe forum, la Bazar vei gasi la pret bun sub forma de kit caruia-i faci o carcasa convenabila.Masoara cu precizie suficienta capacitati chiar in montaj si in plus masoara ESR, care in cazul surselor in comutatie care se gasesc acum in mai toate electrocasnicele, e foarte important de masurat.