Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Releu regulator 6V


Vizitator teo123

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator teo123

Acum am inteles :smt031 Am pus un alimentator din ala cu tensiune variabila si m-am jucat cu releul pana m-am luminat :smt059 . Apropo, nu aveam tensiune la DF fiindca T2 era busit. Acum, la o tensiune undeva peste 6V (eu banuiesc pana in 8V), releul intrerupe alimentarea la DF, implicit dinamul nu va mai debita curent. Din potentiometru (am testat si pus pe motocicleta) se regleaza tensiunea care iese spre baterie. Daca as gasi o valoare a rezistentei la care tensiunea sa fie 7,8 V, ar fi excelent (fiindca e greu sa reglezi fin potentiometrul - are salturi mari de tensiune - cel putin asta am remarcat eu in 1 min de teste).Oricum, multumiri maxime pentru ajutor :partyman: :partyman: :partyman:A, mai era ceva: as vrea sa inlocuiesc (din motive de miniaturizare a montajului) bu109 cu tip142; este problema??

Link spre comentariu

:partyman: :supz: mi-ai luat o piatra de pe inima... felicitari pentru realizare..acum despre partea montaj... clar trebuie sa pui o rezistenta in locul potentiometrului.. daca nu poti masura valoarea rezistentei potentiometrului (pentru e prost calitativ), poti face asa: cumperi mai multe rezistente: 1k, 2k2, 4k7, 10k, 15k, 20k incepi cu aia de 4k7, de ex.. vezi ce tensiune ai .. apoi treci la alta si tot asa.. ca idee, ar trebui sa reglezi un 7,1-7,2V cu motorul turat (pentru cala bateria de 12V ai un 14,2-14,4V)... apoi trebuie sa vezi ce putere are dinamul tau, ca sa vezi ce curent debiteaza si trebuie sa pui o dioda care sa reziste la mai mult... ca exemplu, daca dinamul debiteaza 10A pui una de 20A... dupa asta bagi releul intr-o cutiuta in care nu intra apa (eu folosesc cu succes la aprinderile electronice o savoniera :yawinkle: )legat de inlocuirea tranzistorului SU109 cu TIP142, teoretic n-ar trebui sa fie probleme pentru ca Darlingtonul ala are factor de amplificare mare si necesita un curent mai mic in baza, da' in practica ... mai bine pui un TIP32 sau alt tranzistor NPN de putere cu capsula TO220

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări