Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Releu regulator 6V


Vizitator teo123

Postări Recomandate

felicitari pentru cablaj.. ai muncit ceva.. pentru ca puteai folosi un soft specializat, gen Eagle ( http://www.cadsoft.de )...

asa... dupa ce inteleg din imaginea cablajului cu piesele, potentiometrul/semireglabilul are pinul din mijloc la masa si tu ar trebui sa folosesti mijlocul si unul din picioare, pentru ca sa ai o rezistenta variabila.... (si se poate conecta celalat picior cu mijlocul/cursorul)

vezi cum e exact treaba acolo si mai fa un test...sa vedem daca acolo e buba, ca diodele alea duble vad ca le-ai pus in paralel si pare ok, da' nu bag mana in foc

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul Răspuns
Vizitator teo123

ce dreaq nici virtual nu-mi iese :banghead: :banghead: :banghead: am facut si eu simularea si am obtinut EXACT CE AM SI IN REALITATEvariind tensiunea de la intrare, variaza si tensiunea de iesire, la df am tensiune 0.7 iar daca scad voltajul brusc, mi se arde un tranzistor

Link spre comentariu

ai o mica greseala... colectorul, respectiv baza BD-urilor sunt prin rezistenta aia de 470 ohmi la masa... pe cablajul desenat in Corel e corect?!sarcina aia artificiala se pune intre masa si borna 51, iar voltmetru este in paralel pe eanu te speria ca urmareste tensiunea de la intrarea pe cea de la iesirea unde-i sarcina artificala, respectiv bateria, ca montajul da comanda pe DF care face reglajul si nu-i permite variatii in cazul real...

Link spre comentariu

adevarul ca ieri ai invata multe si era chiar culmea sa nu se supere cineva din familie ca te-ai ocupat de ceva al motocicletei si nu de familie... eu, cand nu sunt plecat in weak-end, urmaresc cu interes si ajut cat pot de mult pe un pasionat... asa ca nu dispera... te vrem in randurile noastre :yawinkle: mai ales ca unii din broscarii mei au nevoie de relee de dinam, pe 12V, da' asta o rezolvam pe parcurs... ia o zi, chiar o saptamana pauza si o sa vezi ca o sa fii mandru ca ai ajutat confratii (mai ales pe cei care au racirea motoarelor cu aer... ca ei se racoresc cu bere :supz: )PS: si eu am trecut pe 12V din cauza ca se gasesc greu piesele pentru 6V (demaror, alternator in loc de dinam, chiar si becuri)

Link spre comentariu
Vizitator teo123

hai ca mi-am revenit :supz:uite am facut exact ce am eu si tot asa iesee la fel cum este si simularea ta dar eu nu am tensiune pe DF!!!!si tot se buseste tranzistorul ala

Link spre comentariu

vad ca-l bulesti cand ai tensiune zero pe iesirea dinamului.. deci caz nereal, zic eu..oricum o sa incerc maine o simulare sa vad cum ajung la situatia ta de 0,7V.... ca idee ai putea elimina dioda aia proba sa vazi daca ai tot asa..lasi sarcina aia pe bec... in cazul real trebuie pusa pentru protectia tranzistorilor la tensiunea electromotoare rezulatta la decuplare

Link spre comentariu

Un ushor off-topic: trabantist cum sunt, am conjunctor-disjunctoare de Trabi, de 6V, la pretzuri de super-dumping!Din cate shtiu, la dinam conj-disj-le sunt "dedicate" ca fac o reglare shi in functzie de curent... nu shtiu in ce masura merge c/d de trabi la motocicleta, dar in lipsa de altceva eu o sda pun de trabi la un MZ pe care il repar acum...

Link spre comentariu
Vizitator teo123

ma tot uit la simularea pe care ai facut-o si simularea pe care am facut-o eu si sunt aproape identice (condensatorul de pe baza lui BC107), si la a ta exista tensiune pe DF, la a mea nu!!!!!!!!!!!Eu in simulare am lasat tranzistorii asa cum i-a dat softul (nu am ales din lista), acolo e greseala???

Link spre comentariu
Vizitator teo123

am mai desenat-o odata si acum mi-a iesit. O sa verific dupa-amiaza circuitul fizic dupa schema, cu o dioda de 10 A; diodele redresoare nu au 4 picioare?? cum o montez??, si o sa inlocuiesc si potentiometrul cu un semireglabil.In loc de BU109 (SI-N 330V, 10A 85W) oare as putea folosi TIP142 (N-DARL 100V 10A 125W)??Buun, simularea a reusit. Deci in cazul real tensiunea de la iesirea 51 va fi stabilizata?, fiindca pe simulare variaza cu tensiunea de intrare!!!!

Link spre comentariu
am mai desenat-o odata si acum mi-a iesit.

pai era si cazul :yawinkle:

O sa verific dupa-amiaza circuitul fizic dupa schema, cu o dioda de 10 A; diodele redresoare nu au 4 picioare?? cum o montez??

nu, au 2 picioare si le montezi ca pe 1N4007

4 picioare au puntile redresoare

{quote]si o sa inlocuiesc si potentiometrul cu un semireglabil.

nu e cazul, doar ca rebuie sa-l legi corect, adica un pin la borna 51 si cursorul, piciorul din mijloc catre rezistenta de 4k7

In loc de BU109 (SI-N 330V, 10A 85W) oare as putea folosi TIP142 (N-DARL 100V 10A 125W)??

teoretic poti, da' e mai bine intai sa testezi cu cel clasic, adica BU109 de-l ai..

am uitat sa te intreb.. cumva tranzistorul si diodele tale sunt pe acelasi radiator? ca atunci ai alta schema.. trebuie puse izolat cu mica... asa ca de teste lasa dioda fara radiator

Buun, simularea a reusit. Deci in cazul real tensiunea de la iesirea 51 va fi stabilizata?, fiindca pe simulare variaza cu tensiunea de intrare!!!!
da, pentru ca tu comanzi excitatia, care comanda tensiunea de iesire...
Link spre comentariu
Vizitator teo123

pe dioda aia mbr4045 si pe bu109 am pus niste radiatoare din alea mici de aluminiu, prinse cu un surubel; am avut grija sa nu se atinga intre ele.Dar nu mi s-a parut ca s-ar incinge deloc!!

Link spre comentariu

Arhivat

Acest subiect este acum arhivat și este închis pentru alte răspunsuri.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări