Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aparat sudura facut acasa - amperaj mare in primar


Vizitator singsing

Postări Recomandate

Vizitator singsing

Buna ziua,Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea problema.Am un miez de 32 cm2 (de la un fost aparat de sudura cumparat) de tipul E+E pe care l-am bobinat cu sarma de 2.5 mm2 in primar la care am facut 3 prize: 280 spire, 299 spire si 316 spire.In secundar am bobinat cu sarma de 15 mm2 din care am scos 40V. Nu am vrut sa scot mai mult deoarece ma intereseaza sa sudez doar cu electrod de 2,5.In primar, cu secundarul in gol, am masurat 0.95A (in treapta 3 - la 316 spire) - ceea ce mi se pare foarte mult.Vreau sa mentionez cele doua E-uri ale miezului au fost initial sudate si apoi taiate cu flexul. Acum, eu inca nu le-am sudat, insa le-am strans foarte bine intre ele.Credeti ca daca sudez cele doua E-uri, e posibil sa mai scada amperajul din primar sau care ar fi solutia de remediere?Mai precizez cateva valori pe care le-am masurat:Treapta 1: Primar=28A scurt, Secundar=158ATreapta 2: Primar=25A scurt, Secundar=150ATreapta 3: Primar=22A scurt, Secundar=146AVa multumesc frumos.

Link spre comentariu
Vizitator singsing

Mie mi se pare cam mare curentul.0.95A inseamna un consum de 220W la 230V. Cred ca se va incalzi destul de repede, chiar si fara sa sudez.Maine o sa-l las in priza vreo ora sa mearga in gol sa vad daca se incalzeste.

Link spre comentariu

Acum nu bag mana in foc, eu stiam ca tolele nu trebuie sa faca contact electricintre ele, asta e si motivul pentru care se izoleaza cu diferiti oxizi. Este posibilca taierea cu flexul se creeze bavuri care scurcircuiteaza tolele. E paradoxal pentruca si sudura trafului original scurcircuita tolele... Poate ne lamureste cineva maipriceput in astfel de chestii.

Link spre comentariu

Daca ai avea tole de calitate curentul de mers in gol ar ceva mai mic.Oricum e bine si asa;curentul de mers in gol se situeaza undeva la3~6% din puterea maxima a transformatorului(de sudura)daca e realizat ca la carte.

Link spre comentariu
Vizitator singsing

Daca ai avea tole de calitate curentul de mers in gol ar ceva mai mic.Oricum e bine si asa;curentul de mers in gol se situeaza undeva la3~6% din puterea maxima a transformatorului(de sudura)daca e realizat ca la carte.

Pai traful are o putere maxima de ~1000W si 1000*3%=30.30A pt primar e imposibil la mersul in golLa calculul asta v-ati referit sau gresesc eu undeva?
Link spre comentariu
Vizitator singsing

Acum nu bag mana in foc, eu stiam ca tolele nu trebuie sa faca contact electricintre ele, asta e si motivul pentru care se izoleaza cu diferiti oxizi. Este posibilca taierea cu flexul se creeze bavuri care scurcircuiteaza tolele. E paradoxal pentruca si sudura trafului original scurcircuita tolele... Poate ne lamureste cineva maipriceput in astfel de chestii.

Sunt de acord cu tine!Asta e ceea ce nici eu nu inteleg.Sper sa gasim o explicatie.
Link spre comentariu

Sa fiu mai exact(sper);un tr. de sudura de 2500W(2,5KW) ar trebui sa consume in gol 0,57A,daca curentul de mers in gol este la 5% din puterea transformatorului.Apropo,la 1000W(1KW) nu prea cred ca poti suda cu electrod de 2,5mm.

Link spre comentariu

Nu te mai plange atat,daca sudeaza bine atunci curentul nu este mare (la mers in gol) oricum eu nu sant de acord ca transformatorul sa mearga in gol(eu la cele la care am avut acces le-am montat cate un intrerupator de retea pe fir cu actionare la postul de lucru) si economia si-a a spus cuvantul.

Link spre comentariu
Vizitator singsing

Nu te mai plange atat,daca sudeaza bine atunci curentul nu este mare (la mers in gol) oricum eu nu sant de acord ca transformatorul sa mearga in gol(eu la cele la care am avut acces le-am montat cate un intrerupator de retea pe fir cu actionare la postul de lucru) si economia si-a a spus cuvantul.

Nu ma plang, doar cer pareri la o problema.Oricum, eu nu ma "plang" ca aparatul consuma si nu e economic (doar e transformator de sudura, nu pistol de lipit), problema e ca cei 220W (consum in gol) se transforma in caldura si aparatul se incalzeste fara sa sudez.
Link spre comentariu

(eu la cele la care am avut acces le-am montat cate un intrerupator de retea pe fir cu actionare la postul de lucru) si economia si-a a spus cuvantul.

Nu ma plang, doar cer pareri la o problema. problema e ca cei 220W (consum in gol) se transforma in caldura si aparatul se incalzeste fara sa sudez.
Comanda de la postul de lucru si cat nu lucrezi traful este in pauza,si sigur un ventilator care sa mearga tot timpul .
Link spre comentariu

Exista.Alta idee e sa-l dotezi cu un limitator de mers in gol. Fie limitezi timpul cat sta in gol oprindu-l automat la expirare (decuplare prin contactor), fie limitezi curentul inseriind in primar un element disipativ (balast) pe care-l scurtcircuiteaza contactul contactorului atunci cand incepe sudarea.Starile gol/sarcina se sesizeaza simplu, pe tensiune, cu un element de prag, avand in vedere diferenta mare de tensiune la iesire gol/sarcina, avantaj oferit de tipul caracteristicii de iesire (abrupt cazatoare).

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări