Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

tv shov stv337


Vizitator valoy75

Postări Recomandate

Vizitator valoy75

salut prieteni! am un tv cu sasiu paex0049,procesor 97cm38n-3gg3,jungla tb1238ang si peste imagine face niste dungi pe orizontal care nu sunt paralele ci doar incurbate in unele locuri.Am verificat cam toate c-urile de la jungla care tin de cadre si decodor.Poate fi jungla ?Ma poate ajuta cineva cu un sfat?Multumesc anticipat!

post-33965-139829417554_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator valoy75

Cu sonorul cum ... sta ?Tensiunile , ok ?Filtrajele ?

salut!cu sonorul sta bine,filtraje si tensiuni verificate,imaginea e ok in spatele dungilor alea dar si pe av face tot la fel de aceia am exclus select canale si fi.
Link spre comentariu
Vizitator valoy75

Eu le-as inlocui condensatoarele electroliticele legate de jungla,nu le-as verifica. Si abia dupa aceea ,daca defectul persista as inlocui jungla!! :da

multumesc!am rezolvat,era c-ul de filtraj de pe alimentare din matricea RGB de 110v
Link spre comentariu
Vizitator valoy75

salut prieteni! am un tv cu sasiu paex0049,procesor 97cm38n-3gg3,jungla tb1238ang si peste imagine face niste dungi pe orizontal care nu sunt paralele ci doar incurbate in unele locuri.Am verificat cam toate c-urile de la jungla care tin de cadre si decodor.Poate fi jungla ?Ma poate ajuta cineva cu un sfat?Multumesc anticipat!

multumesc ptr. sprijin! Defect era cond.filtraj de pe matricea RGB de 10micro la 160v.
Link spre comentariu
  • 3 ani mai târziu...

Salut

 

  Am patit-o si eu la fel cu un TV Shov model STV337 (sasiu PAEX0049).

Este vorba de C562 - filtrajul tensiunii din modulul final video (masurat 142V). Ciudat este ca aceasta tensiune este furnizata din secundarul chopperului. Am inlocuit C-ul original uscat de 10uF/160V cu 22uF/250V si tv-ul merge perfect. Am intrat in meniul service cu V- din panoul frontal si CALL de pe telecomanda si am iesit cu ST-BY

Link spre comentariu
  • 4 ani mai târziu...

vezi pe schemă

dacă procesorul trimite nivel ON (2-5 volți), V924 conduce , pune baza lui V921 la masă , intră în conducție și ai tensiune la intrarea regulatorului de 9 volți.

pin 7 proc ...0volți=stby.....2-5 volți =ON

 

001.jpg

Editat de Nostalgic
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări