Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor tuburi electronice


Lonerider

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Nu conteaza poza daca e din fata sau din spate, oricum e degeaba. Iar codul ala de pe spate de cele mai multe ori avea de-a face cu numarul lotului, probabil continea un reper si pentru data fabricatiei.Unele modele RFT de ECC81, 82 si 83 aveau aceeasi forma a anozilor, difera doar distanta dintre electrozi si probabil catodul fiecarui tub, in functie de curentul suportat de triode. Cu un catometru sau un caracterograf se poate determina cu usurinta ce trioda e aia mai exact. Altfel se poate cu ajutorul a 2-3 surse de tensiune si un miliampermetru prin comparatii cu alte tuburi similare in acelasi punct de functionare. Altfel vorbim discutii.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Nu conteaza poza daca e din fata sau din spate, oricum e degeaba. Iar codul ala de pe spate de cele mai multe ori avea de-a face cu numarul lotului, probabil continea un reper si pentru data fabricatiei.Unele modele RFT de ECC81, 82 si 83 aveau aceeasi forma a anozilor, difera doar distanta dintre electrozi si probabil catodul fiecarui tub, in functie de curentul suportat de triode. Cu un catometru sau un caracterograf se poate determina cu usurinta ce trioda e aia mai exact. Altfel se poate cu ajutorul a 2-3 surse de tensiune si un miliampermetru prin comparatii cu alte tuburi similare in acelasi punct de functionare. Altfel vorbim discutii.

Am montat-o in amplificator, cu modificarea pentru filament, in locul unui 6N1P (driver) si nu am sesizat diferente audio, ca ton, volum sau distorsiuni. Problema a fost ca introducea un zgomot asemanator unui fasait, oscilant ca volum si prezenta, asemanator celui de rotire a unui potentiometru uzat si care disparea la usoare lovituri ale tubului. Am renuntat la el pentru audio, poate-l voi folosi ca dubla dioda pe undeva sau la colectie.
Link spre comentariu

Salut, Este EL 36 sau PL 36, intr-adevar asemanator cu 6P13C . Se poate stabili foarte simplu, alimentand prima data filamentul tubului cu 6 V ( peste 1 A ) . Daca filamentul se incalzeste normal tubul este EL 36. In cazul in care filamentul ( inclusiv catodul ) nu se incalzeste la 6 V ( repet,pentru 6,3 V sursa trebuie sa debiteze peste 1 A ) se va alimenta de la 24V . Evident, daca tubul este bun, de aceasta data se va incalzi normal si este PL 36. Dupa dispunerea getter-ului , poate fi un tub Philips , sau de productie nipona ( 25E5) . Atentie insa , nu se va alimenta initial cu 24V deoarece in cazul unui tub EL36, filamentul se va arde. Caracteristicile si configuratia interna a tubului sunt similare cu PL 500 ( EL 500) .

Link spre comentariu

EL/PL36 Telefunken. Varianta o identifici cu ohmmetrul, EL (6,3V) are rez mult mai mică a filamentului decît PL (25V). Dacă ai mai multe (minim 2), şi nu sînt terminate fizic, se poate face un amplif, sînt scheme şi subiecte cu aceste lămpi deschise pe aici.

Am si doua PL36 dar care nu au cele doua pete pe laterala sub care se distinge cate un electrod ca un cerc din sarma.Am masurat rezistenta la filamentele celor doua PL36 si este 12,4 ohmi la una si 11,8ohmi la cealalta.La lampa fara scris pe ea rezistenta la filament (pinii 2 si 7) este de 11,4ohmi deci destul de apropiata.In clipul care-l atasez mai jos la una din cele doua PL36 in partea de sus se vede putin albit (banuiesc ca este terminata ...o fi prins aer)iar la cealalta se vede in partea de sus ca o oglinda.Mai apare in filmulet si o lampa 6P31C.Deci poate fi acea lampa PL36 chiar daca are cei doi electrozi circulari pe laterale(care nu apar la celelalte doua pe care se vede scris PL36)? gZ_9aPxZFSw
Link spre comentariu

Salut, Este EL 36 sau PL 36, intr-adevar asemanator cu 6P13C . Se poate stabili foarte simplu, alimentand prima data filamentul tubului cu 6 V ( peste 1 A ) . Daca filamentul se incalzeste normal tubul este EL 36. In cazul in care filamentul ( inclusiv catodul ) nu se incalzeste la 6 V ( repet,pentru 6,3 V sursa trebuie sa debiteze peste 1 A ) se va alimenta de la 24V . Evident, daca tubul este bun, de aceasta data se va incalzi normal si este PL 36. Dupa dispunerea getter-ului , poate fi un tub Philips , sau de productie nipona ( 25E5) . Atentie insa , nu se va alimenta initial cu 24V deoarece in cazul unui tub EL36, filamentul se va arde. Caracteristicile si configuratia interna a tubului sunt similare cu PL 500 ( EL 500) .

Va multumesc pentru raspunsuri o sa verific la 6v intai.
Link spre comentariu

Am alimentat filamentul la 6v si nu se aprindea am crescut la 9v si a inceput sa se aprinda.Am mai crescut tensiunea si la 11v masurati in paralel cu aparatul de masura si s-a aprins filamentul (portocaliu).Pe alimentatorul din care am scos transformatorul cu mai multe tensiuni scrie 1 A ....dar este posibil sa nu aiba acest amperaj fiind chinezarie....poate de asta abia la 11 V s-a aprins neavand curentul necesar pe 6v.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări