Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor tuburi electronice


Lonerider

Postări Recomandate

Salut, Este EL 36 sau PL 36, intr-adevar asemanator cu 6P13C . Se poate stabili foarte simplu, alimentand prima data filamentul tubului cu 6 V ( peste 1 A ) . Daca filamentul se incalzeste normal tubul este EL 36. In cazul in care filamentul ( inclusiv catodul ) nu se incalzeste la 6 V ( repet,pentru 6,3 V sursa trebuie sa debiteze peste 1 A ) se va alimenta de la 24V . Evident, daca tubul este bun, de aceasta data se va incalzi normal si este PL 36. Dupa dispunerea getter-ului , poate fi un tub Philips , sau de productie nipona ( 25E5) . Atentie insa , nu se va alimenta initial cu 24V deoarece in cazul unui tub EL36, filamentul se va arde. Caracteristicile si configuratia interna a tubului sunt similare cu PL 500 ( EL 500) .

Intradevar se aprinde la 24v.In concluzie este PL36.Va multumesc pentru ajutor.
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 54
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Intradevar se aprinde la 24v.In concluzie este PL36.

Salut,Tubul se alimenteaza normal cu 25V si 300mA .(alimentare serie) O data stabilit acest lucru, tuburile similare ramase fara marcaj, se pot compara prin masurarea rezistentei filamentelor, cele care au aceeasi rezistenta cu a acestui tub , sunt PL 36 . Cele cu rezistenta mai mica dar cu acelasi aspect , sunt EL 36 si se alimenteaza cu 6V la filamente. Exista tuburi sovietice asemanatoare constructiv , se pot recunoaste si acelea , eventual pe forum ;de regula acestea au filamentele la 6V.
Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

E posibil sa fie 2K2M (panta variabila) sau 2J2M (panta fixa) , aceeasi conformatie la soclu. Tuburile mentionate au fost metalizate de fabricant (URSS) rosu , auriu sau argintiu.Ultima versiune a aderat foarte slab la sticla tubului si multe exemplare au pierdut metalizarea.

Trei generatii 2K2M :

 

Posted Image

 

La pinul 1 se conecteaza ecranarea interna sau externa , pentru 2K2M este un inel de sarma la imbinarea culotului cu balonul de sticla metalizat.

Link spre comentariu
  • 6 luni mai târziu...

Am un EM 84 destul de uzat.Emisia catodica e slaba,dar pot mari rezistenta de sarcina a triodei pentru a obtine inchiderea si deschiderea sectoarelor luminoase in mod corespunzator.Problema e insa stralucirea redusa a acestora.M-am gandit ca decat sa supravoltez filamentul,ar fi mai putin daunator vietii tubului sa maresc tensiunea de alimentare a ecranului pentru a mari luminozitatea.Oare ce probleme pot aparea daca folosesc o tensiune de alimentare mai mare de 300 volti,cat are maxim permis tubul conform datelor disponibile,alimentand serie cu o rezistenta de vreo 10 Kohmi,de la o tensiune de 600 volti?Tubul ar suporta in gol 550 volti conform datelor de catalog si ma gandesc ca aceasta valoare reprezinta un fel de "rezistenta de izolatie".In ce fel se poate distruge tubul la depasirea tensiunii de alimentare maxim permise daca nu e depasita puterea de disipatie si s-a luat aceasta masura de limitare a curentului disponibil(rezistenta de 10 Kohmi serie cu alimentarea)?

Link spre comentariu

In urma experimentelor proprii de supravoltare a unor tuburi uzate,am observat ca dupa supravoltare acelasi tub revenit la tensiunea normala si-a slabit semnificativ emisia.Am mai avut un tub EM 84 pe care l-am alimentat pana la 14 volti inclusiv si nu s-a ars filamentul,insa emisia ramanea slaba(nu se "inchidea" cu rezistenta tipica de 470 Kohmi)iar sectoarele luminoase erau considerabil mai putin stralucitoare decat in cazul maririi tensiunii de alimentare a ecranului la vreo 400-500 volti.Parca am mai citit despre epuizarea stratului emisiv in caz de marire a tensiunii anodice,insa nu mai tin minte exact ce fenomene fizice erau implicate(parca regiunile mai "active" erau smulse de pe catod la marirea intensitatii campului electrostatic)si ma intrebam daca acest fenomen nu se aplica mai degraba la tuburile obisnuite(EM 84 are anodul realizat destul de diferit fata de ele,cu catodul acoperit de grila triodei si elementele de deflexie,la ceva departare de acesta).V-ati referit prin afirmatia dumneavoastra specific la un "ochi magic"(cum e cel EM84) sau era o afirmatie mai degraba cu caracter general?Reducerea "sensibilitatii" nu e o problema pentru realizarea unui grid-dipmetru.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări